XIII Ukraińska Wiosna… w grudniu


XIII Festiwal Ukraińska Wiosna w Poznaniu #wirtualnie, w tym roku odbędzie się wyjątkowo w grudniu. Patronat sprawuje „Nasz Głos Poznański”.

Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że dzięki temu dotrą w miejsca, gdzie ich nie było, do ludzi, którzy z różnych powodów w Ukraińskiej Wiośnie do tej pory nie mogli wziąć udziału. Program tegorocznej edycji oparty jest na relacjach polsko-ukraińsko-białoruskich, bo trudno pozostać obojętnym wobec tego, co się obecnie dzieje na Białorusi. Tym bardziej, że nie tak dawno z podobnymi problemami mierzyli się Ukraińcy, a jeszcze wcześniej Polacy.

W ramach festiwalu powstanie:

– nowy mural na ul. Grobla 27a;

– seria podcastów Piotra Pogorzelskiego (pierwszy już 2 grudnia o g. 20 na FB);

– premiera klipu znanego wszystkim w Poznaniu polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana i białoruskiej artystki Aleny Kadanovej (19 grudnia, godz. 18);

– spektakl Sensualista w choreografii Alisy Makarenko (13 grudnia, godz. 20) oraz warsztaty, które są połączeniem psychologii, improwizacji i tańca współczesnego.

Wiosna zimą? To możliwe!

Szczegóły programu dostępne są FB: Ukraińska Wiosna oraz stronie internetowej: poznajsasiada.org

Wydarzenia:

W TRÓJKĄCIE POLSKA-UKRAINA-BIAŁORUŚ. NOWE PODCASTY PIOTRA POGORZELSKIEGO

Piotr Pogorzelski zajmie się najważniejszymi kwestiami, które dzieją się w trójkącie Polska-Ukraina-Białoruś. Wraz ze swoimi gośćmi (m.in. Paweł Kowal, Agnieszka Romaszewska, Marta Jaroszewicz, Aleś Zarembiuk i Myroslava Keryk) przeanalizuje, jak na protesty w Mińsku i innych białoruskich miastach patrzą sąsiedzi: Polacy i Ukraińcy. Wspólnie zastanowią się także jak wyglądała, wygląda i jak powinna wyglądać polityka Warszawy i Kijowa wobec Mińska; przyjrzą się, jaką rolę kultura odgrywa w czasie protestów, oraz porozmawiają o tym czy Polska jest krajem przyjaznym dla cudzoziemców w kontekście dotychczasowych doświadczeń migrantek oraz migrantów z Ukrainy i Białorusi.

Piotr Pogorzelski przez blisko dwadzieścia lat pracował w Polskim Radiu. Zajmował się m.in. tematyką międzynarodową, czasowo zastępował korespondentów w Mińsku, Moskwie i Kijowie. Publikował regularnie w dwumiesięczniku „Nowa Europa Wschodnia”. Relacjonował tak ważne wydarzenia jak Euro 2012, Rewolucję Godności oraz wojnę na wschodzie Ukrainy i aneksję Krymu. Jest autorem trzech książek: Ukraina. Niezwykli ludzie w niezwykłych czasach (2015), Barszcz Ukraiński (2013) oraz 2012 porad na Euro. Czyli jak pojechać na Ukrainę i trafić gdzie trzeba (2012). Po powrocie do Polski pracował w Informacyjnej Agencji Radiowej, a potem w Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej. Prowadził audycje w Jedynce, Dwójce oraz Polskim Radiu 24. Zajmował się przede wszystkim państwami byłego Związku Radzieckiego. Odwiedził kilkukrotnie Kazachstan, Białoruś, Rosję, Uzbekistan oraz Kirgistan. Relacjonował także wydarzenia na Węgrzech, m.in. wybory parlamentarne (2018) oraz do Parlamentu Europejskiego (2019). Jest autorem podcastu Po prostu Wschód i współpracownikiem portalu Biełsat po polsku.

Kiedy: I i II tydzień grudnia

Gdzie: on-line (Szczegóły dotyczące każdego podcastu będą się pojawiały już niebawem)

KIM JESTEŚ I JAKI JEST TWÓJ TANIEC. WARSZTATY MOV_IMPROV_MENT

Mov_improv_ment to połączenie psychologii, improwizacji oraz tańca współczesnego. To metoda skierowana na poszukiwanie własnego sposobu poruszania się oraz odkrycie indywidualnego potencjału osobowości. “Nie uczę, jak trzeba tańczyć. Pomagam znaleźć Twoją autentyczną ekspresję ruchową. Sugeruję narzędzia, daję mocny warsztat, razem przechodzimy przez konkretne ćwiczenia. Prowadzę w podróż. Ale na koniec to Ty wybierasz, kim jesteś i jaki jest Twój taniec. „Mov_improv_ment” to trzy najważniejsze słowa (a zarazem działania) mojego życia: ruch, improwizacja, rozwój” — tłumaczy Alisa Makarenko.

Warsztaty kierowane są do wszystkich chętnych niezależnie od wieku oraz poziomu zaawansowania.

Prowadzące:

Alisa Makarenko – tancerka, choreografka i nauczycielka. Absolwentka Psychologii na Chersońskim Uniwersytecie Państwowym oraz Choreografii i Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako tancerka i współtwórczyni spektakli współpracowała m.in. z Teatrem Academia, Warszawskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Tańca Zawirowania. Występowała np. na Malta Festival, Dancing Poznań czy Warsaw Dance Days. Jako aktorka gościnnie grała we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Jest choreografką i autorką ruchu scenicznego spektakli m.in. Teatru Nowego w Poznaniu, Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Teatru WARSawy, Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Animacji. W 2012 roku została nagrodzona za znaczący wkład w sztukę choreograficzną Ukrainy i za wysoki poziom edukacji w zakresie tańca. W 2014 roku otrzymała nagrodą Artystyczną Ewy Wycichowskiej. Udzielała wsparcia merytorycznego studentom Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza przygotowującym swoje spektakle dyplomowe. Od 2017 roku jest wykładowczynią w Studiu Aktorskim STA.

Natalia Trafankowska – solistka baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Edukację baletową rozpoczęła w Państwowej Szkole Baletowej w Doniecku, następnie kontynuowała naukę w Ukraińskiej Akademii Tańca im. Vadima Pisarieva w Doniecku. W 1994 roku rozpoczęła pracę w Narodowym Akademickim Rosyjskim Teatrze Opery i Baletu – najpierw jako koryfejka, później solistka zespołu baletowego. Występowała m.in. w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Norwegii, Szwajcarii i Niemczech. Wykreowała partie m.in. w spektaklach: La Sylphide (choreografia August Bournonville) oraz Niebezpieczne związki (choreografia Krzysztof Pastor).

Kiedy: 13.12.2020 godz.18:00

Gdzie: on-line – platforma Zomm

Ilość uczestników: do 25 osób

Zapisy: Niedługo ruszą zapisy na wydarzenie

SPEKTAKL SENSUALISTA, CHOREOGRAFIA I WYKONANIE ALISA MAKARENKO

Spektakl Alisy Makarenko nagrany został jednym ujęciem. Pozwala na obejrzenie tego, co może umknąć z miejsca na widowni. Ukazuje detale, emocje i ruch zupełnie z innej perspektywy. To wyjątkowo sensualne przeżycie, pełne ukrytych znaczeń i atmosfery jak ze snu. Spotkanie, podczas którego może wydarzyć się wszystko!

Kiedy:13.12.2020
Gdzie: on-line (Szczegóły dotyczące każdego podcastu będą się pojawiały już niebawem)

ODSŁONIĘCIE MURALU FESTIWALOWEGO

Projekt muralu niesie przesłanie związane z ideą solidarności. Wiąże się bezpośrednio z założeniami tegorocznej odsłony Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna”, która oprócz prezentacji kultury ukraińskiej wspiera również protestujących Białorusinów. Nasz festiwal już od ponad 10 lat przybliża Wielkopolanom kulturę wschodnich sąsiadów, prezentując m.in. muzykę, teatr, fotografię, historię. Nie pozostając obojętnym na to, co dzieje się na świecie, chcemy, aby mural przedstawiał uniwersalne wartości, wyrażał wsparcie dla naszych sąsiadów oraz miał możliwie prosty przekaz, jednocześnie nawiązując do specyfiki naszego Stowarzyszenia.

Kiedy: 12.2020 (Szczegóły dotyczące daty odsłonięcia pojawią się już niebawem)

Gdzie: ul. Grobla 27a w Poznaniu

WOLNOŚĆ CODZIENNOŚCIĄ. PREMIERA KLIPU ZESPOŁU DAGADANA I ALENY KADANOVEJ

Możliwość składania życzeń zawsze dostarcza nam wielu emocji. Czasem jest to okazja do wypowiedzenia najszczerszych i najintymniejszych słów. Nierzadko to moment wzruszeń. Ta piękna i szczęśliwie wciąż obecna tradycja, pozwala nam wierzyć w sprawczą moc słowa. Chcemy wierzyć, że wolność stanie się codziennością. Naszą wspólną. Domową, lokalną i globalną. Tego też życzymy Ukrainkom i Ukraińcom, sobie – Polkom i Polakom, ale dziś szczególnie Białorusinkom i Białorusinom, za których w tej edycji Ukraińskiej Wiosny mocno ściskamy kciuki.

Premierowa piosenka polsko-ukraińskiej grupy Dagadana i białoruskiej piosenkarki Aleny Kadanovej, która powstała specjalnie na zamówienie Ukraińskiej Wiosny, to utwór życzeniowy, nawiązujący do tradycji Ukrainy, Białorusi i wschodniej Polski. Artyści liczą na to, że będzie on pretekstem do powiedzenia innym dobrego słowa. Że jej melodia będzie słuchaczom towarzyszyć w okołoświątecznym czasie, tłumiąc „fałszywe dźwięki codzienności”.

Życzymy Wam, aby ten utwór nucony po cichutku, stał się amuletem właśnie teraz, właśnie w tych czasach, które wręcz wymagają od nas umiejętności sięgania w najgłębiej ukryte w nas zakątki czułości i wrażliwości. Ślijcie te dźwięki wraz ze swoimi dobrymi słowami w świat. A dobro wróci!

Wykonanie:

Dagadana w składzie: Dagmara Gregorowicz (wokal, elektronika), Dana Vynnycka (wokal, fortepian), Mikołaj Pospieszalski (kontrabas, bas, syntezatory, skrzypce), Bartosz Mikołaj Nazaruk (perkusja) oraz Alena Kadanova (wokal)

Produkcja teledysku: KosmoMedia

 Kiedy: 19.12.2020 godz. 18:00

Gdzie: Premiera klipu odbędzie się na PROFILU FB FESTIWALU, kanale YouTube oraz profilu FB zespołu DAGADANA

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz