Winda – czy to bezpieczne urządzenie?


Bez dźwigów zainstalowanych w przeróżnych miejscach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnego świata. Koncepcja windy nie jest jednak nowa. Już w starożytności stosowano konstrukcje dźwigowe działające na zasadzie przeciwwagi. Przez stulecia rozwijano różne koncepcje, ale dopiero w 1853 roku powstało rozwiązanie na tyle bezpieczne w użytkowaniu, że zapoczątkowało prawdziwą karierę windy w wielu dziedzinach.

Dźwigi – zastosowanie

Windy nie tylko pozwalają nam przemieszczać się na wyższe kondygnacje i z powrotem. Umożliwiają zjazd w głąb ziemi, pomagają przemieszczać towary czy transportować pojazdy. Ze względu na zastosowanie możemy podzielić dźwigi na:

– osobowe – stosowane w obiektach publicznych jak i w domach prywatnych, w tym dla osób niepełnosprawnych oraz szpitalne

– towarowe – zarówno małe, tak zwane kuchenne windy jak i takie w prawem wstępu ludzi przy załadunku

– specjalne – dla ekip straży pożarnej, do przewożenia samochodów, towarowe z podchwytami, budowlane czy teatralne

Postępująca urbanizacja tworzy coraz to nowe potrzeby na wykorzystanie możliwości i potencjału urządzeń dźwigowych. Dzięki stałemu rozwojowi nowoczesnych technologii lista ich zastosowania rośnie.

Dźwigi – rodzaje

Najbardziej optymalne dostosowanie dźwigu do użycia w konkretnej sytuacji wymaga wielowymiarowego spojrzenia. Wybór odpowiedniej windy łączy się z przeanalizowaniem wielu kryteriów typu: występujących ograniczeń budynku i szybu windy, zużycia energii, łatwości obsługi i konserwacji czy wreszcie kosztów budowy oraz eksploatacji. Interesujące nas parametry należy rozpatrywać uwzględniając rodzaje dźwigów. Z uwagi na rodzaj napędu dzielą się one na elektryczne oraz hydrauliczne. Inne stosowane kryteria to podział ze względu na:

– typ napędu elektrycznego – sterowane i regulowane

– konstrukcję kabiny – jedno i dwukabinowe

– konstrukcję szybu – z maszynownią, bez maszynowni, panoramiczną

– sterowanie – zewnętrzne, wewnętrzne, przestawne, zbiorcze

Ważny jest również wybór przedsiębiorstwa produkującego dźwigi. Poznań to przykład, gdzie w działającej na rynku od 1991 roku firmie Lift Service nie tylko znajdziemy windy do różnych zastosowań, ale również komponenty do nich oraz skorzystamy z serwisu czy usługi modernizacji. Taka komplementarność służy jakości oraz bezpieczeństwu korzystania z urządzeń.

Bezpieczeństwo dźwigów

Nie każdy czuje się w windzie bezpiecznie. To osoby cierpiące na klaustrofobię lub takie, które miały okazję korzystać z bardzo przestarzałych technicznie urządzeń ewentualnie obejrzały film o spadającym dźwigu. W rzeczywistości znany jest tylko jeden spektakularny przypadek spadającej windy. Wydarzyło się to w USA zaraz po II wojnie światowej, a dużo więcej wypadków zdarza podczas korzystania z ruchomych schodów niż z wind. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym problem lęku przed przebywaniem w małym pomieszczeniu czy zatrzaśnięciu się w nim niedługo może w ogóle przestać istnieć. Powstają windy o nowatorskich konstrukcjach oraz ze specjalnymi efektami optycznymi, które pozwolą zminimalizować strach i podnieść komfort korzystania z nich.

Stosowane obecnie dźwigi posiadają wysokie standardy bezpieczeństwa potwierdzone niezbędnymi certyfikatami, bez których nie mogłyby zostać dopuszczone do użytku. Nie ma żadnych realnych powodów do obaw przed korzystaniem z nich.

 

Dodaj komentarz