Odzież specjalistyczna. Co powinna zapewniać pracownikom oprócz ochrony?


W wielu branżach wymagane jest dedykowane wyposażenie. Takie, które zabezpieczy zespół wykonujący określone zadania przed potencjalnie niebezpiecznymi zdarzeniami, kontaktem z niebezpiecznymi substancjami itd. Obowiązek zapewnienia specjalistycznej odzieży ciąży na pracodawcy. Dlatego poszukując profesjonalnego ubioru dla podwładnych warto wiedzieć, czym się kierować przy wyborze oferty.

Czynniki, przed którymi zabezpiecza dane wyposażenie, oznaczone są uniwersalnymi piktogramami

Oczywiście pierwszoplanowym faktorem jest ochrona, jaką zapewnia dany materiał i krój. Potrzeby w zakładach petrochemicznych z natury rzeczy będą inne, niż na budowie albo na terenie elektrowni. W pierwszej kolejności należy dokładnie – najlepiej przy pomocy specjalisty BHP – rozpoznać wszelkie potencjalne zagrożenia, jakie mogą wystąpić na danym stanowisku pracy. Również te najmniej prawdopodobne, ale jednak możliwe. Jak przypominają eksperci z firmy Berendsen-Elis: przewidywanie wszelkich realnych scenariuszy to najlepszy sposób na uniknięcie poważnego wypadku. Z założenia odzież specjalistyczna ma chronić zdrowie i życie w sytuacji do której teoretycznie może, ale przy zachowaniu wszelkich procedur nie powinno dojść. Zakres ochrony symbolizują oznaczenia umieszczane w widocznych miejscach. Ich kształt precyzują stosowne przepisy.

Odzież specjalistyczną powinna dawać możliwość regulacji dopasowania w określonych punktach

Trendy w branży są takie, że odchodzi się od wyposażenia o wąskim zakresie zastosowań. Z reguły jedna seria zabezpiecza przed kilkoma rodzajami zagrożeń jednocześnie. Na przykład wciągnięciem materiału w tryby pracującej maszyny, wyładowaniami elektrostatycznymi, rozpryskami chemicznymi i gorącem. Standardem stało się również ostrzegawcze oznakowanie: jaskrawe kolory oraz elementy odblaskowe w newralgicznych punktach. Ważne jest, aby właściwości wizualne materiały pozostawały niezmienne nawet po wielu cyklach prania. Przy zamówieniu odzieży specjalistycznej warto również zapewnić pracownikom kilka udogodnień. Duża liczba kieszeni pozwoli trzymać niezbędne narzędzia dosłownie pod ręką. Z kolei regulowany kołnierz i pas przełożą się na większy komfort oraz optymalną swobodę ruchów. Elementy zapinane powinny być wyposażone w tzw. plastikowe napy. Są one niezbędne, by osłonić słabsze łączenia.

Dodaj komentarz