Trwa XIII Światowy Przegląd Folkloru „Integracje”


Przez sześć dni Poznań, Leszno, Swarzędz i Pobiedziska będą stolicą folkloru. Do 18 sierpnia odbywać się będzie XIII Światowy Przegląd Folkloru „Integracje”. Warsztaty taneczne oraz koncerty zespołów folklorystycznych z sześciu państw będą stanowić główny punkt programu tego wydarzenia.

wiwaty2

W środę, 14 sierpnia, o godz. 17, w ramach Przeglądu, na terenach rekreacyjnych Malta Ski odbędzie się Międzynarodowy turniej sportów tradycyjnych „Pierścieniówka”.

W czwartek ulicami Poznania przejdzie barwny korowód złożony z uczestników „Integracji”. Tego samego dnia na placu przy scenie plenerowej przy pływalni w Swarzędzu, odbędą się warsztaty taneczne dla dzieci. Zaś o godz. 18:00 będzie można obejrzeć koncert zespołów folklorystycznych.

Kolejne warsztaty taneczne dla dzieci odbędą się następnego dnia w Pobiedziskach. Zapraszamy od godziny 17.40. O godz. 16 w Pobiedziskach odbędzie się niecodzienny ślub dziewczyny z pobiedziskiego zespołu folklorystycznego Wiwaty.

W niedzielę, o godz. 21:00, na boisku Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu odbędzie się Koncert Finałowy XIII Światowego Przeglądu Folkloru „Integracje” – „Muzyka w Folklorze Świata”.

Do Wielkopolski przyjechały zespoły z Brazylii, Rosji, Słowacji, Turcji i Włoch. Polskę reprezentować będzie Zespół Akademii Górniczo-Hutniczej „Krakus” oraz gospodarze przeglądu Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF.

– Nasz festiwal ma bardzo dobrą opinię, co przekłada się na liczbę zgłoszeń. Wiele zespołów z Bałkanów wyraziło chęć udziału w przeglądzie, ale nie mogliśmy ich zaprosić, ponieważ zespoły z tych krajów były w poprzednich latach. Staramy się urozmaicać festiwal i nawet jeśli powtarzają się zaproszone kraje, to wybieramy zespoły z innych regionów. Dzięki temu przegląd jest urozmaicony i co roku można zobaczyć coś nowego – powiedziała dyrektor biura organizacyjnego festiwalu Małgorzata Fraszewska.

plakat

Wśród zaproszonych zespołów znalazła się m.in. organizacja Aruanda z Brazylii, która działa nieprzerwanie od 52 lat, a także rosyjski zespół Yunost, który zagrał dotychczas 600 koncertów w 56 krajach.

Głównym celem festiwalu jest popularyzacja kultury folklorystycznej w Polsce. „Folklor postrzegamy jako mało ciekawą formę kultury. Mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni. W Polsce mówi się o folklorze beznamiętnie. Chcemy mieszkańcom Wielkopolski przybliżyć tę kulturę i pokazać, że ona nie jest taka zła” – powiedział dyrektor generalny festiwalu Dariusz Majchrowicz.

Podczas festiwalu jego uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach tanecznych. Przed każdym koncertem dla najmłodszych przygotowano zajęcia, które będą trwać ok. 20 minut. – Podczas nich będziemy uczyć podstaw nie tylko polskich, ale też zagranicznych tańców. W zeszłym roku była to świetna forma rozrywki dla dzieci –  powiedziała rzeczniczka festiwalu Martyna Poprawska.

Od poniedziałku 12 sierpnia zespołu będą grały koncerty w czterech miastach Wielkopolski. Poza stolicą regionu zobaczyć je będzie można w Lesznie, Swarzędzu oraz Pobiedziskach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Festiwal zakończy się 18 sierpnia koncertem „Muzyka w folklorze świata”, który – zdaniem organizatorów – jest najbardziej atrakcyjnym punktem przeglądu. W koncercie wykorzystane zostaną najlepsze fragmenty programów poszczególnych zespołów. – W poprzedniej edycji na tym wydarzeniu pojawiło się blisko 3 tys. uczestników. Liczymy, że w tym roku uda nam się zgromadzić podobnie liczną publiczność – powiedział Majchrowicz.

Opr. Andrzej Horbik, zespół Wiwaty

Dodaj komentarz