Najczęstsze urazy stawu skokowego i metody ich leczenia. Co warto wiedzieć o ortezach?


Miejsce, w którym kość podudzia łączy się ze stopą, to wrażliwa i podatna na kontuzje część naszego ciała. Staw skokowy, bo o nim mowa, pracuje niemal przez cały dzień – przy każdym kroku czy najmniejszym ruchu stopą. Nic więc dziwnego, że tak często jego struktury ulegają obciążeniu oraz różnym urazom. Skręcenia, zwichnięcia, a także złamania dotykają nie tylko intensywnie trenujących sportowców, ale również osoby cierpiące na nadwagę i kobiety, które regularnie noszą buty na wysokim obcasie. Dowiedz się więcej o kontuzjach stawu skokowego i odkryj ortezy!

 

Kiedy staw skokowy ulegnie skręceniu, czyli bolesny problem

Chociaż odpowiadają za inne ruchy stopą, zarówno górny i dolny staw skokowy składają się z torebki stawowej i więzadeł. Pierwszy z wymienionych pozwala zginać stopę ku górze i dołowi (tzw. zgięcie grzbietowe / zgięcie podeszwowe). Z kolei staw skokowy dolny umożliwia odwodzenie oraz nawracanie stopy. Kiedy w obrębie któregoś z nich dojdzie do uszkodzenia, najczęściej podejrzewa się skręcenie. Jest to bolesny uraz obejmujący naciągnięcie, naderwanie lub zerwanie więzadeł. Im większa zmiana, tym mniejsza stabilność stopy. Pojawiają się wtedy dolegliwości bólowe oraz konieczność unieruchomienia stawu.

Dobrym stabilizatorem zalecanym przez lekarzy jest orteza na staw skokowy. Ten usztywniacz wielokrotnego użytku wykonany jest ze specjalnie wyprofilowanego materiału, obszytego poduszeczkami. W zależności od modelu, orteza może posiadać komory powietrzne do pompowania, które zapewniają stopie doskonałą stabilizację. Przy skręceniach w obrębie stawu skokowego ważne jest unieruchomienie kostki oraz dobra przyczepność stabilizatora. To wszystko zapewni orteza ze sklepu MedReha, dedykowana na staw skokowy. Jej estetyczny wygląd i konstrukcja pasują do buta, co jest istotną informacją dla osób, które mimo skręcenia stawu muszą się przemieścić, np. na wizytę kontrolną u lekarza lub na rehabilitację.

Poważne kontuzje: zwichnięcia i złamania. Trzeba nastawiać!

 Kiedy fizjologiczny zakres ruchu stawu skokowego zostanie przekroczony, powierzchnie stawowe ulegną przemieszczeniu lub kość zostanie przerwana, mówi się o zwichnięciu lub złamaniu stawu. W tych przypadkach ważny jest czas – im szybciej lekarz nastawi i unieruchomi kończynę, tym mniejsze prawdopodobieństwo pogłębienia się urazu. Całe szczęście, że nie zawsze leczenie operacyjne okazuje się konieczne. Często wystarczy stabilizacja z użyciem ortezy na staw skokowy, przyjmowanie środków farmakologicznych oraz fizjoterapia. Orteza zabezpieczy uszkodzoną część ciała, odciążając staw i odpowiednio go stabilizując.

Urazom w obrębie stawu skokowego można zapobiegać! Dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na wybierane obuwie, zwłaszcza to sportowe. Buty do trenowania powinny być wyposażone we wkładki, chroniące kostkę. Przed aktywnością warto się rozgrzać, a w celu dodatkowego zabezpieczenia stawu, profilaktycznie można zakładać profesjonalną, wygodną ortezę ze sklepu medycznego.

Dodaj komentarz