Prezydent a Pomnik Wdzięczności


Zastępca prezydenta Poznania Jerzy Stępień poinformował listownie prezesa Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności Stanisława Mikołajczaka, że miasto nie może udzielić pełnomocnictwa do dysponowania terenem pod Pomnik Wdzięczności, gdyż realizacja takiego projektu w proponowanym miejscu jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

W związku z pismami Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności (z 24.06.2013), Stowarzyszenia My Poznaniacy (z dnia 12.07.2013) oraz Środowiska Ruchu Młodych, Ruchu Palikota, Europy Plus i Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska (z dnia 18.07.2013) Jerzy Stępień poinformował, że:

17 lipca 2013 zastępca prezydenta Poznania podpisał pismo informująca Stanisława Mikołajczaka o braku możliwości udzielenia pełnomocnictwa do dysponowania terenem pod Pomnik Wdzięczności na obszarze Malty.

Jerzy Stępień: „Realizacja tak znacznego obiektu budowlanego i ewentualne wydanie pozwolenia na budowę wymaga zatem – w świetle zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – uprzedniej zmiany zapisów przedmiotowego planu.”

Jerzy Stępień poinformował także Stanisława Mikołajczaka o konkretnych zapisach planu i o trybie zmiany tego planu.

Z kolei prezydent Ryszard Grobelny zaznacza, że już na spotkaniu z przedstawicielami Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności (dnia 07.06.2013) informował o konieczności sprawdzenia zgodności koncepcji budowy pomnika z MPZP dla obszaru Malta. Niezależnie od wyników tego porównania prezydent oczekiwał i nadal oczekuje, że „o ewentualnej odbudowie powinni zdecydować mieszkańcy w szerokich konsultacjach społecznych”. Prezydent innych deklaracji w sprawie Pomnika Wdzięczności nie składał. Podkreślił jednak, że Jego zdaniem „warto przedyskutować poszerzenie idei pomnika, by słowo -Wdzięczność- oddawało także inne symbole polskiej i poznańskiej historii”.

Dodaj komentarz