Zastosowanie podnośników do szkła


W ostatnich latach dynamicznie rozwija się rynek stolarki okiennej i montażu szyb. Rośnie więc liczba inwestycji i stosowane są coraz cięższe przeszklenia. W takich sytuacjach zastosowanie znajdują podnośniki do szkła.

Charakterystyka podnośników do szkła

Podnośniki do szkła służą do bezpiecznego i prostego montażu różnych szklanych elementów. Urządzenie wyposażone jest w wysięgnik i system próżniowy, co pozwala na bezpieczne umocowanie szyby w danym miejscu. Można wyróżnić trzy główne rodzaje podnośników do szkła:

– chwytaki próżniowe – do zawieszenia na haku, które zwykle montowane są na mini żurawiach lub wózkach, umożliwiają one podniesienie szyby na wysokość kilku metrów,
– chwytaki pneumatyczne – można je montować w wózkach widłowych,
– samojezdne roboty szklarskie – wykorzystują zaawansowane technologicznie metody.

Samodzielny, ręczny montaż szyb jest trudny, niebezpieczny i czasochłonny. Podnośnik do szkła może w znacznym stopniu ułatwić pracę na budowie. Wykorzystanie takich transporterów nie tylko poprawia bezpieczeństwo, lecz także obniża koszty pracy i sprawia, że robotnicy mogą poświęcić swój czas na inne, bardziej precyzyjne zadania.

Podnośniki do szyb wykorzystują specjalne przyssawki, które można podzielić na trzy główne kategorie:

– ssawki ręczne – mają manualną pompkę próżniową,
– przyssawki akumulatorowe – są wyposażone w akumulator i elektryczne pompki próżniowe,
– przyssawki zasilane z sieci – można je wykorzystać zarówno w przypadku szyb płaskich, jak i giętkich.

W zależności od miejsca i specyfiki prac można wybrać jeden z trzech wyżej opisanych typów przyssawek.

Zastosowanie podnośników do szkła

Rynek stolarki okiennej rozwija się bardzo szybko, w wielu budynkach, w tym biurowcach, mocowane są duże i ciężkie przeszklenia. W takiej sytuacji konieczne jest korzystanie z wysokiej jakości urządzeń, które usprawniają pracę i sprawiają, że zmniejsza się fizyczne obciążenie pracowników. Do najpopularniejszych elementów, do których mocowania stosuje się  podnośniki do szkła, można zaliczyć:

– szyby montowane w blokach, biurowcach, a także w trudno dostępnych miejscach,
– kamienie, które można zamontować przy pomocy specjalnych przyssawek,
– szyby gięte i daszki szklane,
– płyty i panele,
– Szyb instalowane w autobusach i pociągach.

Podnośniki do szkła przydają się więc w różnych sytuacjach, zarówno w czasie prac budowlanych, jak i remontowych. Podnośniki są bardzo funkcjonalne i znajdują zastosowanie w czasie montażu elementów szklanych, ich przenoszenia, a także transportu. Takie urządzenia mogą pracować wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, także w zmiennych warunkach pogodowych, na przykład podczas deszczu lub wiatru. Dodatkowo podnośniki odznaczają się dużą wytrzymałością i trwałością, a tym samym mogą być eksploatowane przez długi czas.

Dodaj komentarz