Jaki oczyszczacz powietrza do dużego mieszkania kupić? Najlepszy oczyszczacz w 6 krokach z poradami ekspertów wraz z listą


Pokój dzienny z aneksem kuchennym, pokój dziecka, sypialnia… I każde z tych pomieszczeń ma więcej niż 20 m2. Czy jakikolwiek oczyszczacz powietrza poradzi sobie z tak dużą przestrzenią? Dowiedz się, jak wybrać najlepszy oczyszczacz usuwający smog i inne zanieczyszczenia, których może nie widzisz gołym okiem w Twoich pokojach, ale Ci szkodzą.

Krok 1 – wybierz, w których pokojach chcesz mieć oczyszczacz powietrza 

Chociaż wśród popularnych oczyszczaczy powietrza: https://homespot.pl/kategoria/oczyszczacze-powietrza są dostępne wysokowydajne urządzenia, które oczyszczają powierzchnię do 80 m2, żaden z nich nie jest w stanie oczyścić całego mieszkania czy domu. Maksymalna powierzchnia dotyczy jednego pomieszczenia, np. pokoju dziennego czy sypialni. Dlaczego tak jest? Ze względu na ściany, drzwi i inne przeszkody, które ograniczają cyrkulację powietrza. Trudno sobie wyobrazić, aby oczyszczacz ustawiony w pokoju dziecięcym usuwał smog w salonie z kuchnią, oddzielonym np. kilkoma ścianami i przedpokojem.

Z tego powodu warto wybrać pomieszczenia, w których spędza się najwięcej czasu, i tam ustawić po jednym oczyszczaczu. Nie ustawiaj go w przedpokoju, nawet jeśli jest na środku mieszkania, to nic nie da. Chcesz uniknąć kupowania kilku oczyszczaczy? Możesz zmieniać lokalizację jednego, przenosząc go z salonu do sypialni na noc. Wtedy możliwości urządzenia muszą być dostosowane do większego pomieszczenia, więc po włączeniu najwyższego trybu może oczyścić małą sypialnię w kilkanaście minut przed snem.

Krok 2 – dopasuj wydajność oczyszczacza powietrza do pomieszczenia 

Sklep Homespot.pl rekomenduje, aby dla każdych 10 m2 powierzchni przypadał CADR (oznaczający ilość powietrza przefiltrowaną w ciągu godziny) wynoszący 580 m3/h. Dlatego oczyszczacz Klarta Stor jest polecany do pomieszczenia o maksymalnym metrażu do 80 m2.

Jeśli mieszkasz w kamienicy, w której wysokość pomieszczeń wynosi więcej niż 2,5-2,7 m – oblicz minimalny CADR innym sposobem:

– pomnóż powierzchnię razy wysokość, czyli np. 10 m2 x 3,5 m,

– objętość pomieszczenia (kubaturę), w tym przypadku 35 m3, pomnóż razy 3,

– wynik to minimalny CADR oczyszczacza powietrza do tego pokoju, czyli 105 m3/h.

Krok 3 – sprawdź, jakie filtry ma oczyszczacz powietrza

Skuteczny oczyszczacz powietrza powinien mieć 2 filtry antysmogowe – filtr HEPA i filtr węglowy – i filtr wspomagający ich pracę, czyli filtr wstępny, który nie ma typowych właściwości antysmogowych, ale pełni funkcję bariery zatrzymującej największe zanieczyszczenia, np. okruchy, sierść, włosy. Dzięki temu takie zanieczyszczenia nie trafiają do filtra HEPA i węglowego, co wydłuża ich żywotność.

Filtry HEPA, które eliminują przede wszystkim pyły zawieszone PM10, PM2,5 i PM1, alergeny roślinne i zwierzęce, pyłki, kurz, wirusy i bakterie, różnią się skutecznością w zależności od klasy. Dobra informacja jest taka, że skuteczność waha się od 95% (klasa HEPA E11) do 99,95% (klasa HEPA H13), więc w warunkach domowych różnica i tak jest mało wyczuwalna. Możesz śmiało wybrać oczyszczacz z filtrem HEPA E11, np. Klarta Forste 3, jeśli odpowiada wielkości Twojego pokoju, a po zużyciu filtra wymienić go na wyższą klasę.

Filtr węglowy usuwa zanieczyszczenia gazowe z powietrza, np. lotne związki organiczne, tlenki siarki i azotu. Jego żywotność zależy od ilości węgla aktywnego – standardem jest kilkaset gramów, wyjątki, np. oczyszczacz powietrza LIFAair LA503, wyróżniają się kilkoma kilogramami węgla aktywnego, w tym modelu to aż 3,5 kg.

Krok 4 – czy oczyszczacz powietrza ma czujnik pyłu zawieszonego PM2,5?

Standardem jest ogólny czujnik jakości powietrza, który mierzy np. aktualne stężenie kurzu. Precyzyjniejsze modele, np. Klarta Forste 3 i Stor, Xiaomi Air Purifier Pro i 2S mają czujnik laserowy pyłu zawieszonego PM2,5. Tę groźną, chorobotwórczą substancję uznaje się za główny wyznacznik smogu w pomieszczeniu. O ile wymienione oczyszczacze zwiększają obroty w trybie automatycznym, kiedy stężenie PM2,5 rośnie, o tyle różnią się progiem. W przypadku oczyszczacza powietrza Klarta Stor jest to 15 µg/m3, w przypadku Xiaomi – 76 µg/m3, dlatego warto, aby użytkownicy oczyszczaczy Xiaomi weryfikowali stężenie PM2,5 i ewentualnie ręcznie zwiększali wydajność urządzenia.

Krok 5 – czy oczyszczacz powietrza głośno szumi?

Jeżeli szukasz oczyszczacza powietrza do przestronnej sypialni, może Cię kusić tryb nocny. Niestety – o ile oczyszczacze w trybie nocnym rzeczywiście pracują cicho, najczęściej nie generując szumu głośniejszego niż 20 dB, o tyle znacząco zmniejszają wydajność. W efekcie urządzenie nie filtruje w ciągu godziny całej objętości powietrza w pokoju, jak powinno. Na szczęście przeciętny szum generowany przez oczyszczacz w podstawowym trybie pracy to ok. 30-35 dB, co odpowiada głośności przeciętnej lodówki, więc nie zakłóca spokoju.

Krok 6 – wybierz wartościowe funkcje oczyszczacza powietrza

Jeśli oczyszczacz powietrza mogą dotykać dziecięce paluszki, przyda Ci się blokada rodzicielska, dzięki której wykluczysz ryzyko zmiany ustawień czy wyłączenia urządzenia. Niektóre modele mają timer, dzięki któremu można zaplanować czas pracy oczyszczacza, zwykle maksymalnie do 8 godzin. Aby kontrolować kondycję filtrów, przyda Ci się wskaźnik ich zużycia. Jest szacowane przede wszystkim na podstawie czasu pracy urządzenia, ale niektóre wysokopółkowe modele, np. LIFAair, biorą pod uwagę też stężenie zanieczyszczeń w danym miejscu.

Co prawda oczyszczacz powietrza może pokazywać temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu, ale ma to sens w oczyszczaczach powietrza z nawilżaczem, które mogą skorygować te parametry.

Lista oczyszczaczy powietrza do dużego pomieszczenia 

– Sharp KC-A50EUW – do 38 m2

– Xiaomi Air Purifier 2 S – do 38 m2

– Klarta Forste 3 – do 40 m2

– Sharp KC-A60EUW – do 48 m2

– Sharp KC-G60EUW – do 50 m2

– Xiaomi Air Purifier Pro – do 60 m2

– Klarta Stor – do 80 m2

3 komentarze

  1. FiltryPlus.pl pisze:

    Produkty Sharp cieszą sie dużą popularnością i dużą ilością funkcji.

  2. Kinga pisze:

    Dla mnie najważniejsze jest to, aby oczyszczacz usuwał cząsteczki kurzu, bo jestem alergikiem. Ciężko wybrać odpowiedni model, bo rynek jest wypełniony po brzegi!:)

  3. Warto też zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu .Polecam wynająć osuszacz od odpowiedniej firmy która dokona pomiarów wilgotności powietrza oraz materiałów budowlanych jak i tynków posadzek.

Dodaj komentarz