Jak radzić sobie ze stresem? Mogą pomóc w tym konsultacje psychologiczne


Każdego dnia stajemy przed wyzwaniami i trudnościami, które mogą generować w nas stres. Czasami jest ich zbyt wiele a nam samym trudno jest sobie poradzić z rosnącym napięciem. Wówczas warto zwrócić się po pomoc.

To powszechna sprawa  

W dzisiejszym świecie wielu z nas pragnie prezentować się jako osoby silne, zaradne, niezależne, radzące sobie z problemami. Być może właśnie dlatego, na co dzień trudno nam rozmawiać o trudnych doświadczeniach i emocjach, które towarzyszą naszemu życiu. Tymczasem przeżywanie stresu, ale również lęku, niepokoju czy obniżonego nastroju to problem, który dotyczy bardzo wielu osób. Być może nie jest to optymistyczna wiadomość, jednak dla wielu osób może mieć znaczenie myśl, że nie są jedynymi osobami, zmagającymi się z podobnym problemem.

Są rozwiązania  

Dobra wiadomość jest taka, że można sobie z nim poradzić. Aby szło nam to skutecznie, ważne są nie tylko indywidualne sposoby radzenia sobie ze stresem, ale także wsparcie innych ludzi – ich obecność, pomoc, rozmowa.

W trudniejszych sytuacjach pomocna okazuje się także konsultacja psychologiczna lub spotkanie z psychoterapeutą. W naszym Ośrodku Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej “Pomarańczowe Ja” możesz umówić się na takie spotkanie.

Źródła stresu  

Wiadomo, że wszyscy mniej lub bardziej doświadczamy stresujących sytuacji.

Skąd jednak bierze się stres? Z czego wynika to, że jedna sytuacja stresuje jednych ludzi, a inni przechodzą przez nią z łatwością?

Żeby zrozumieć zjawisko stresu, warto zacząć od wyjaśnienia jego funkcji – stres to sygnał alarmowy. Daje nam znać, że spotkaliśmy się z sytuacją, która może przekraczać nasze możliwości poradzenia sobie (nasze osobiste zasoby). W efekcie nasz organizm wchodzi w stan fizjologicznej gotowości (mobilizacji), aby odpowiednio zareagować na trudne okoliczności.

Stres – trzy możliwości  

W praktyce jednak, nasza reakcja może różnić się, w zależności od tego, jak zinterpretujemy daną sytuację. Najczęściej wyróżniamy trzy sposoby, w jaki można odebrać sytuację stresową:
Wyzwanie  
– oznacza to, że sytuacja jest dla nas trudna, ale wierzymy, że możemy sobie z nią poradzić. Jesteśmy zmotywowani do działania.
Zagrożenie
– poczucie zagrożenia jest sygnałem, że coś, co jest dla nas cenne (mogą to być również wartości niematerialne, np. relacje, reputacja) znajduje się w niebezpieczeństwie. Reakcją na zagrożenie jest najczęściej złość i wola walki lub chęć ucieczki (uniknięcia zagrożenia).
Strata
– stratą może być utrata czegoś materialnego, widocznego, ale również nadszarpnięcie ważnych dla nas aspektów życia (utrata zaufania kogoś bliskiego). Naturalną reakcją na stratę czegoś, co jest dla nas ważne jest smutek.

Ciało w reakcji na stres

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kiedy doświadczamy stresu, nasze ciało reaguje, formułując charakterystyczną odpowiedź fizjologiczną. Warto więc zauważyć, że stres nie jest wyłącznie zjawiskiem psychicznym, ale również ma swoje odbicie w funkcjonowaniu naszego ciała.

W jaki sposób się to objawia?

Suchość w gardle podczas wystąpienia publicznego? “Trzęsący się” głos i spocone dłonie w trakcie rozmowy o pracę? Ucisk w brzuchu przed egzaminem? Bóle głowy, bezsenność, utrata apetytu? Wszystko to przykłady dolegliwości, które mogą być powodowane stresem.

Choroby związane ze stresem

Ze względu na skutki fizjologiczne, stres nie pozostaje obojętny dla naszego zdrowia.

Częsty i silny, lub przewlekły (chroniczny) stres może zwiększać ryzyko powstawania wielu chorób. Są to między innymi:

– Choroby układu sercowo-naczyniowego

– Wrzody żołądka, zespół jelita drażliwego

– Cukrzyca typu II

– Migreny

– Zaburzenia snu

– Zaburzenia popędu płciowego

– Zaburzenia menstruacyjne u kobiet

– Infekcje wynikające z obniżenia odporności.

Jak się uchronić przed skutkami stresu?

Pomaga w tym znajomość siebie – rozpoznawanie, w jakich sytuacjach czujemy się niepewnie i zrozumienie, z czego wynikają nasze obawy. Pomagają w tym między innymi techniki tzw. Self-Reg, o których we wrześniu pisaliśmy na stronie Ośrodka Pomarańczowe Ja.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, istotne jest także wsparcie innych ludzi a w trudniejszych sytuacjach, pomoc specjalistyczna.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z zespołem psychologów i psychoterapeutów Ośrodka Pomarańczowe Ja i umów się na konsultację psychologiczną.

Artykuł dla Ośrodka Pomarańczowe Ja przygotowała Mgr Agata Przybylska.

 

 

Dodaj komentarz