Czy okna trzyszybowe zawsze są lepsze od ich tańszych odpowiedników?


Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – na czym polega różnica i które z rozwiązań najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku? Czy zawsze warto inwestować w droższe rozwiązania? Czym powinniśmy się kierować przy doborze okien do konkretnych pomieszczeń naszego domu?

Okna trzyszybowe – doskonała izolacja?

Decydując się na zakup okien trzyszybowych z pewnością musimy wziąć pod uwagę ich właściwości termoizolacyjne – to właśnie pod tym względem są one w stanie przewyższyć nawet dwukrotnie swoje dwuszybowe odpowiedniki. Dzięki zastosowaniu zestawu trzech szyb powietrze, przedostające się przez zamknięte okno do naszego pomieszczenia napotyka na większy opór, co skutkuje wyczuwalnie wyższą temperaturą pomieszczenia, co ma szczególne znaczenie w sezonie grzewczym.

Statystyki wskazują, że dzięki zastosowaniu dobrej jakości okien trzyszybowych jesteśmy w stanie otrzymać zwrot z poniesionej na ich zakup inwestycji już w przeciągu pięciu sezonów grzewczych, redukując koszta ogrzewania danych pomieszczeń. Czy wobec tego powinniśmy wyposażyć w ten rodzaj okien wszystkie pomieszczenia naszego domu?

Okna trzyszybowe – zalety:

– Doskonała izolacja termiczna

– Wysoka wytrzymałość instalacji

– Wysoka stopa zwrotu inwestycji w przypadku często ogrzewanych pomieszczeń

Okna trzyszybowe – wady:

– Wyższa cena niż w przypadku okien dwuszybowych

– W niektórych przypadkach mniejsza izolacyjność akustyczna niż w przypadku alternatywnych rozwiązań

Okna dwuszybowe – ekonomiczna alternatywa

Przy wyborze odpowiednich dla danego pomieszczenia okien powinniśmy przede wszystkim kierować się tym, jak często w danym pokoju przebywają domownicy. Jest to o tyle istotne, że bez obaw możemy zrezygnować z zakupu trzyszybowych okien w pomieszczeniach mniej uczęszczanych, w których nie mamy potrzeby ogrzewania temperatury powietrza bardziej niż do poziomu 16 stopni Celsjusza. Okna dwuszybowe znakomicie sprawdzą się zatem w pomieszczeniach przechodnich, magazynach oraz wszędzie tam, gdzie przebywamy tylko przez krótki czas. Dodatkowo często zdarza się, że okna dwuszybowe charakteryzują się większym stopniem izolacji akustycznej – takie rozwiązanie może być zatem szczególnie przydatne, kiedy planujemy rozkład instalacji naszych okien z myślą o ograniczeniu hałasów, dochodzących z zewnątrz naszego domu lub mieszkania.

Okna dwuszybowe – zalety:

– Niska cena

– Doskonałe rozwiązanie do rzadko ogrzewanych pomieszczeń

– Wysoki stopień izolacji akustycznej

Okna dwuszybowe – wady:

– Niższy niż w przypadku okien trzyszybowych stopień termoizolacji

Czym kierować się przy wyborze odpowiednich okien?

Oprócz przytoczonych powyżej wyznaczników, przy doborze odpowiedniego rodzaju okien do danych pomieszczeń użytku publicznego powinniśmy także wziąć pod uwagę odpowiednie przepisy prawne, regulujące wymagania, związane z instalacją odpowiedniego rodzaju okien. Mówi o nich Rozporządzenie Ministra Kultury z dn. 12 kwietnia 2002 roku.

Stawiając sobie pytanie: okna dwuszybowe czy trzyszybowe chcąc zamontować je do naszego domu, należy przede wszystkim kierować się zasadą doboru okien o większej termoizolacyjności do częściej użytkowanych i ogrzewanych pomieszczeń. Okna trzyszybowe potrafią charakteryzować się nawet dwukrotnie mniejszą przepuszczalnością powietrza niż ich dwuszybowe odpowiedniki! Przekłada się to na ogromną oszczędność w kwestii eksploatacji zainstalowanych w danym budynku urządzeń grzewczych.

To już wszystkie informacje na temat doboru odpowiedniego rodzaju okien do naszych potrzeb.

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko dokonać zgodnych z naszymi potrzebami, racjonalnych zakupów!

Dodaj komentarz