Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając polisę autocasco?


Wybierając OC, większość kierowców kieruje się przede wszystkim ceną, szukając jak najtańszych rozwiązań. W przypadku autocasco (AC) poszukiwania odpowiedniej polisy są jednak bardziej skomplikowane, ponieważ jej zakres jest inny u każdego ubezpieczyciela. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, wybierając AC, by móc cieszyć się korzyściami z dodatkowego ubezpieczenia.

Zakres AC – sprawdź, zanim podpiszesz umowę!

Polisy AC znacznie się od siebie różnią. Bywa, że ochrona dotyczy jedynie kradzieży pojazdu. Innym razem jej zakres jest bardzo szeroki i obejmuje szkody będące wynikiem najróżniejszych sytuacji. Dzieje się tak dlatego, że autocasco w przeciwieństwie do OC jest całkowicie dobrowolne i nieuregulowane prawnie pod względem zakresu. Dzięki temu towarzystwa ubezpieczeniowe mogą proponować swoim klientom dowolną ofertę, a ci mają możliwość wyboru polisy dostosowanej do swoich potrzeb. Z tego powodu nigdy nie wolno kierować się wyłącznie ceną pakietu AC. Warto jednak wybierać ubezpieczenie autocasco samochodu na Rankomat.pl, by z łatwością znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Wybieramy autocasco – zwróć uwagę na sposób likwidacji szkody

Jednym z najważniejszych czynników różnicujących poszczególne polisy jest sposób likwidacji szkody, który wpływa na wysokość składki. Wyróżniamy trzy podstawowe metody dokonywania napraw przez ubezpieczyciela:

– bezgotówkową w ASO – najdroższą,

– bezgotówkową warsztatową,

– kosztorysową – najtańszą.

Naprawa w ASO to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla posiadaczy nowych, wartościowych pojazdów. Zakres ubezpieczenia pokrywa wówczas również koszt zakupu oryginalnych części producenta wykorzystywanych do likwidacji szkody. Całość odbywa się bezgotówkowo. Oznacza to, że kierowca oddaje swoje auto do ASO, a po ukończeniu naprawy musi jedynie upewnić się, że naprawa została prawidłowo wykonana. Ubezpieczyciel samodzielnie rozliczy się ze stacją.

Innym rozwiązaniem jest tzw. naprawa warsztatowa obejmująca usługi mechaników współpracujących z ubezpieczycielem. W tym przypadku kwota odszkodowania obejmuje koszt nieoryginalnych komponentów (zamienników). Jej wypłata również odbywa się bezgotówkowo, co znaczy, że towarzystwo przekazuje pieniądze warsztatowi, a właściciel nie musi się martwić o kwestie finansowe.

Naprawa kosztorysowa oznacza, że wypłata odszkodowania następuje bezpośrednio do rąk właściciela. Jej wysokość ustalana jest na podstawie oględzin dokonanych przez rzeczoznawcę i uwzględnia koszt wyłącznie nieoryginalnych komponentów. Główną wadą jest konieczność czekania na wypłatę, dlatego, jeśli właścicielowi pojazdu zależy na szybkiej naprawie, zwykle musi początkowo sam za nią zapłacić.

Tańsze autocasco – amortyzacja części i udział własny

Warto zwrócić również uwagę na zabiegi stosowane w celu obniżenia składki AC. Pierwszym z nich jest amortyzacja części. Polega ona na obniżaniu wysokości odszkodowania w oparciu o zużycie komponentów auta. Oznacza to, że jeżeli w wyniku uszkodzenia pojazdu jakaś część będzie wymagać wymiany, ubezpieczenie zwróci kierowcy kwotę stanowiącą jedynie część jej wartości (np. 60%) na podstawie wyliczeń dotyczących amortyzacji dla danego samochodu. Dobrze przy tym zapamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje własne metody wyliczania amortyzacji, dlatego w konkretnych przypadkach wypłacona kwota ubezpieczenia może się znacząco różnić w zależności od wybranej firmy.

Na tańsze autocasco pozwala również tzw. udział własny, czyli odpowiedzialność finansowa, jaką ponosi kierowca w przypadku uszkodzenia samochodu. W przypadku, gdy udział własny wynosi 10%, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie wynoszące 90% kwoty potrzebnej na likwidację szkody. Warto jednak pamiętać, że udział własny może się odbić czkawką posiadaczowi polisy w przypadku kradzieży pojazdu lub tzw. szkody całkowitej – nawet niewielki ułamek wartości całego pojazdu może bowiem stanowić znaczną kwotę.

Dzięki porównaniu ofert kilkunastu ubezpieczycieli, masz szansę na znalezienie nie tylko taniego, ale przede wszystkim dobrego autocasco. Możesz od razu przejść do naszego kalkulatora OC/AC i porównać zakresy i ceny ubezpieczeń AC dla swojego samochodu.

 

 

 

Dodaj komentarz