Jednym głosem przeciwko zawetowaniu unijnego budżetu


Polscy i węgierscy samorządowcy wystosowali list do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej. Przedstawiają w nim wspólne stanowisko w związku z zapowiadanym wetem rządów obu państw w sprawie budżetu Unii Europejskiej oraz kwestią Funduszu Odbudowy. Wśród sygnatariuszy jest także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Ponadto w środę, 9 grudnia rozpocznie się trzydniowa akcja #potrzebUEmy, w ramach której budynki zaangażowanych w nią samorządów zostaną podświetlone na unijne barwy i przyozdobione flagami.

Od 16 lat środki z Unii Europejskiej przyczyniają się do rozwoju polskich miast, miasteczek i wsi. Pieniądze te przeznaczane są na inwestycje poprawiające jakość życia mieszkańców. W latach 2004 -2020 Miastu Poznań wraz z podległymi spółkami udało się pozyskać prawie 5 mld zł na projekty, których łączna wartość wyniosła blisko 9 mld zł.

– Dzięki Funduszom Europejskim zrealizowaliśmy lub wciąż realizujemy blisko 500 różnych inwestycji. Miasto zyskało kilometry nowych dróg, ścieżek rowerowych i torów tramwajowych. Z pieniędzy unijnych skorzystały poznańskie placówki oświatowe, MPK zakupiło nowoczesny tabor, a Aquanet uporządkował gospodarkę wodno-ściekową. Przebudowano most Lecha i ul. Gdyńską. Środki trafiły również do poznańskich szpitali. Fundusze Europejskie pozwalają nam na prowadzenie prac m.in. przy budowie tramwaju na Naramowice, przebudowie ronda Rataje, a także umożliwią rewaloryzację płyty Starego Rynku i dalszą rewitalizację ścisłego centrum Poznania – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Polskie samorządy dobrze wykorzystały szansę na odrobienie zaległości w stosunku do Europy Zachodniej. Dlatego apeluję do premiera Mateusza Morawieckiego o powstrzymanie się od weta dotyczącego unijnego budżetu. Nie odbierajmy kolejnych pieniędzy wspólnotom lokalnym, które w wyniku pandemii koronawirusa oraz działań rządu i tak są już w trudnej sytuacji finansowej – podkreśla.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz