Ogród dla owadów zapylających – jakie rośliny miododajne posadzić wokół domu?


Od lat liczba owadów zapylających sukcesywnie spada. Aby dać im niezbędną ochronę, a także zachęcić pszczoły do odwiedzin w naszym ogrodzie, warto postawić na sprawdzone, atrakcyjne dla „zapylaczy” rośliny miododajne.

Po co sadzić rośliny miododajne?

Rośliny miododajne, zwane inaczej nektarodajnymi czy pszczelarskimi, to rośliny dostarczające pszczołom nektaru oraz materiału do produkcji miodu. Rośliny miododajne wyróżnia przede wszystkim piękny zapach oraz wielobarwne kwiaty, a także obfity i długi okres kwitnienia. Doskonale nadają się zarówno do ogrodów, jak i do uprawy na balkonach czy tarasach. Kwiaty miododajne pomagają tworzyć niezbędne do życia warunki dla owadów zapylających, które to zapylają ponad 80% gatunków roślin. W ostatnich latach jednak pszczoły masowo wymierają, dlatego tak ważne jest ich wspomaganie i dbanie o ich dobrostan.

Jakie rośliny miododajne posadzić w ogrodzie?

Właściciele posesji z ogrodami mogą szczególnie przyczynić się do pomocy pszczołom. Wśród roślin nektarodajnych możemy odnaleźć niemal wszystkie typy roślin – kwiaty, krzewy, drzewa miododajne czy warzywa.

Kwiaty dla pszczół

Do kwiatów przyjaznych pszczołom zaliczają się rośliny miododajne ozdobne zarówno jedno-, jak i wielosezonowe. Zwykle wykorzystywane są przez ogrodników do aranżacji rabat i kwietników, nierzadko zdobią także balkony domów i mieszkań. Szczególnie polecane kwiaty dla pszczół to m.in. wrzosy, dalie, rudbekie, nasturcje, jeżówki purpurowe, sasanki, przebiśniegi, zawilce, maki i niezapominajki.

Krzewy i drzewa miododajne

Krzewy i drzewa miododajne to rośliny wysoce efektywne. Jedno drzewo jest bowiem w stanie dostarczyć pokarmu dla kilku, a w niektórych przypadkach, nawet kilkunastu tysięcy pszczół. Do tych najbardziej atrakcyjnych dla „zapylaczy” należą m.in. lipy, klony, wierzby, igry, akacje, berberysy i głogi. Ponadto pszczoły chętnie krążą także wokół drzew i krzewów owocowych – jabłoni, gruszy, śliw, malin i porzeczek.

Pnącza

Bardzo ozdobnym, a zarazem miododajnym typem roślin są także pnącza. Do prawidłowego wzrostu wymagają podpory, dlatego świetnie nadają się do udekorowania ścian domu, altany czy filarów. Do atrakcyjnych dla pszczół pnączy należą przede wszystkim bluszcz pospolity, wiciokrzew oraz winobluszcz trójklapowy.

Zioła

Owady zapylające bardzo lubią także kwitnące zioła takie jak chaber bławatek, dziurawiec zwyczajny, gorczyca, hyzop lekarski, kocimiętka właściwa, lawenda, lebiodka pospolita szałwia, tymianek, melisa, mięta, mniszek lekarski, bazylia, rumianek, majeranek czy kolendra. Decydując się na stworzenie przydomowego zielnika, warto wybierać rośliny miododajne kwitnące długo i w różnych odstępach czasu, dzięki czemu owady będą mogły korzystać z ich dobrodziejstw przez dłuższą część sezonu.

Warzywa

Roślinami pożytecznymi zarówno dla owadów zapylających, jak i ludzi są także warzywa. Wśród nich do szczególnie atrakcyjnych dla pszczół należą: cukinia, bób, ogórki, pomidory, fasola i dynia.

Wiedza o tym, jakie kwiaty miododajne lubią pszczoły, jest bardzo istotna, ponieważ to właśnie te owady w dużym stopniu mają wpływ na cały ekosystem. Warto sadzić je więc w swoich ogrodach, tym samym pomagając pszczołom w budowaniu naszego wspólnego dobra.

Dodaj komentarz