Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym trzeba pamiętać


Sprzedaż i kupno samochodu to dla wielu osób dosyć duże wydarzenie, które łączy się ze stresem oraz silnymi emocjami. Podczas transakcji niezwykle ważne jest jednak to, by umowa była sporządzona poprawnie i nie zawierała błędów merytorycznych. Z tego tekstu dowiesz się, jak konkretnie powinna wyglądać dobrze przygotowana umowa kupna-sprzedaży samochodu.

Klamka zapadła – kupujesz auto

Znalazłeś swój wymarzony samochód, wstępne negocjacje z właścicielem przebiegły satysfakcjonująco i jesteś zdecydowany na zakup czterech kółek? Zanim jednak będziesz mógł wsiąść do swojego nowego nabytku, włączyć muzykę i ruszyć w stronę zachodzącego słońca, warto zapoznać się z umową kupna-sprzedaży. Jest to dokument, który gwarantuje legalność całej transakcji, a w razie problemów jest dowodem do egzekwowania praw kupującego.

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Umowa powinna być sporządzona w dwóch identycznych egzemplarzach. Obowiązkowo muszą znaleźć się w niej:

– imię i nazwisko zarówno kupującego, jak  i sprzedającego,

– PESEL i numer dowodu/paszportu każdej ze stron transakcji,

– adres zameldowania lub zamieszkania każdej ze stron.

Pamiętaj, że jeśli samochód jest własnością kilku osób, to każda z nich musi podpisać się na umowie. Inaczej transakcja będzie nieważna. W przypadku, gdy chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na: http://ubezpieczenie24.org/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu/

Kwestie techniczne

Gdy kupujący i sprzedający zweryfikowali się, czas na dokładny opis samochodu. Bardzo ważne jest określenie modelu i roku produkcji pojazdu. Potrzebne też będą: numer rejestracyjny i numer nadwozia VIN. Jako kupujący dobrze, gdybyś nakłonił sprzedającego do zawarcia w umowie zapisu o tym, że auto spełnia wszystkie warunki techniczne dopuszczenia do ruchu drogowego. Pamiętaj też, że ważny przegląd nie jest równoznaczny ze stwierdzeniem, że stan techniczny jest bez zarzutu.

Co, jeśli auto zacznie sprawiać problemy?

Gdyby niedługo po zakupie okazało się, że sprzedający ukrył jakąś wadę techniczną, a podpisał w umowie zapis, o którym wspominaliśmy wyżej, będziesz mógł dochodzić swoich praw i podnieść zarzut niezgodności umowy ze stanem faktycznym.

Sprytnym posunięciem jest umieszczenie w dokumencie oświadczenia, że stan pojazdu jest zgodny z treścią ogłoszenia. Dzięki takiemu zabiegowi ogłoszenie zostaje włączone do umowy kupna-sprzedaży i w razie czego może stanowić dowód w sprawie.

Nie kupuj kota w worku!

Kupowanie czegokolwiek bez przeczytania umowy jest skrajnie nieodpowiedzialne i tak naprawdę można to potraktować jak proszenie się o kłopoty. Zakup nowego auta to na tyle duże i kosztowne przedsięwzięcie, że stanowczo zalecamy przed złożeniem podpisu przeczytać umowę, a w razie wątpliwości od razu je wyjaśniać u źródła. Sprawdź, więcej informacji o wyrejestrowaniu auta: https://najtaniejuagenta.pl/wyrejestrowanie-pojazdu-co-warto-wiedziec/

Podsumowanie

Jak widzisz, umowa kupna-sprzedaży to dokument, który jest bardzo ważny przy zakupie samochodu. Jeśli chcesz uniknąć ewentualnych problemów, konieczne będzie zawarcie w dokumencie kilku ważnych elementów. Dobrym zwyczajem jest również stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec sprzedającego i sprawdzania tego, co podsuwa nam do podpisania.

Dodaj komentarz