Kubek termiczny czy termos – co wybrać?


Nie ma chyba nic lepszego niż łyk gorącej herbaty na zimowym spacerze czy haust orzeźwiającej lemoniady podczas letniego skwaru. Doświadczanie tych wybornych momentów możliwe jest dzięki takim naczyniom jak termosy i kubki termiczne. Chociaż w gruncie rzeczy stanowią one całkiem podobne konstrukcje, to w rzeczywistości różnią się kilkoma istotnymi detalami. Dzisiaj podpowiadamy, na które rozwiązanie warto się zdecydować.

Jak działają termosy i kubki termiczne?

Działanie wymienionych pojemników opiera się o naturalnie zachodzące procesy fizyczne ze szczególnym uwzględnieniem przewodnictwa cieplnego. W naczyniu, którego zadaniem jest utrzymywanie temperatury płynu przez długi czas, kluczowe jest właśnie ograniczenie wymiany ciepła pomiędzy zawartością a otoczeniem.

W termosach i typowych kubkach termicznych możliwe jest to dzięki zastosowaniu dwóch ścianek, pomiędzy którymi występuje próżnia. Takie rozwiązanie skutecznie ogranicza możliwości przekazywania ciepła na zasadzie przewodnictwa. System ten nie daje jednak 100% gwarancji skuteczności – do wymiany energii pomiędzy zawartością a otoczeniem może dochodzić podczas otwierania naczynia oraz na drodze procesu promieniowania. Ostateczna efektywność pojemnika zależy od jego wykonania i sposobu użytkowania.

Pojemność naczynia i zastosowanie – czyli co, dla kogo?

Jedna z podstawowych różnic pomiędzy kubkami termicznymi i termosami to zakres dostępnych pojemności. W przypadku tych pierwszych można spotkać się z produktami o pojemnościach od 0,2 do 1,5 litra. Sugeruje to, że kubki będą opcją raczej dla tych, którzy niekoniecznie wybierają się na długie wyprawy. Ze względu na niewielkie wymiary i niską masę, pojemnik świetnie spisze się np. jako naczynie na gorącą poranną kawę lub zimną wodę na czas spaceru.

Pod względem pojemności wybór termosów jest znacznie większy, co wynika niejako z ich zastosowania. Na rynku dostępne są bowiem butle o wymiarach satysfakcjonujących standardowych użytkowników (np. 1, 2 czy 5-litowe) oraz takie o poważniejszym przeznaczeniu: obozowym lub nawet komercyjnym – pojemność tego rodzaju naczyń może sięgać nawet 80 litrów!

Informacja ta ucieszy fanów wycieczek lub wypadów w miejsca, w których dostęp do lokali gastronomicznych czy chociażby czajnika jest utrudniony. Argumentem przemawiającym za termosami jest także fakt, że są one w stanie zachowywać temperaturę zawartości przez dłuższy czas.

Chociaż termosy charakteryzują się zdecydowanie wyższą masą, to nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, by ich mniejsze modele wykorzystywać również na co dzień. Opcje o nieco większych pojemnościach, czyli 2 lub 5 litrów, to znakomity sposób na udany, rodzinny piknik.

Inne aspekty naczyń termicznych

Wybierając pomiędzy termosem a kubkiem, warto także pamiętać o innych aspektach tych pojemników, jak wygoda użytkowania czy praktyczność. Dla codziennych zastosowań najlepszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie kubek z ustnikiem. W taki sposób zostaje wyeliminowana konieczność odkręcania pokrywki typowej dla termosów. Z drugiej jednak strony nakrywka ta może spodobać się osobom, które niekoniecznie są zwolennikami częstego sięgania po ciężką butlę.

Puszka termiczna Minnie. Źródło: Dajar

Podczas wyboru optymalnego rozwiązania warto mieć na uwadze konstrukcję różnych modeli. To właśnie od niej (i zastosowanych rozwiązań) będzie zależała chociażby szczelność produktów. Może to mieć istotne znaczenie np. wtedy, gdy przewidujemy możliwość transportowania pojemnika w niestandardowej pozycji – np. górą do dołu. Jeśli właśnie na tym zależy nam najbardziej – prawdopodobnie lepszym wyborem będzie termos. W pozostałych przypadkach warto przyjrzeć się uszczelnianym kubkom termicznym.

Podsumowanie

Kubek termiczny czy termos? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż oba rozwiązania odpowiadają różnym potrzebom użytkowników. Najlepszym wyjściem wydaje się posiadanie obu typów produktów i używanie ich w zależności od konkretnych oczekiwań i sytuacji.

 

 

Dodaj komentarz