Akcja: otwarcie Nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich


Otwarcie Nowego Gmachu Biblioteki Raczyńskich – 29.06., godzina 11:30.

Akcja: Przeprowadź bibliotekę – 29.06 godz.15.00
Wielka przeprowadzka książek do Nowego Skrzydła Biblioteki Raczyńskich- pomiędzy filią na ul. Św. Marcin a Nowym Skrzydłem Biblioteki na Placu Wolności zostanie utworzony „wężyk” osób, które z rąk do rąk będą przekazywać sobie pakiety książek. Do udziału w akcji zapraszamy mieszkańców Poznania, przedstawicieli różnych organizacji, uczniów i studentów. Po przeprowadzce wszyscy chętni będą mogli zwiedzać nową siedzibę Biblioteki Raczyńskich.

Akcja Przysiądź i poczytaj – 29.06 (cały dzień)
W 5 miejscach w centrum Poznania powstaną czytelnie na świeżym powietrzu, gdzie będzie możliwość skorzystania z udostępnionych książek. Będzie można „przysiąść i poczytać”, wśród bibliotecznych regałów
i krzeseł. Dla najmłodszych dodatkowe atrakcje – możliwość posłuchania bajek, narysowania i pokolorowania bohaterów książkowych. To szansa dla Poznaniaków na miłe spędzenie czasu w towarzystwie książek.

Interdysyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja
Dodatkowo Interdysyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja 2006 zaprasza na trzy częściowy wędrowny spektakl, który odbędzie się na ulicach miasta. I część: Pretorium – Miłość i Morze Śródziemne – uświetniające Uroczystą Sesje Rady Miasta Poznań. II część: Drukarz i Bibliotekarz – to część przygotowana na uroczyste otwarcie Biblioteki Raczyńskich. III część : zakończenie speklatklu, koncerty i wydarzenia muzyczno – artystyczne.
Planowane widowisko będzie ruchomym spektaklem ze stacjami – etiudami teatralnymi. Będzie przede wszystkim posługiwać się uniwersalnym, plastyczno – muzycznym językiem, co uczyni je interesującym dla mieszkańców oraz gości Poznania. Pojawią się duże mobilne obiekty, odpowiednie do skali przestrzeni, które są znakiem rozpoznawczym Grupy.
Księgi i sztuka. Dziedzictwo po Edwardzie i Atanazym Raczyńskich
Wystawa ma przypomnieć ideę podjętą w pierwszej połowie XIX wieku przez mecenasa nauki i sztuki Edwarda Raczyńskiego uczynienia ze stolicy Wielkopolski – Poznania, centrum kultury tzw. „Nowych Aten”. Głównym elementem owego planu było ufundowanie publicznej biblioteki, w dalszym etapie obok książnicy miał powstać budynek galerii mieszczący kolekcję malarstwa brata Edwarda – Atanazego Raczyńskiego. Wystawa ma przypomnieć ową pierwotną ideę braci, „poznańskich Medyceuszy”.
Prezentowane będą m.in.:
• Edward Raczyński, Wspomnienia Wielkopolski
• Adam Mickiewicz, Do H*** Wezwanie do Neapolu, autograf wiersza
• Cyprian Kamil Norwid, Psalmów-psalm, autograf, 1850 r. [sygn. Rkp. 2045]
• Mikołaj Kopernik, De Revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich),
• Biblia, tłum. J. Wujka, Kraków 1599 [sygn. 15 IV] [duża gablota]
Informacje o Bibliotece:
Harmonogram realizacji inwestycji:
– 24.06.2009r. podpisanie umowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
– 07.10.2010r. podpisanie umowy z Generalnym Wykonawcą Polimexem-Mostostalem;
– listopad 2010 przekazanie planu budowy Wykonawcy;
– grudzień 2010 rozpoczęcie prac budowlanych;
– termin oddania budynku do użytkowania – 29.VI 2013 r

Zasady finansowania rozbudowy:
Projekt „Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu” finansowany jest z funduszy UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, Działanie 11.2. Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym. Program ten z budżetem ponad 28 mld euro jest największym programem w historii Unii Europejskiej.
W ramach przeprowadzonego w 2008 r. konkursu projekt uzyskał największą liczbę punktów i uplasował się na pierwszym miejscu dofinansowanych projektów. W dniu 24 czerwca 2009 roku w Bibliotece Raczyńskich nastąpiło uroczyste podpisanie umowy przy udziale Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.
Koszt inwestycji wyniósł 72 700 739,oo zł, w tym miasto Poznań zapewniło wkład własny w wysokości 60%, a pozostałe 40% pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Biblioteka Raczyńskich uzyskała je w drodze konkursu projektów w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.
Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu – realizacja projektu
Charakter Biblioteki Raczyńskich określają spełnione przez nią współcześnie funkcje
o wysokim stopniu użyteczności społecznej, a także bogata tradycja historyczna, dzięki której Biblioteka ta uznawana jest za szczególny symbol kultury narodowej. Atrakcyjność oferty bibliotecznej polega nie tylko na bezpłatnym udostępnianiu swojego zasobu, lecz także na tworzeniu wokół książki i biblioteki aury intelektualnej pobudzającej do rozwijania zainteresowań kulturalnych wyższego rzędu. Z kolei walory księgozbioru naukowego, zwłaszcza Zbiorów Specjalnych (rękopisy, stare druki, kartografia, ikonografia, dokumenty życia społecznego, spuścizny literackie, dokumentacja audiowizualna) sprawiają, że Biblioteka Raczyńskich stanowi ceniony przez pracowników nauki, kultury, mediów i literatów warsztat pracy badawczej oraz ośrodek informacji bibliograficznej i faktograficznej.
Nowy gmach Biblioteki Raczyńskich liczy: siedem kondygnacji (w tym jedna podziemna); 11 738 m2 powierzchni całkowitej; 9 565,5 m2 powierzchni użytkowej; 44 731 m3 kubatury. Łączna powierzchnia całkowita obu budynków (starego i nowego)wynosi 14 881 m2.
Przestrzenie publiczne mają następujące przeznaczenie:
• Parter – biblioteka dla dzieci (wyodrębniona komunikacyjne), „galeria sztuki” (sala wystawowa), herbaciarnia;
• I piętro – wypożyczalnia z uniwersalnym księgozbiorem i wolnym dostępem do półek, biblioteka dla niewidomych i słabowidzących;
• II piętro – informatorium i katalogi, czytelnie: ogólna, czasopism i multimedialna, pokój pracy zespołowej; III piętro-czytelnia zbiorów specjalnych.
• Magazyny zbiorów bibliotecznych usytuowane są na piętrach: III (zbiory specjalne), IV i V (wydawnictwa od IX-wiecznych do najnowszych). W kondygnacji podziemnej znajduje się parking dla pracowników i gości Biblioteki oraz pomieszczenia techniczne.
Godziny otwarcia
Biblioteka przy pl. Wolności 19 wraz z nowym gmachem będzie czynna w lipcu i sierpniu od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00 – 19.00, w soboty od 10.00 – 17.00, a wypożyczalnia dla dzieci w tym czasie w godzinach 10.00 – 17.00 od poniedziałku do soboty.
Od września w godzinach 9.00 – 20.00, soboty 10.00 – 17.00. Biblioteka dziecięca w godzinach 9.00 – 18.00 od poniedziałku do soboty.
W dniu otwarcia (29.06) pragniemy udostępnić wyłącznie do zwiedzania nowy gmach od godz. 16.00 – 20.00
Każdy, kto chce skorzystać z nowego budynku, zostaje zapisany do Biblioteki. Otrzymuje kartę biblioteczną, która umożliwia mu również korzystanie z 14 skomputeryzowanych filii znajdujących się na terenie miasta Poznania.
• Osoby, które chcą zeskanować lub skopiować dokumenty z księgozbioru Biblioteki otrzymają specjalną kartę umożliwiającą im skorzystanie z samoobsługowych urządzeń znajdujących się w Informatorium i filii dla dzieci.
Księgozbiór w nowym gmachu:
– ilość księgozbioru w bibliotece dziecięcej – 17.500 oraz ok.1000 multimediów (filmów, audiobooków)
– wypożyczalnia i czytelnia dla niewidomych – książki braillem 526, książki w formacie dla niewidomych „Czytak”- 3670, książki- format Daisy 1936, słuchowiska 180, płyty CD – 517
– stan księgozbioru w nowej wypożyczalni centralnej w przybliżeniu 80 000 woluminów
– stan księgozbioru podręcznego w czytelni i informatorium około 15 000 woluminów
– w podręcznej czytelni multimedialnej będzie około 2 500 szpul mikrofilmów, do tego dochodzą płyty CD
z kolekcji Archiwum Dziecięcego i z KP. Czytelnia wyposażona jest w sprzęt do przeglądania i skanowania mikrofilmów, odsłuchiwania muzyki i sprzęt audiowizualny
– w Czytelni Czasopism będą czasopisma i gazety bieżąco prenumerowane przez Bibliotekę (ponad 350 tytułów oraz czasopism oprawnych 58.800 sztuk
– kolekcja Archiwum Książki Dziecięcej liczy około 20 000 woluminów książek i około 20 tytułów czasopism dla dzieci.
– zbiory specjalne – ok.180.000 egz., księgozbiór podstawowy w magazynach – ponad 324.500 woluminów

Multimedia (kompletne dopiero od września)
64 komputery dla Czytelników, w tym:
12 komputerów multimedialnych
2 stanowiska komputerowe przystosowane dla osób niedowidzących
1 stanowisko z autolektorem dla osób niedowidzących
Komputery dla dzieci w filii dziecięcej
Możliwość korzystania z własnych komputerów (dostępny Internet kablem i bezprzewodowo)
Możliwość zamówienia do czytelni w nowym budynku książek z magazynu
Rezerwacja książek z nowej wypożyczalni
Stanowisko do samodzielnego wypożyczania książek
Czytelnia multimedialna – komputery multimedialne, skanery mikrofilmów.

Trochę historii:
• 5 maja 1829 r. – uroczyste otwarcie ufundowanej przez Edwarda hr. Raczyńskiego biblioteki
• 1924 r. – miasto Poznań przejmuje bibliotekę na swoje utrzymanie
• styczeń 1945 r. – podczas walk o Poznań biblioteka zostaje zniszczona przez Niemców. Legł w gruzach budynek i spłonął liczący około 180 tysięcy woluminów księgozbiór. Ocalała niewielka jego część – ok. 21 tys. woluminów, ale za to najstarszych i najcenniejszych
• 1949 r. – miasto rozpoczyna tworzenie sieci filii i punktów bibliotecznych w całym mieście.
• 1956 r. – odbudowa zabytkowego gmachu przy placu Wolności zostaje zakończona.
• początek lat 80. – w okresie pierwszej „Solidarności” odżywa sprawa rozbudowy, ale do inwestycji nie dochodzi
• 1993 r. – przez pomyłkę ówczesnych władz wojewódzkich teren przewidziany na rozbudowę biblioteki dostaje w wieczyste użytkowanie Telekomunikacja Polska S.A.
• koniec lat 90. – Telekomunikacja ogłasza, że zamierza na tyłach biblioteki postawić swój biurowiec, protestuje środowisko, przez kilka lat trwa walka o przywrócenie terenów bibliotece
• 2003 r. – miasto ogłasza konkurs na nowe skrzydło biblioteki. Zwycięża projekt pracowni Jems Architekci z Warszawy.
• 2005 r. – miasto odkupuje grunt od TP S.A. Teraz już nie ma żadnych przeszkód, by rozpocząć rozbudowę
• luty 2009 r. – inwestycja otrzymuje ok. 42 mln zł wsparcia ze środków unijnych (ok. 64 mln zł zapewnia miasto)
• jesień 2010 r. – rozpoczęcie budowy
• 29 czerwca 2013 – otwarcie nowego skrzydła Biblioteki Raczyńskich przy Al. Marcinkowskiego

Dodaj komentarz