Jak oszczędzać papier? Kimbino.pl podaje rozwiązania


Lasy to zielone płuca naszej planety. A jest ich coraz mniej. Dzieje się tak nie tylko z powodu katastrof naturalnych. Niestety, faktem jest, że ogromny udział w redukcji liczby drzew na świecie ma człowiek. Proces ten można jednak znacznie spowolnić za pomocą dobrych praktyk zmniejszających zużycie papieru. Jak oszczędzać papier? Kimbino.pl podaje rozwiązania!

Dlaczego oszczędzać papier?

Okazuje się, że produkcja papieru znacząco przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Przemysł papierniczy znajduje się bowiem na czwartej pozycji, jeśli chodzi o produkcję tych szkodliwych substancji. Czy jednak produkcja papieru jest tego warta, skoro długość życia tego produktu jest wyjątkowo krótka?

Pomimo szkodliwości produkcji, papier plasuje się w czołówce najczęściej wykorzystywanych materiałów. W szkole, w pracy, czy w domu – jego zużycie jest naprawdę spore. Dane zebrane przez organizację ACR+ wskazują, że w ciągu roku jedno gospodarstwo domowe zużywa nawet 100 kg papieru (1).

Jednak kluczowym powodem, dla którego powinniśmy oszczędzać papier są stałe wycinki lasów. Jak podaje WWF Polska, co roku naszej planecie ubywa od 12-15 mln hektarów lasów (2). Już same te wartości powinny dać nam wiele do myślenia. W końcu to właśnie drzewa pochłaniają szkodliwe substancje i produkują niezbędny do życia tlen.

Jak oszczędzać papier?

Jak podaje Kimbino.pl papier możemy oszczędzać na wiele różnych sposobów. Zanim cokolwiek wydrukujesz, zastanów się dwa razy, czy na pewno jest to konieczne. Jeśli jednak musisz wydrukować dany dokument sprawdź najpierw, czy nie ma w nim niczego do poprawki. Dzięki temu unikniesz ponownego drukowania i niepotrzebnego zużywania dodatkowych arkuszy. Jeśli nie jest wymagana jednostronna wersja wydruku, zadbaj o drukowanie dokumentu po obu stronach. Z kolei jeśli drukujesz na potrzeby domowe lub na tzw. „brudno”, wykorzystaj niepotrzebne kartki, jakie zalegają Ci na półkach, bądź te, które jedną stronę mają wolną.

Zużycie papieru możemy ograniczać również dzięki oddaniu lub sprzedaży używanych książek, a także zanoszeniu plików papieru do skupu makulatury. Rozwój technologii również sprzyja oszczędzaniu. Urządzenia e-papierowe takie jak Cybook bądź iLiad dają możliwość ograniczenia zużycia ogromnych ilości tego materiału. Jednak zyskują coraz większą popularność metodą na oszczędność papieru, jest korzystanie z gazetek internetowych. Niektóre serwisy dają możliwość zobaczenia ofert nawet ponad 100 sklepów z całej Polski (3).

Ekologiczne wydania cyfrowe – ebooki i gazetki internetowe

Rezygnując z wydania papierowego na rzecz jego cyfrowego odpowiednika, przyczyniamy się przede wszystkim do zmniejszenia zużycia papieru. We wdrażaniu i utrwalaniu ekologicznych nawyków pomogą nam serwisy sprzedające książki i prasę w internecie oraz portale oferujące dostęp do gazetek internetowych wielu marketów, takie jak Kimbino.pl.

Decydując się na wydania cyfrowe publikacji oszczędzamy pieniądze. W momencie, gdy postanawiamy kupić ebook, w naszej kieszeni może zostać do nawet 45% kwoty, jaką musielibyśmy wydać na papierową wersję publikacji. Tak duża różnica wynika z faktu, że stworzenie wydania cyfrowego nie wymaga sfinansowania kosztów papieru, druku, czy dystrybucji.

Co więcej, oprócz zaoszczędzonych pieniędzy oraz dołożenia swojej cegiełki do ochrony środowiska, możemy w dowolnej chwili otworzyć ebooka lub gazetkę internetową na smartfonie. Niektóre serwisy publikujące gazetki, na przykład Kimbino, posiadają również swoje aplikacje, które w jeszcze większym stopniu usprawniają przeglądanie ofert wielu sklepów.

Gazetka internetowa wciąż Cię nie przekonuje i wolisz przeglądać ofertę dyskontów w papierowym wydaniu? Dlaczego miałbyś z niej rezygnować, skoro i tak jest darmowa? Kupując nie tylko kolejną książkę w księgarni, ale także sięgając po darmową gazetkę w sklepie warto zdać sobie sprawę, że do wyprodukowania nakładu około stu 500-stronicowych książek potrzeba jednego drzewa. Chociaż z jednego drzewa gazetek możemy wyprodukować znacznie więcej, to i tak tracimy źródło tlenu. Wycinka jednego drzewa pozbawia nas bowiem około 2,5 litra tlenu dziennie (4).

Źródła:

  1. Dane zebrane przez organizację ACR+ dostępną pod adresem: http://www.acrplus.org
  2. Te i więcej danych znajdziesz tutaj: https://sos.wwf.pl/problemy?id=10
  3. Jednym z takich serwisów jest Kimbino.pl: https://www.kimbino.pl/
  4. Pełen artykuł znajdziesz pod adresem: https://www.focus.pl/artykul/e-booki-czy-tradycyjne-ksiazki-co-jest-bardziej-ekologiczne?page=1

Dodaj komentarz