Dlaczego warto mieć przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków?


Przydomowe oczyszczalnie ścieków są jednym z elementów infrastruktury ściekowej, znajdującym zastosowanie na terenach o rozproszonej zabudowie bez zbiorczej kanalizacji sanitarnej. Do niedawna brak możliwości przyłączenia się do kanalizacji wiązał się z koniecznością budowy szamba. Jednak niższy koszt eksploatacji przydomowych oczyszczalni wpłynął na znaczny wzrost ich znaczenia w ostatnich latach. To nie jedyna zaleta przydomowych oczyszczalni. Poniższy artykuł opisuje dlaczego warto rozważyć instalację przydomowej oczyszczalni ścieków na własnej posesji.

Aspekty ekonomiczne

Przydomowa oczyszczalnia to przede wszystkim zdecydowanie tańsze w eksploatacji i mniej uciążliwe rozwiązanie w porównaniu z szambem. Mimo, że koszt budowy oczyszczalni jest nawet kilkukrotnie wyższy w porównaniu z instalacją szamba, to kosztowne opróżnianie bezodpływowych osadników gnilnych sprawia, że inwestycja zwraca się po około 3-5 latach. Większość biologicznych oczyszczalni ścieków nie wymaga wyboru osadu nadmiernego częściej niż 1-2 razy na rok. Ponadto decydując się na jakościowe urządzenie posiadające certyfikat CE i spełniające wymagania normy PN EN 12566-3+A2:2013 mamy pewność co do wysokiej jakości ścieków oczyszczonych. Jest to woda drugiej klasy czystości, którą można wykorzystać między innymi do nawadniania trawnika lub drzew i krzewów ozdobnych i zaoszczędzić wodę pitną. Ponadto na rynku dostępne są przydomowe oczyszczalnie ścieków niewymagające stosowania pożywek i biopreparatów.

Szerokie zastosowanie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków znalazły szerokie zastosowanie nie tylko na prywatnych posesjach. Obecnie wiele małych firm stosuje przydomowe oczyszczalnie ścieków jako rozwiązanie gospodarki ściekowej. Ponadto znalazły szerokie zastosowanie w przypadku obiektów funkcjonujących sezonowo. Zaletą przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków jest mała powierzchnia montażu oraz możliwość montażu praktycznie w każdych warunkach gruntowo-wodnych. Również nie bez znaczenia jest łatwość załatwienia formalności związanych z budową przydomowej oczyszczalni ścieków. Nie jest wymagane pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenie budowy we właściwym organie (najczęściej starostwie powiatowym).

Ekologiczne i długoterminowe rozwiązanie gospodarki ściekowej

Biologiczne oczyszczalnie ścieków słyną ze swej trwałości oraz są rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska.  W przeciwieństwie do oczyszczalni drenażowych, gdzie następuje kolmatacja złoża filtracyjnego po okresie około 7-12 lat, oczyszczalnie biologiczne są rozwiązaniem trwałym. Wysoka jakość oczyszczonych ścieków i możliwość ich gospodarczego wykorzystania sprawia, że można zakwalifikować je do urządzeń proekologicznych. Aby czerpać korzyści z użytkowania przydomowej oczyszczalni ścieków należy zapoznać się z instrukcją obsługi oraz wyposażeniem oczyszczalni. Warto zwrócić uwagę na obecność elementów narażonych na zużycie, systemów sterujących czy obecność silników oraz częstotliwość wyboru osadu nadmiernego. Przydomowa, biologiczna oczyszczalnia ścieków charakteryzuje się tanią eksploatacją pod warunkiem braku wystąpienia awarii. Urządzeniem charakteryzującym się prostą budową i obsługą jest przydomowa oczyszczalnia NV. Jedynym elementem elektrycznym jest dmuchawa do napowietrzania ścieków, zbiornik wykonany jest z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym, a osad nadmierny wystarczy opróżnić raz na rok. Wysoka jakość i bezawaryjność przydomowej oczyszczalni ścieków NV potwierdza 20-letnia gwarancja.

Dodaj komentarz