Jak walczyć z domowym kurzem?


Kurz jest alergenem, którego obecność może być bardzo szkodliwa dla człowieka. W jego skład wchodzą m.in. fragmenty włosów, złuszczony naskórek, roztocza, pyłki  i włókna z ubrań. Choć walka z domowym kurzem bywa żmudna, warto ją podjąć, by zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Jak specjalistyczne urządzenia pomagają w walce z kurzem?

Podstawowym urządzeniem umożliwiającym usuwanie kurzu jest odkurzacz. Warto jednak pamiętać, aby wybrać sprzęt wyposażony w zestaw odpowiednich filtrów. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku alergików. Aby idealnie oczyścić z kurzu wszystkie powierzchnie w domu, należy więc postawić na odkurzacz z filtrem wodnym lub HEPA.

Przydatnym sprzętem może też okazać się pochłaniacz kurzu, czyli oczyszczacz powietrza. Pozwala on na zniwelowanie brzydkich zapachów, a także zachowanie czystości i świeżości w mieszkaniu. Urządzenie tego typu filtruje powietrze – zasysa je do swojego wnętrza, oczyszcza, a następnie z powrotem uwalnia do pomieszczenia. Podczas tego procesu, wyeliminowane zostają różnego typu szkodliwe pyłki, w tym kurz. Dzięki temu walka z uciążliwymi zanieczyszczeniami jest bardzo skuteczna. W związku z tym zakup oczyszczacza powietrza polecany jest zwłaszcza w przypadku osób zmagających się z alergiami wziewnymi.

Sprzątanie i trzepanie, czyli standardowe metody walki z kurzem

Aby skutecznie usunąć kurz, sprzątanie w domu warto przeprowadzać metodą „z góry na dół”. Należy więc rozpoczynać od usuwania zanieczyszczeń z sufitu, żyrandoli i wyższych półek, a następnie stopniowo przechodzić do niższych partii, podłogę odkurzając na końcu. Takie warstwowe sprzątanie jest o wiele bardziej efektywne.

Do czyszczenia mebli warto zastosować specjalne preparaty antystatyczne (np. w formie spray’u). Przydatna jest też ściereczka z mikrofibry, która idealnie usuwa zalegający na półkach kurz.

Jeśli chodzi o podłogę, odkurzając ją, należy dobrać ssawkę odkurzacza do konkretnego rodzaju powierzchni – dzięki temu sprzątanie będzie łatwiejsze i bardziej efektywne. Dywany raz na jakiś czas warto dokładnie wytrzepać. Taki zabieg należy też przeprowadzać, jeśli chodzi o inne materiały znajdujące się w domu, np. poduszki czy narzuty.

Podczas sprzątania, nie wolno też zapominać o odkurzaniu ścian. Na nich również gromadzi się kurz, dlatego przynajmniej dwa razy do roku warto oczyścić je przy pomocy szczotki.

Jak zapobiec zbieraniu się kurzu?

Dobrą metodą walki z kurzem jest także regularne wietrzenie pomieszczeń. Odpowiednia cyrkulacja powietrza zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się zanieczyszczeń, a także pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Chcąc uniknąć zbierania się kurzu, warto także zadbać o odpowiedni wystrój wnętrza. Przede wszystkim, należy usunąć zbędne bibeloty, np. niepotrzebne figurki czy sztuczne kwiaty. Dzięki temu można nie tylko zlikwidować siedlisko zanieczyszczeń, ale też zyskać więcej przestrzeni.

Wpływ na zbieranie się kurzu ma także temperatura w mieszkaniu. Optymalnie, słupki rtęci powinny wskazywać 18–21℃. Istotna jest także wilgotność powietrza – najlepiej na poziomie 40–50%.

 

 

2 komentarze

  1. FiltryPlus.pl pisze:

    z domowym kurzem świetnie radzą sobie oczyszczacze powietrza i z pewnością wspomagają naszą walkę z kurzem.

  2. Ewa pisze:

    Mam dobre ściereczki do ścierania kurzu z mebli, z podłóg kurz zbiera irobot. Uważam, że w domu zawsze musi być czysto, bo to nasza wizytówka.

Dodaj komentarz