Pies na stres wspiera medyków zajmujących się pacjentami z COVID-19


Personel medyczny zajmujący się pacjentami z COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie wspiera od niedawna pies terapeutyczny, siedemnastomiesięczny labrador Denver. To prawdopodobnie pierwsze tego typu przedsięwzięcie w kraju.

 

Pies był przygotowywany w poznańskiej Fundacji na rzecz osób Niewidomych Labrador – Pies Przewodnik do wspierania weteranów wojennych z zespołem stresu pourazowego (PTSD). Obecnie, w ramach unikatowego w skali kraju projektu „Pies na stres”, pomaga lekarzom i pielęgniarkom pracującym z najciężej chorymi na COVID-19. W przerwach w pracy, w interakcji z psim terapeutą, personel medyczny redukuje stres, niepokój i objawy depresji.

– Stres pourazowy to taki stres, który trwa ponad miesiąc – nasza walka z koronawirusem trwa już niemal rok, więc nietrudno o objawy tego zespołu. Większość osób walczących na pierwszej linii z COVID-19 wyczerpuje znamiona definicji stresu pourazowego, gdzie uraz jest rozumiany jako praca ponad normy i siły z ciężkimi przypadkami chorych na COVID-19 i przekracza to zdolności adaptacyjne – powiedział PAP dr n. med. Maciej Naskręt, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Powiatowego w Jarocinie, od niedawna także opiekun labradora.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz