Gdzie zastosowanie znajdują magnesy płytkowe?


W niemalże każdym domu na lodówce wisi przynajmniej jeden magnes. Dla niektórych jest on pamiątką z odwiedzonego miejsca, dla innych po prostu sposobem na przymocowanie krótkiej notatki, zdjęcia, planu dnia. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę ze zróżnicowania kształtów, form i zastosowań magnesów.

Czym magnes płytkowy różni się od pozostałych?

 

Magnes płytkowy charakteryzuje się płaskim, prostokątnym lub kwadratowym kształtem. Grubość różni się − znaleźć można magnesy zarówno bardzo cienkie, jak i przypominające prostopadłościan. Podobnie wielkość − na rynku znaleźć można wszystkie możliwe rozmiary. Ze względu na specyficzną formę, magnesy płytkowe mogą być w różny sposób magnesowane: wyróżniany jest kierunek osiowy (czyli magnesowanie odbywa się przez długość), diametralny (przez średnicę) oraz promieniowy (po średnicy). Kierunki te są bardziej intuicyjne i łatwiejsze do odróżnienia przez laika niż w przypadku magnesów okrągłych. Kluczowym elementem jest właśnie ów kształt, pozwalający na dużą siłę przyciągania i szereg zastosowań nie tylko w przemyśle, ale i życiu codziennym.

Do czego może służyć magnes płytkowy?

 

To właśnie kształt jest najważniejszą cechą magnesów płytkowych i to właśnie on decyduje o ich zastosowaniu. Używane są one chętnie w branży modelarskiej, zamkach automatycznych, silnikach, prądnicach, generatorach prądu, butach roboczych a nawet w montażu tablic rejestracyjnych i medycynie! Wydawać by się zatem mogło, że magnes płytkowy jest stosowany wyłącznie w dziedzinach specjalistycznych. Tak jednak nie jest! Pomimo wielości maszyn, które nie mogą dziś obejść się bez tego elementu, mają one też zastosowanie w życiu codziennym. Poza znanym każdemu ozdobom na lodówkę mogą one być na przykład… oryginalnym uchwytem na noże (warto jednak pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie i nie wykonywać takiego uchwytu samemu). Magnesy płytkowe mogą służyć także jako listwa do uporządkowania kluczy, zamknięcie bądź uchwyt do toreb, niejednokrotnie pojawiają się także w meblarstwie jako uchwyty i zamknięcia w szafkach. Zastosowanie znajdują coraz częściej także w branży modowej, jako element zamków czy zapięć.

Magnes płytkowy, jak widać, jest ogólnie dostępnym i niezwykle przydatnym „narzędziem” o szerokim spektrum zastosowań zarówno w życiu codziennym, jak i branżach specjalistycznych. Odrobina kreatywności wystarczy, by przy jego pomocy stworzyć oryginalną zabawkę dla dziecka, uporządkować metalowe przedmioty czy ciekawy model. Jak widać, warto zainwestować w ten drobny, wszechstronny przedmiot.

Dodaj komentarz