Warta spada z I ligi

W ostatnim meczu sezonu 2012/2013 I ligi piłki nożnej  Warta Poznań przegrała 0:2 po bramkach Pawła Smółki (54, 57) z Okocimskim Brzesko, tracąc tym samym szanse na zajęcie 15 miejsca w rozgrywkach – gwarantującego utrzymanie w lidze.

Okocimski KS: Dawid Mieczkowski – Konrad Wieczorek, Radosław Jacek, Dawid Kucharski, Mateusz Niechciał – Jakub Kowalski (84 Paweł Pyciak), Daniel Chyła, Piotr Koman, Iwan Łytwyniuk, Piotr Darmochwał (77 Tomasz Ogar) – Paweł Smółka.

Warta: Adrian Lis – Wojciech Wilczyński, Wojciech Onsorge, Maciej Wichtowski, Adam Gajda – Tomasz Magdziarz, Alain Ngamayama (65 Paweł Giel), Adrian Bartkowiak, Krzysztof Bartoszak (65 Marcin Klatt), Marcin Trojanowski (60 Hubert Kotus) – Igor Jurga.

Żółte kartki: Wieczorek – Wilczyński, Gajda, Kotus, Jurga.

Sędziował: Jarosław Rynkiewicz (Zielona Góra).
Widzów: 500.

Piłkarze Zawiszy Bydgoszcz i Cracovii wywalczyli awans do ekstraklasy. W sobotę w ostatniej kolejce 1. ligi bydgoszczanie pokonali na wyjeździe Polonię Bytom 4:0, a krakowianie wygrali w Legnicy z Miedzią 3:1.

Zawisza do ekstraklasy wraca po 19 latach. Zdegradowana Polonia opór stawiała do 41. minuty. Wtedy z rzutu karnego gola zdobył ł Paweł Abbott. W drugiej połowie bydgoszczanie swoją wyższość udokumentowali trzema kolejnymi golami. Najpierw podwyższył Abbott, a następnie na listę strzelców wpisali się – Sebastian Ziajka i Tomasz Ostalczyk.

Cracovia na zapleczu ekstraklasy występowała tylko jeden sezon. W Legnicy już po 23. minutach prowadziła 2:0, a obie bramki z rzutów karnych zdobył Czarnogórzanin Vladimir Boljevic. Po przerwie kontaktowego gola, także z karnego, strzelił Jakub Grzegorzewski. Wynik spotkania na 3:1 ustalił Bartłomiej Dudzic.

Krakowianie awans zawdzięczają jednak nie tylko temu zwycięstwu, ale przede wszystkim potknięciu Termaliki Bruk-Bet Nieciecza. Wiceliderowi przed tą kolejką do promocji mógł wystarczyć remis, ale w Świnoujściu uległ Flocie aż 1:4.

Zaczęło się po myśli gości, którym w 35. minucie prowadzenie dał Andrzej Rybski. Jednak jeszcze przed przerwą wyrównał Christian Nnamani, a w drugiej połowie bramki dla gospodarzy zdobyli: Sebastian Olszar, Bartosz Śpiączka i Michał Stasiak.

Zawisza i Cracovia w ekstraklasie zajmą miejsca Polonii Warszawa i PGE GKS Bełchatów.

Mimo zakończenia rozgrywek niejasna jest sytuacja w dole tabeli – głównie z powodu kłopotów zdegradowanej z ekstraklasy za brak licencji Polonii Warszawa. Wciąż nie wiadomo, czy zadłużony stołeczny klub zgłosi się do występów w pierwszej lidze.

Od decyzji w sprawie Polonii zależy liczba spadkowiczów. Teoretycznie I ligę powinny opuścić cztery ostatnie zespoły – ŁKS, Polonia Bytom, Warta Poznań i Okocimski Brzesko. Jeśli jednak warszawski klub nie przystąpi do rozgrywek, 15. zespół tabeli uniknie degradacji. Tę lokatę zajmuje Okocimski, który w sobotę pokonał Wartę 2:0. Dwie bramki zdobył Paweł Smółka.

Drużyny z Brzeska i Poznania też  nie otrzymały licencji na występy w I lidze, ale obu klubom przysługuje prawo odwołania się od decyzji komisji licencyjnej.