140 lat komunikacji miejskiej w Poznaniu


Latem 1880 roku uruchomiona została pierwsza regularna linia tramwaju konnego na trasie od Dworca Kolejowego do Starego Rynku w Poznaniu. W 140. rocznicę tego wydarzenia miasto wydaje okolicznościową kartę PEKA na okaziciela, a MPK Poznań organizuje paradę jubileuszową. Karty upamiętniające 140 lat komunikacji miejskiej będzie można kupić już od 9 lipca.


– 140-lecie funkcjonowania komunikacji miejskiej to ważne wydarzenie z punktu widzenia historii przedsiębiorstwa, ale – co szczególnie dla nas istotne – również historii całego Poznania. Dlatego nie wyobrażamy sobie świętować bez udziału mieszkańców i nie przygotować dla nich wyjątkowej pamiątki – mówi Wojciech Tulibacki, prezes zarządu MPK Poznań.

– Tradycją stało się już, że miasto upamiętnia ważne wydarzenia na okolicznościowych kartach PEKA na okaziciela. Mieliśmy więc kartę wydaną z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, kolejna seria upamiętniła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a jednocześnie rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W ubiegłym roku w ten wyjątkowy sposób upamiętniono 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego, 40. rocznicę umowy o partnerstwie Poznań-Hanower, a także 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy (Trzcińskiego). Jest rzeczą oczywistą, że w kolekcji kart limitowanych nie może zabraknąć karty upamiętniającej 140 lat komunikacji miejskiej w Poznaniu – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Wraz z rozwojem Poznania stale rozbudowywana jest sieć połączeń. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że komunikacja miejska jest jak krwioobieg, bez którego miasto i aglomeracja nie mogą się prawidłowo rozwijać, dlatego inwestujemy w infrastrukturę, tabor, wprowadzamy rozwiązania usprawniające przejazd autobusów i tramwajów.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz