Jakie kwiaty sadzić na cmentarzu?


Kwiaty sprawiają, że groby wyglądają na zadbane, a dodatkowo pięknie się prezentują. Stąd tak wiele osób decyduje się na ich zasadzenie na cmentarzu. Najczęściej jednak nie odwiedza się tego miejsca codziennie, dlatego, aby mieć pewność, że zasadzone rośliny nie uschną, przy wyborze kwiatów należy kierować się ich gatunkiem oraz wytrzymałością na suszę.

Grabgestaltung, Grabstein, Bepflanzung

Czym kierować się przy wyborze kwiatów?

Wszystko zależy od położenia nagrobka i innych elementów znajdujących się wokół – np. czy przed grobem stoi ławka na cmentarz, ile zajmuje miejsca, jak blisko znajdują się sąsiednie nagrobki, czy wokół rosną drzewa itp. Wszystkie te elementy należy najpierw przeanalizować i dopiero określić, ile kwiatów warto posadzić i w jakim miejscu. Jeżeli blisko znajdują się wysokie drzewa, to prawdopodobnie przez większość czasu panuje tam cień, co również trzeba wziąć pod uwagę, ponieważ niektóre rośliny nie będą rosnąć bez dużej ilości słońca. Z kolei jest też spora liczba kwiatów, które nie są odporne na suszę i źle znoszą miejsca nasłonecznione. Dlatego wybieranie roślin należy rozpocząć od analizy otoczenia grobu, a także jakości ziemi wokół niego – jeżeli jest mocno wysuszona czy zaniedbana, to raczej są małe szanse na to, że coś na niej wyrośnie.

Jakie kwiaty wybrać na grób?

W trudnych warunkach najlepiej poradzą sobie kompozycje z trwałych roślin, które będą zielone przez cały rok i o każdej porze. Rośliny, które nadają się na cmentarz, można podzielić na kilka grup:

– Lubiące miejsca słoneczne – rośliny o barwnych liściach i igłach, rośliny kwitnące takie jak: bratki, stokrotki, cyklameny (dobrze znoszą przymrozki). Z kolei na lato warto posadzić pelargonie i aksamitki, irezynę, kocanki włochate, komarzyce (plektrantus). Natomiast zimą – chryzantemy.
– Byliny do posadzenia na grobie – floksy szydlaste czy bergenie, berberysy, miniaturowe krzewy iglaste.
– Lubiące miejsca lekko zacienione – zimotrwałe iglaste i liściaste (odporne na różne warunki i zadowalające się niewielką ilością promieni słonecznych) – begonie, lobelie, krzewy różnego gatunku, gajowiec żółty.
– Odporne na suszę – pelargonia rabatowa i portulaka, rojniki, rozchodniki, sosna górska, świerk kłujący.

Co jeszcze można zasadzić na cmentarzu?

Poza wymienionymi kwiatami groby warto ozdabiać również bukszpanem wieczniezielonym czy głogiem pośrednim. Pierwszy to krzew, który jest długowieczny, dlatego może być dekoracją przez długie lata, o ile będzie się o niego odpowiednio dbać. Z kolei głóg jest tolerancyjny wobec niskiej jakości gleby, a ponadto odporny na zanieczyszczenia powietrza, stąd także polecany jest jako roślina na grób. Dobór kwiatów to niełatwe zadanie, ale upiększenie nimi nagrobka sprawi, że będzie wyglądał on o wiele estetyczniej.

Dodaj komentarz