Choroby tarczycy i ich charakterystyka


Tarczyca jest niewielkim narządem, który znajduje się z przodu szyi. Mimo swoich małych rozmiarów ma ona ogromny wpływ na jakość naszego życia i zdrowia. Często dochodzi do zaburzenia jej pracy, a jednak nie daje ona oczywistych objawów, przez co diagnostyka chorób tarczycy, bez pomocy specjalisty może być znacząco utrudniona. Przy zaburzeniach pracy tego gruczołu pojawić się może bezsenność, problemy z obniżonym nastrojem, a także liczne zaburzenia metaboliczne. To jednak tylko niewielka część objawów, jakie mogą wskazywać na nieprawidłową pracę tego narządu. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tarczycy, by wiedzieć, jaką ma ona rolę i jak zareagować, kiedy pojawią się niepokojące objawy – poznaj artykuł stworzony przez fachowców z https://byc-zdrowym.pl/.

Za jakie hormony odpowiada tarczyca?

Jeżeli praca tarczycy jest prawidłowa, to odpowiada ona za produkowanie tyroksyny (T4) oraz trijodotyroniny (T3). To składniki chemiczne, które mają za zadanie regulować metabolizm w ludzkim organizmie. Tarczyca jest również odpowiedzialna za produkowanie związków chemicznych, które mają wpływ na pracę gospodarki wapniowo-fosforowej. Tyroksyna jest hormonem, który powstaje tylko i wyłącznie w tarczycy, a trijodotyroniny (T3) produkowana jest w dwudziestu procentach przez tarczycę, a w pozostałej części przez różne tanki w organizmie. Wydzielanie i regulowanie pracy hormonów to jedno z głównych zadań tarczycy. Ma ona jednak ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

(Zobacz czym jest Thyrolin https://byc-zdrowym.pl/thyrolin-na-problemy-z-tarczyca-cena-opinie-sklad/)

Charakterystyka tarczycy

Tarczyca jest narządem, który znajduje się z przodu szyi człowieka. Składa się ona z dwóch płatów, które połączone są ze sobą cieśnią, przez co narząd ten kształtem może przypominać motyla. Kiedy odchylamy głowę lub w czasie przełykania, tarczyca zaczyna się przesuwać w górę o kilka centymetrów, a jeżeli pochylamy głowę w dół, to zmienia ona swoje miejsce i kieruje się bliżej otworu klatki piersiowej. To jakiej wielkości jest nasza tarczyca, zależy od wielu czynników. Oczywiście mówimy o prawidłowo funkcjonującej tarczycy, której wielkość zależna jest od wieku, płci, wagi, a także podaży jodu w organizmie. Tarczyca jest narządem, który rośnie razem z człowiekiem. Tak więc u dorosłego człowieka może ona ważyć nawet dwadzieścia gramów. Jej rozmiary u zdrowiej osoby dorosłej, to około cztery centymetry wysokości dla każdego z płatów, a grubość każdego z nich to około dwa centymetry.

Co reguluje tarczyca?

Tarczyca jest odpowiedzialna za regulowanie poziomu trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Te hormony mają ogromny wpływ na pracę wszystkich narządów i tkanek w organizmie. Ich biologiczne działanie, jest więc niezwykle ważne i szerokie. Przede wszystkim hormony tarczycy mają wpływ na pracę przemiany materii. Zwiększają one zużycie tlenu, a także produkcję ciepła przez organizm. Biorą one również dział w kurczliwości mięśnia sercowego, a także napięcia rozkurczowego. Mają działanie pobudzające na ośrodek oddechowy, a także pobudzają funkcje układu pokarmowego. To właśnie one sprawiają, że praca jelit znacząco przyspiesza. Mają one wpływ na pracę układu nerwowego, mięśniowego, a także wpływają na metabolizowanie tłuszczów i węglowodanów. Dodatkowo hormony tarczycy mają ogromne znacznie na rozwój płodu. To właśnie one przechodzą przez łożysko do płodu w jedenastym tygodniu ciąży. Zajmują się one regulacją rozwoju dziecka, a ich działanie skupia się przede wszystkim na pracy i rozwoju mózgu. Po pewnym czasie funkcje te przejmuje tarczyca, która została rozwinięta u płodu.

Choroby tarczycy

Choroby tarczycy związane są przede wszystkim z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Do przyczyn, które powodują nadczynność można wymienić guzki toksyczne lub zapalenie tarczycy, które może być jednocześnie przyczyną niedoczynności. Do niedoczynności może również dojść przez długotrwały niedobór jodu w organizmie, zwłaszcza u osób młodych. Jedną z częstych chorób tarczycy, jest stan zapalny tego narządu. Przyczyną tego stanu, jest niestety trudna do określenia, ale często dotyczy to zaburzeń w pracy układu autoimmunologicznego. Problemy z tarczycą często pojawiają się przez nadmiar stresu w życiu. Zapalenie tarczycy może doprowadzić do rozwoju choroby Hashimoto, która jest jedną z młodszych chorób, odkrytych dość niedawno. Dodatkowo tarczyca, jest narządem, który jest narażony na nowotwory. Co prawda większość z nich występuje bardzo rzadko, jednak nie można ignorować objawów, które mogą wskazywać na rozwój choroby. Jeżeli pojawiają się niepokojące objawy takie jak:

– Senność,
– Zaburzenia snu,
– Przewlekłe zmęczenie,
– Częste bóle głowy,
– Dyskomfort podczas przełykania,
– Nagły spadek lub wzrost masy ciała,
– Zmęczenie,
– Rozdrażnienie,
– Zaburzenia emocjonalne,
– Problemy z trądzikiem ( szczególnie u osób dorosłych)
– Nadmierne wypadanie włosów,

To warto wybrać się na badania kontrolne, które wykażą, czy praca tarczycy jest prawidłowa. Badania te mają za zadanie zmierzyć poziom hormonów tarczycy. Niepokojące odchylenia od normy powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem.

Więcej rzetelnych artykułów z poradami o zdrowiu na https://byc-zdrowym.pl/blog-zdrowiu-nasze-porady/.

 

Dodaj komentarz