Jak obliczyć metry kwadratowe płytek?


Kupując płytki do łazienki czy kuchni bez wcześniej przeprowadzonych pomiarów, można ich kupić za mało lub też zdecydowanie za dużo. Dlatego zawsze należy w pierwszej kolejności zmierzyć powierzchnię, na której zostaną ułożone płytki. Nigdy nie kupujemy też dokładnie takiej ilości, jaka wyszła nam z obliczeń. Musimy mieć zapas, ponieważ zdarzają się błędy, niewłaściwe docięcia płytek czy po prostu ich uszkodzenie w trakcie montażu. Dotyczy to zarówno podłogi, jak również ścian. Zatem ile metrów kwadratowych płytek będziesz potrzebował i jak dużo musisz ich kupić?

Obliczamy powierzchnię pomieszczenia

Nie zawsze wiemy, ile właściwie metrów kwadratowych powierzchni ma pomieszczenie. Bardzo często znamy jedynie powierzchnię podłogi, podczas gdy potrzebujemy również powierzchni ścian. Aby ją obliczyć, musimy zmierzyć wszystkie boki powierzchni, na której będą ułożone płytki. Mamy po dwa boki tej samej długości, więc wystarczą nam tylko te dwie wartości. Kiedy już dokonamy pomiarów, długość i szerokość mnożymy, otrzymując tym samym wynik. Przykładowo ściana ma wysokość 3 metry i szerokość 5 metrów, więc jej powierzchnia wynosi 15 m2. Przy wszystkich 4 równych ścianach całościowa powierzchnia wynosi 45 m2. Musimy jednak uwzględnić otwór na drzwi i okno, jeżeli takie jest w pomieszczeniu. Czasem wykonujemy też zabudowy, za którymi nie ma konieczności układania płytek. To wszystko przy pomiarach ma duże znaczenie. Od otrzymanego wyniku odejmujemy więc powierzchnie otworów drzwiowych i okiennych oraz tam gdzie znajdują się zabudowane meble łazienkowe.

Musimy mieć zapas, czyli ile płytek właściwie kupić

Wiesz, ile metrów kwadratowych płytek potrzebujesz, ale nigdy nie kupujemy ich dokładnie w takiej ilości. Potrzebować będziemy ich więcej, ale też nie oceniamy zapasu „na oko”. Jeżeli decydujesz się na klasyczne ułożenie płytek, to w łazience o powierzchni do 10m2 powinieneś mieć o 10% więcej płytek, niż ich potrzebujesz. Rzadziej zdarzają się łazienki większe, ale kuchnie mogą mieć metraż powyżej 10 m2. W takim pomieszczeniu, które nie jest jednak większe niż 50 m2, uwzględniamy 5-procentowy zapas.

Więcej płytek potrzebujemy przy ułożeniu płytek w karo. Przy pomieszczeniach do 10 m2 zapas wynosić będzie 20%, a w pomieszczeniach 10-50 m2 kupujemy płytek o 10% więcej.

Uwzględniamy elementy dekoracyjne

Przy pomiarach oraz ustaleniach ilości płytek do łazienki, kuchni czy innego pomieszczenia musimy też wziąć pod uwagę ewentualne dekory, wśród których są cokoły i listwy. Są one charakterystyczne bardziej dla pokoju dziennego czy sypialni, niż łazienki, jednak płytki ceramiczne coraz chętniej są wybierane również do tych pomieszczeń. Jeszcze przed zakupem, zastanów się, jakie elementy dekoracyjne chciałbyś wykorzystać we wnętrzu i jaka jest ich wielkość. Od otrzymanego wyniku odejmujemy ich wymiary.

Pamiętaj, aby płytek kupić zawsze więcej, niż właściwie ich potrzebujesz. Musisz uwzględnić ewentualne straty oraz błędy. Zwróć uwagę na otwory drzwiowe i okienne, a także dekory, które chcesz wykorzystać w aranżacji.

Dodaj komentarz