Sucha i mokra karma dla kota – w jakich proporcjach je podawać?


Najlepszym, bo najzdrowszym dla naszego kota sposobem żywienia jest łączenie karmy mokrej i suchej. Obie wersje posiadają bowiem wiele zalet, ale i kilka wad. Razem tworzą jednak spójną i zbilansowaną całość. Jakie proporcje tych karm należy zastosować? Czy w kocim jadłospisie powinna dominować karma mokra czy sucha? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w naszym artykule.

Czym charakteryzują karmy mokre i suche?

Karmy klasyfikuje się do obu grup ze względu na zawartość wody. Karmy suche mają jej mniej niż 14 procent, a karmy mokre ponad 60 procent. Istnieje jeszcze grupa pośrednia, czyli karmy półwilgotne – głównie w formie przekąsek. Mokra karma dla kota powstaje poprzez sterylizację, czyli gotowanie mięsa w bardzo wysokich temperaturach. To klasyczny sposób przygotowania konserw. Dzięki niemu karma, kiedy jest zamknięta, może być przechowywana przez dłuższy czas – nawet kilka lat. Suchą karmę z kolei tworzy się co do zasady w procesie ekstruzji. Mięso i dodatki jest zatem przetłaczane przez specjalne ekstrudery pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. W ten sposób powstają ulubione, chrupiące „paszteciki” naszych pupili.

Zalety i wady obu karm

Mokra karma dla kota jest niewątpliwie korzystniejsza dla kocich nerek. Zawiera bowiem dużo wody, a jak wiadomo nasze czworonogi nie przepadają za piciem i niestety z tego powodu na stare lata często borykają się z chorobami nerek. Poza tym mokra karma jest zdecydowanie mniej kaloryczna i nie generuje dużego ryzyka przekarmienia kota. Sucha karma z kolei doskonale ściera płytkę nazębną, chroniąc kota przed paradontozą i innymi dolegliwościami zębów. Zaspokaja też kocią potrzebę gryzienia. Sucha karma jest też tańsza od mokrej i można ją zostawić kotu w większej ilości bez obaw, że się zepsuje. Chętnie korzystają więc z niej osoby, które muszą zostawić kota samego w domu na dłuższy czas.

Jak łączyć karmę mokrą i suchą?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy idealne jest łączenie obu karm. Oczywiście nie chodzi o to, by podawać je w ramach jednego posiłku, ale by wypełniały zapotrzebowanie energetyczne kota na cały dzień. Specjaliści twierdzą, że mokra karma dla kota powinna przeważać nad suchą. Ta druga może stanowić co najwyżej dodatek. Precyzyjne obliczenie optymalnej ilości karmy przy mieszaniu mokrej i suchej jest dość trudne. Na szczęście z pomocą przychodzą kalkulatory internetowe, które potrafią zrobić to dość dokładnie. Rzecz jasna warto też stawiać na wysokiej jakości karmę o dużej zawartości mięsa.

Dodaj komentarz