Jakie są najważniejsze zasady recyklingu?


Aby troszczyć się o naszą planetę, w sposób szczególny powinniśmy zadbać o nasze środowisko. Nie da się ukryć, że jednym z rozwiązań jest recykling, czyli zużycie danych przedmiotów do produkcji innych. Jednakże, aby było to możliwe, niezbędna okaże się odpowiednia segregacja. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, w celu uzyskania informacji na temat prawidłowego segregowania śmieci i wyrzucania ich do odpowiednich pojemników.

Metale i tworzywa sztuczne- co można, a co nie?

W tym przypadku możliwe jest wyrzucanie przedmiotów wykonanych z metali lub dowolnych tworzyw sztucznych. Do tej grupy możemy zaliczyć, chociażby plastikowe torebki, wszelkie opakowania np. po produktach spożywczych, kosmetykach, po elektronice, a także opakowania wielomateriałowe.

Z pewnością znaleźć mogą się tam również puszki po konserwach, metale kolorowe, korki, kapsle, dekielki po słoikach. Należy jednak zapamiętać o tym, że nie wszystkie przedmioty mogą się tam znaleźć, choć może się wydawać, że należą do metalu lub tworzyw sztucznych. W takich pojemnikach nie mogą znajdować się butelki i wszelkie pojemniczki, które są czymś zapełnione.

Nie wolno również wyrzucać zabawek wykonanych z plastiku, części samochodowych, puszek po lakierach, a także opakowań, które wcześniej zawierały leki lub olej silnikowy. Nie zapominajmy także o elektrośmieciach, które powinny znaleźć swoje miejsce w specjalnie wyznaczonych punktach.

Papier- jakie śmieci mogą się tam znaleźć?

W tym przypadku logika zdecydowanie bardziej podpowiada nam, co możemy tam wrzucić. Z pewnością mogą to być wszelkie opakowania i pojemniczki z papieru, tekturki, kartony, ulotki, katalogi czy prospekty. W razie potrzeby wewnątrz takiego pojemnika znaleźć może się papier pakowy lub klasyczne arkusze, zeszyty, książki, a także wszelkie gazety.

Pamiętajmy jednak o tym, aby nie wyrzucać tam tapet, pieluszek, ubrań, tekstyliów, kartonów po mleku, ręczników papierowych, chusteczek higienicznych. Nie można zapominać o tym, że w pojemniku z papierem nie powinno być także papieru, który jest lakierowany, a także tego, który jest w sposób szczególny przybrudzony.

Szkło i odpady biodegradowalne

Pomimo że już od najmłodszych lat uczymy się o segregacji śmieci, wiele osób wciąż nie do końca zdaje sobie sprawę, co można wrzucać do pojemnika ze szkłem, a czego należy unikać. Jednymi dozwolonymi przedmiotami, które mogą znaleźć się wewnątrz, są słoiki, butelki, a także szklane opakowania po kosmetykach.

Dlatego też kategorycznie zakazuje się wyrzucania tam szkła żaroodpornego, szkła okularowego, żarówek, lampek, luster, termometrów, ceramiki, porcelany. Należy jeszcze pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach mamy do czynienia z osobnymi pojemnikami zarówno na szkło bezbarwne, jak i te kolorowe.

Do odpadów biodegradowalnych możemy zaliczyć odpadki warzywne, trawę, trociny, drewno, resztki jedzenia, a nawet wszelkie gałęzie z drzew lub krzewów. W środku nie powinny znaleźć się leki, odchody, olej, kości, ziemia, płyty wiórowe, a także inne odpady komunalne, jak chociażby te poprodukcyjne i poprzemysłowe.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Esbud.pl z Poznania.

Dodaj komentarz