Dodatki aranżacyjne w przedpokoju – na co warto się zdecydować?


Nie da się ukryć, że przedpokój bardzo często sprawia wiele problemów aranżacyjnych. Zwłaszcza gdy wyróżnia się niestandardowymi wymiarami – jest długi i wąski bądź niewielki, połączony z innymi pomieszczeniami. Jego wystrój warto więc dokładnie zaplanować, najlepiej korzystając z różnego rodzaju dodatków.

Jak poprawić wystrój przedpokoju?

W wielu przypadkach pozwalają one całkowicie odmienić aranżację, nadać jej specyficznego charakteru, ocieplić lub ożywić. Okażą się dobrym wyborem także wówczas, gdy powierzchnia jest mocno ograniczona.

Gdzie należy umieszczać różnego rodzaju dekoracje? Najlepiej na ścianach. Stanowią doskonałe tło na przykład dla zdjęć. Dobrej jakości ramka 50×70, lub też innych wymiarów, idealnie pasuje do wnętrza, jakim jest przedpokój. W ramkach znaleźć mogą się fotografie rodzinne bądź z wyjazdów wakacyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby stworzyć w tym miejscu całą galerię. Sprawi, że pomieszczenie stanie się bardzo przytulne i przyjemne.

Oczywiście zdjęcia nie muszą być jedynym dodatkiem w korytarzu. Doskonale sprawdzą się także różnego rodzaju plakaty, najlepiej wydrukowane na grubym papierze wysokiej jakości, który bez trudu przetrzyma próbę czasu. Na jakie dokładnie prace warto się zdecydować? To już kwestia gustu – na rynku znaleźć można plakaty humorystyczne, z atrakcyjnymi pejzażami, filmowe, muzyczne, fantasy i wiele, wiele innych. Taki sposób dekorowania ścian wydaje się dobrym wyborem zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Dodatki skutecznie odwracają uwagę od wszelkich ograniczeń tych przestrzeni.

Dlaczego w przedpokoju warto postawić na drewno?

Sposobem na ocieplenie wnętrza i nadanie mu specyficznego charakteru jest użycie naturalnych materiałów. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się oczywiście drewno, które występuje pod wieloma postaciami.

Drewniane ramki na zdjęcia, wazony, klosze lamp, a także podłoga – wszystko to w pozytywny sposób wpływa na całą aranżację. Będzie to dobry wybór zwłaszcza dla miłośników stylu ekologicznego i skandynawskiego. Skupiają się one na łączeniu jasnej kolorystyki z elementami naturalnymi, wykonanymi właśnie z drewna, ale również kamienia czy cegły.

Należy jednak przy tym pamiętać, że w przedpokoju panują dość specyficzne, często trudne warunki. Związane są one nie tylko ze zmienną wilgotnością, ale też sporymi zabrudzeniami oraz większym ryzykiem uszkodzeń mechanicznych (spowodowanych na przykład przez obuwie).

Z tego powodu warto dobierać materiały pod względem wytrzymałości mechanicznej i odporności na wpływ czynników zewnętrznych. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku drewna – najlepiej sprawdzą się elementy wykonane z twardszych gatunków (np. dębu).

Aranżacja ciasnego przedpokoju – na co jeszcze się zdecydować?

Choć dobór dodatków i konkretnych materiałów jest bardzo ważny, pamiętać trzeba również o innych kwestiach. Szczególnie istotny wydaje się kolor ścian. W niewielkich, ciasnych wnętrzach zupełnie nie sprawdzą się ciemne odcienie, które niepotrzebnie pogłębia wrażenie ciasnoty. Lepiej decydować się na kolory jasne i stonowane.

Biel, beż, pastelowy róż, mięta – dzięki takim farbom bądź tapetom, przedpokój stanie się optycznie większy. Cały efekt wzmocnić można odpowiednio dobranym oświetleniem. Poza główną lampą dobrze sprawdzą się również diody punktowe, umieszczone na przykład przy lustrze. Jak widać, opcji wystroju przedpokoju jest bardzo dużo. Wystarczy tylko odrobina zastanowienia i podjęcie kilku kluczowych decyzji.

Dodaj komentarz