Ogrzewanie elektryczne. Czy to się może opłacać?


Utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest kosztownym sposobem zapewnienia ciepła w mieszkaniu. O ile w przeszłości mogło to być zgodne z prawdą, dziś już niekoniecznie. Na rynku pojawiło się bowiem wiele nowoczesnych urządzeń, które oprócz komfortu cieplnego gwarantują też niskie zużycie energii. Wśród nich należy wymienić grzejniki elektryczne Klima.

To hybrydowe urządzenia, które z uwagi na ich efektywność zostały nagrodzone Złotym Filarem Budownictwa za zajęcie 1 miejsca w kategorii Urządzenia i instalacje grzewcze na 56 Międzynarodowych Targach Budownictwa oraz 21 Targach Technik Grzewczych i Oszczędności Energii Instal System 2019. Producentem grzejników Klima jest włoska firma z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu elektrycznych urządzeń grzewczych. W przypadku grzejników Klima najistotniejsze dla producenta stało się zaprojektowanie grzejnika, który spełni oczekiwania rodziny z przeciętnym budżetem – zagwarantuje wygodę użytkowania i komfort cieplny oraz nie obciąży nadmiernie finansów rodziny.

Czym są grzejniki Klima?

W jaki sposób włoski producent osiągnął swój cel? Zaproponował urządzenie, w którym połączono dwa niezależne systemy grzewcze. To ogrzewanie konwekcyjne oraz promiennik podczerwieni. Dzięki temu, że każdy z nich załącza się w momencie, gdy jego działanie staje się najbardziej efektywne, można mówić o wysokim komforcie cieplnym oraz niskim zużyciu energii elektrycznej. Priorytetowo w grzejnikach Klima zostało potraktowane ogrzewanie podczerwienią. Natomiast ogrzewanie konwekcyjne stanowi dla niego wspomaganie.

Ogrzewanie konwekcyjne, czyli aluminiowy element grzewczy szybko ogrzewa wnętrze do pożądanej przez użytkowników temperatury. To bardzo wygodne rozwiązanie, które docenimy, wracając po dłuższej nieobecności do wychłodzonego mieszkania. Sprawdzi się również przy nagłych zmianach pogody albo zmianie trybu ogrzewania z nocnego na dzienny. Ogrzewanie konwekcyjne pozwala skrócić czas przebywania w wychłodzonych pomieszczeniach. Po osiągnięciu we wnętrzu odpowiedniej temperatury element aluminiowy zostaje wyłączony i wtedy działa wyłącznie promieniowanie podczerwone. Jego zaletą jest to, że utrzymuje temperaturę na stałym poziomie przy jednoczesnym niewielkim poborze mocy. Wbudowany w grzejnik elektroniczny termostat, zaprojektowany specjalnie na potrzeby tego urządzenia, wybiera samodzielnie, który system grzewczy powinien działać w danej chwili. To sprawia, że urządzenie jest praktycznie bezobsługowe. Więcej informacji na temat jego pracy można znaleźć na stronie Econovli.pl.

Grzejniki hybrydowe – więcej funkcji

W przypadku grzejników hybrydowych Klima rola użytkownika ogranicza się niemal wyłącznie do ustawienia preferowanej temperatury. Nie oznacza to jednak, że nie można monitorować pracy urządzenia. Wręcz przeciwnie. Urządzenie zostało wyposażone w dobowy oraz tygodniowy miernik zużycia energii. W celu dodatkowego obniżenia kosztów ogrzewania producent wyposażył je w czujnik ruchu, który wykrywa w pomieszczeniu obecności użytkowników. Dzięki temu po odnotowaniu czyjejś obecności urządzenie automatycznie ustawia odpowiednią temperaturę. To zapobiega nadmiernemu ogrzewaniu pustych pomieszczeń.

Innym systemem zapobiegającym niepotrzebnym stratom energii jest czujnik otwartego okna. Dzięki tej funkcji urządzenie, po wykryciu otwartego okna, automatycznie przechodzi w tryb przeciwzamrożeniowy.

Hybryda została wyposażona w wyświetlacz LCD, który ułatwia sterowanie grzejnikiem i pozwala na odczyt wskazań. Ogromną zaletą jest możliwość bieżącej kontroli zużycia energii poprzez odczyt wskazań z ostatnich 24 godzin oraz 7 dni. Atut stanowi też możliwość zdalnego sterowania urządzeniem, na co pozwala funkcja REM. Kilka programów pracy urządzenia pozwala dopasować sposób jego działania do potrzeb użytkowników.

Analizując zalety, jakie niesie ze sobą użytkowanie grzejników Klima, trudno nie odnieść wrażenia, że czasy, kiedy ogrzewanie elektryczne generowało wysokie rachunki za energię, odchodzą już do lamusa.

Dodaj komentarz