5 pytań i odpowiedzi, które ułatwią Ci holowanie auta – pomoc drogowa Poznań


Nagłe unieruchomienie pojazdu ma zazwyczaj miejsce w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Nic więc dziwnego, że praktycznie w każdym przypadku pierwszą reakcją każdego kierowcy jest stres oraz milion kłębiących się w głowie pytań.

„Czy samodzielnie holowanie auta jest w ogóle legalne?”, „Czy naprawdę uda nam się dojechać do warsztatu w jednym kawałku?}, „Jak wygląda kwestia przepisów dotyczących maksymalnej dopuszczalnej prędkości w przypadku holowania samochodu?”– to tylko niektóre z najbardziej frapujących dylematów pojawiających się w tej sytuacji. Dlatego też dziś w trosce o komfort psychiczny oraz bezpieczeństwo kierowców wraz z Maciejem Prosińskim – właścicielem Pomocy Drogowej działającej na terenie Poznania i okolic, stworzyliśmy listę najczęściej powtarzających się pytań dotyczących holowania auta wraz z odpowiedziami. Gotowi? Zapnijcie pasy!

 1. „Czy holując samochód trzeba ubezpieczyć się w jakieś szczególne elementy wyposażenia?”

Naturalnie! W tym przypadku dobre chęci to jeszcze nie wszystko, nie obejdzie się również bez zestawu akcesoriów, które zapewnią dostateczne bezpieczeństwo nie tylko kierowcom bezpośrednio zaangażowanym w proces holowania, ale również innym uczestnikom ruchu.

Na liście niezbędnego ekwipunku do holowania znajduje się:

– obowiązkowy trójkąt ostrzegawczy przeznaczony do oznakowania z tyłu holowanego auta i tym samym informujący pozostałych kierowców o zaistniałej, niecodziennej sytuacji;
– linka holownicza o długości od 3 do 6m, wykonana z trwałego i solidnego materiału o naprzemiennej czerwono-białej kolorystce (lub też inny kolor oznaczony za pomocą czerwonej lub żółtej chorągiewki umieszczonej w środkowej części materiału);
– ucho holownicze, które znajduje się na wyposażeniu każdego samochodu i w zależności od modelu posiadanego auta umiejscowione jest w bagażniku wraz z zestawem naprawczym bądź też przy kole zapasowym;

2. „Czy wszystkie auta mogą być bez problemu holowane?”

Niestety nie wszystkie auta nadają się do holowania z pomocą znajomych lub życzliwych kierowców – na liście pojazdów, które przeznaczone są raczej do holowania z wykorzystaniem pomocy drogowej – lawety znajdują się:

– samochody wyposażone w automatyczną skrzynię biegów;

– samochody z napędem hybrydowym oraz elektrycznym;

– auta posiadające zawieszenie hydropneumatyczne lub pneumatyczne, w których doszło do awarii silnika;

– samochody ze stałym napędem na obie osie;

– auta, które zostały nagle unieruchomione na autostradzie i kompletnie odmówiły posłuszeństwa;

– samochody wyposażone w naczepy oraz przyczepy;

Pamiętaj, że holowanie samochodu na autostradzie bez wykorzystania specjalnie dedykowanego pojazdu jest surowo zabronione! 

 3.„Kiedy można bez obaw holować auto?”

Wiesz już, że nie zawsze można przystąpić do samodzielnego holowania auta, jednak wobec tego w jakich przypadkach zabieg ten nie zakończy się dla Ciebie mandatem? Holowanie samochodu jest w pełni zgodne z prawem i uzasadnione jeżeli chodzi o:

– auta po kolizji, w których doszło do uszkodzenia elementów takich jak zderzak, drzwi czy też tylna klapa, a także samochody borykające się z wyciekiem płynu chłodniczego lub też oleju silnikowego, który należy jak najszybciej wstrzymać;
– auta posiadające uszkodzoną cewkę zapłonową bądź przewodami wysokiego napięcia, które sprawiają, że pojazd szarpie i nie nadaje się do samodzielnego prowadzenia;
– samochody z przegrzanym lub zatartym silnikiem, a także uszkodzonym układem chłodniczym;
– auta, w których omyłkowo zostało zatankowane niewłaściwe paliwo;
– samochody z awarią jednego z czujników, która skutecznie uniemożliwia uruchomienie silnika i zagraża faktycznemu bezpieczeństwu jazdy;
– auta z zerwanym paskiem wieloklinowym napędzającym alternator;

4. „Czy to prawda, że kierowcy biorący udział w akcji holowania mogą się „wymienić” pomiędzy sobą samochodami?”

Zgodnie z przepisami obowiązującego Kodeksu Drogowego nadrzędną kwestią jest zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa. Jeśli więc właściciel holowanego auta ma nieco krótszy staż za kółkiem, wówczas jego miejsce może zająć kierowca auta holującego. Mówiąc wprost chodzi po prostu o to by pojazdem holowanym kierowała osoba posiadającą większe umiejętności i doświadczenie, dzięki czemu cała akcja powinna przebiec bez dodatkowych, nieprzyjemnych niespodzianek.

Pamiętajmy również, że holowanie opiera się na ścisłej współpracy pomiędzy dwoma kierowcami, dlatego też warto jeszcze przed rozpoczęciem holowania ustalić drogę komunikacji, która może okazać się przydatna w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń, jak i zadbać o to by linka holownicza była przez całą drogę odpowiednio napięta.

6. „Jakie kroki warto podjąć by holowanie auta było faktycznie bezpieczne?”

Warto przede wszystkim należy dbać o zachowanie odpowiedniej prędkości, która zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nie powinna przekraczać 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h w terenie niezabudowanym. Holowanie to nie czas i miejsce na popis umiejętności, dlatego w miarę możliwości należy przemieszczać się prawym pasem i nieustannie kontrolować osiąganą prędkość. Holując auto należy również zwrócić uwagę na oznakowanie obu pojazdów – mowa tutaj oczywiście o światłach mijania, które powinny być włączone w obu samochodach, a w przypadku gorszej widoczności w samochodzie holowanym należy włączyć zamiast nich światła pozycyjne.

Kolejnym ważnym aspektem wpływającym na bezpieczeństwo (i powodzenie) całej akcji jest utrzymywanie stałej prędkości, unikanie gwałtownego hamowania oraz przyspieszania, a także kontrolowanie napięcia linki. Warto również mieć na uwadze fakt, że wlokący się bezwładnie po ziemi hak holujący może doprowadzić do poważnego w skutkach wypadku, dlatego warto w tym przypadku zachować szczególną czujność.

Twoje auto zostało poważnie uszkodzone? Jedynym wyjściem z sytuacji jest wezwanie pomocy drogowej z lawetą 

Nieoczekiwana awaria na drodze? Wezwij profesjonalną pomoc drogową działającą na terenie Poznania i okolic! 

O tym jak nieprzewidywalne potrafi być życie w trasie doskonale wie każdy kierowca – kolizje, awarie silnika, zerwany pasek wieloklinowy, uszkodzona cewka zapłonowa – to tylko niektóre z najbardziej popularnych usterek, z którymi każdego dnia mamy do czynienia. W takich sytuacjach jedynym, godnym uwagi rozwiązaniem jest holowanie auta do najbliższego warsztatu, jednak niestety nie zawsze można liczyć na życzliwość innych kierowców oraz pomoc najbliższych osób… Jednak wcale nie oznacza, to że nagła awaria na trasie jest sytuacją bez wyjścia! To właśnie wówczas warto skorzystać z usług profesjonalnej pomocy drogowej, którą może Ci zaoferować m.in. nasza firma.

Maciej Prosiński Pomoc Drogowa to firma z ponad 15-letnim doświadczeniem, która każdego dnia, 24h/dobę, 7 dni w tygodniu udziela fachowej pomocy kierowcom z Poznania oraz okolic, którym zależy nie tylko na błyskawicznym czasie reakcji, ale również profesjonalizmie, kompleksowej obsłudze oraz bezpieczeństwie.

Do codziennej pracy wykorzystujemy wyłącznie profesjonalne i sprawdzone uprzednio lawety oraz autolawety, a posiadany przez nas tabor pozwala na bezproblemowy transport i holowanie:

samochodów osobowych;  

pojazdów dostawczych;

– maszyn rolniczych;

– maszyn budowlanych;

Decydując się na skorzystanie z naszych usług możesz mieć pewność, że Twój samochód będzie w odpowiednich rękach i dojedzie do warsztatu bez żadnych dodatkowych niespodzianek.

Maciej Prosiński Pomoc Drogowa
ul. Leszka 2
61-063 Poznań
kom: 511503504

Możliwość komentowania została wyłączona.