Jak biegać zimą żeby się nie rozchorować?


O tym, że aktywność fizyczna, bez względu na porę roku, jest ważna, wiemy nie od dziś. Jednak większość z nas na myśl o bieganiu zimą ma ochotę schować się pod kołdrę. Nie ulega wątpliwości, że ze względu na warunki atmosferyczne bieganie zimą może być trochę bardziej uciążliwe niż w innych porach roku. Jednak nie jest to niemożliwe.

Oczywiście, chcąc biegać zimą trzeba zwracać uwagę na więcej rzeczy. Jednak aby zacząć biegać nie trzeba czekać do wiosny – bieganie zimą dla początkujących też jest możliwe!

Bieganie zimą – co ubrać? Odpowiedni ubiór to podstawa

Planując biegowy trening w okresie zimowym przede wszystkim powinieneś zadać sobie pytanie jak się ubrać na bieganie zimą. W tym okresie temperatury mogą być naprawdę niskie, więc bez odpowiedniej odzieży nie ma co wybierać się na bieg.

Generalnie całe ciało powinno być zakryte, jest to najbardziej podstawowa reguła. Najlepszy jest ubiór “na cebulkę” składający się z kilku warstw. Dwie warstwy cienkich ubrań są lepsze niż jedna gruba, która gorzej chroni przed chłodem i krępuje ruchy.

WSKAZÓWKA: Unikaj ubrań bawełnianych, gdyż chłoną one wilgoć, co przyczynia się do ochłodzenia organizmu. Na biegi w chłodnej temperaturze najlepsza jest odzież syntetyczna.

Powinieneś pamiętać o tym, że podczas treningu nie powinno być Ci za zimno, ale też za ciepło. Najlepiej stosować zasadę “plus 10 stopni”, czyli ubierać się jakby było o 10 stopni Celsjusza więcej niż jest w rzeczywistości. Jeśli nie jesteś w stanie określić czy wybrany przez Ciebie ubiór jest odpowiedni do temperatury wyjdź na chwilę na balkon w stroju treningowym. Możesz odczuwać lekki chłód. Jest to nawet wskazane – podczas biegu Twój organizm i tak się rozgrzeje.

Nie należy pomijać także butów. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych, ale ogólnie rzecz biorąc możesz zakładać te buty, w których biegasz w pozostałych porach roku pod warunkiem, że ich podeszwa charakteryzuje się wysoką przyczepnością. Śnieg i lód zdecydowanie utrudniają bieganie. Śliska nawierzchnia może się przyczynić do kontuzji, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego obuwia do biegania zimą.

Chroń swój organizm podczas zimowych biegów

Warto pamiętać o ochronie stawów, które przy ujemnych temperaturach są bardziej narażone na kontuzje. Ważne jest pamiętanie o długich skarpetach i rękawiczkach. Oszczędzisz sobie bólu ścięgien i stawów w przyszłości.

Na bieganie jesienią i zimą należy zabrać ze sobą czapkę, która będzie zasłaniać skronie. Ochroni ona przed utratą ciepła (najwięcej ciepła tracimy przez głowę) i uchroni przed zapaleniem zatok.

W czasie pandemii nie wolno pominąć zakrycia ust i nosa. Ale podczas zimowego biegania taki zabieg jest korzystny. Szalik czy chusta zasłaniająca szyję, a także nos i usta sprawi, że powietrze wpadające do płuc nie będzie aż tak mroźne. Dzięki temu unikniesz przeziębienia.

Tego typu zimowe dodatki do biegania nie są dużym wydatkiem, a w wysokim stopniu zwiększą komfort biegania zimą. Kominy do biegania, rękawiczki, skarpetki czy odzież termiczną znajdziesz niemal w każdym sklepie, nie tylko w tych dedykowanych bieganiu. Sprawdź, jakie gadżety do biegania oferuje na przykład najnowsza gazetka Pepco. Zwłaszcza w zimie należy dbać o wygodę biegania, dlatego nie rezygnuj z tych dodatków.

Jak zacząć biegać zimą?

Jeśli chcesz zacząć bieganie zimą, masz trochę bardziej utrudnione zadanie niż zaprawiony biegacz. Oprócz odpowiedniego ubioru i zachowaniu środków bezpieczeństwa musisz pamiętać o oddechu.

Pierwsze zimowe treningi należy zrobić w wolnym tempie, nie należy forsować organizmu. Trzeba się stopniowo przyzwyczajać do chłodnego powietrza. Jeśli nie możesz się powstrzymać przed ciągłym oddychaniem przez usta, zakryj je chustą. W ten sposób Twoich płuc nie zaatakuje od razu mroźne powietrze.

Kluczowym elementem jest oczywiście także odpowiednia rozgrzewka. Należy na nią zwrócić szczególną uwagę. W tych trudnych warunkach atmosferycznych należy podnieść gotowość organizmu na wysiłek fizyczny. Rozgrzewka nie tylko zmniejsza możliwość wystąpienia kontuzji, ale także zapewnia płynne wejście organizmu w trening poprzez podniesienie temperatury i przyspieszenie krążenia krwi.

Dodaj komentarz