Czym charakteryzuje się produkcja mebli tapicerowanych?


Produkcja mebli rozpoczyna się za każdym razem od wyobrażenia. Niezależnie od rodzaju produktu, projektant musi go najpierw “zobaczyć” oczami swojej wyobraźni. Bez wizualizacji i odpowiedniego pomysłu, najwyższej jakości komponenty czy materiały na nic się nie przydadzą. Projekt mebla tapicerowanego powinien przy tym uwzględniać potrzeby klienta, a także brać pod uwagę nieustannie zmieniające się światowe trendy. Sprawdź zatem na czym polega produkcja mebli tapicerowanych.

Meble tapicerowane czyli jakie?

Meble tapicerowane to przede wszystkim kanapy, sofy, narożniki, fotele oraz pufy czyli klasyczne meble wypoczynkowe. Zazwyczaj stanowią podstawowe wyposażenie każdego salonu. Nowoczesne meble tapicerowane to szeroka gama modeli oraz kolorów. Ze względu na olbrzymią różnorodność bez problemu można je dopasować do wnętrza, a przy tym tworzą naprawdę nieszablonowe aranżacje, które świetnie wyglądają przez długie lata.

Meble tapicerowane są doskonale znane od stuleci. Aktualnie przeżywają prawdziwy renesans. Producenci mebli wręcz prześcigają się w tworzeniu produktów, które są znakomicie dopasowane do potrzeb klientów. Szczególnie dużą popularnością cieszą się obecnie meble tapicerowane w żywych kolorach, które wprowadzają do wnętrza nowoczesny sznyt i radosną atmosferę.

Przygotowania do produkcji

Meble tapicerowane najczęściej zbudowane są z drewnianej ramy, miękkiego wypełnienia i tak zwanego obicia.

Produkcja mebli tapicerowanych to proces czasochłonny i stosunkowo skomplikowany. Rozpoczyna się z reguły w szwalni, która ma za zadanie zrealizować zamówienie, skonsultowane wcześniej ze stolarzami. W szwalni powstają wykroje przygotowane z odpowiednio dobranych tkanin, które w kolejnym kroku są dokładnie zszywane. Z kolei w stolarni płyty meblarskie są wycinane według przygotowanych wykrojów.

Tak przygotowane płyty trafiają do osoby, która tworzy stelaż mebla z poszczególnych części. Gotowa konstrukcja trafia w kolejnym etapie do obicia pianką i włókniną.

Kolejne etapy

Bez względu na rodzaj mebla tapicerowanego, pokryty pianką stelaż trafia do tapicerów. Otrzymują oni ze szwalni pokrowce na kanapy czy innego typu siedziska, a następnie wciągają je na opiankowane w poprzednim etapie produkcji stelaże. Dzięki temu mebel zyskuje docelowy wygląd. To właśnie wtedy mocowane są także wszelkie guziczki, zawieszki do otwierania czy też wykończenia, a także nóżki. Ten etap powinien być zwieńczony kontrolą jakości produktu.

Finalny produkt

Gotowy mebel jest zabezpieczony przed uszkodzeniem i pakowany. Aby produkt nie uszkodził się podczas transportu powinien być dokładnie osłonięty folią i kartonami.

Produkcja mebli tapicerowanych to bez wątpienia skomplikowany proces wymagający jednocześnie sporej wiedzy na temat meblarstwa i współczesnego designu. Warto zatem inwestować w modele od renomowanych producentów. Dzięki temu meble tapicerowane będą nie tylko wspaniale prezentować się w pomieszczeniu, ale z pewnością przetrwają próbę czasu w doskonałym stanie.

Dodaj komentarz