Jak mądrze robić zakupy?


Chcesz robić większe zakupy, ale wydawać mniej pieniędzy? To możliwe – wymaga co prawda cierpliwości, wysiłku i systematyczności, ale można dzięki temu cieszyć się z całkiem pokaźnych oszczędności. Podpowiadamy, jak robić zakupy rozsądnie i mądrze.

  1. Trzymaj się planu

Pewnie słyszeliście i czytaliście to wiele razy, ale nie zaszkodzi powtórzyć – podstawą oszczędzania są listy zakupów. Dzięki temu wchodzimy do sklepu z konkretną listą, której się trzymamy, a to znacznie zmniejsza ryzyko wydania pieniędzy na produkty, które tak naprawdę nie są nam potrzebne. Zrobienie listy zakupów to naprawdę nic trudnego – wystarczy sprawdzić zawartość lodówki, przejrzeć zawartość szafek w kuchni oraz półek na kosmetyki czy środki czystości. Dość szybko wchodzi to w nawyk. Oczywiście o tym, czy faktycznie kupicie tylko to, co macie na liście, decyduje ostatecznie wasza silna wolna, ale najgorsze jest kupowanie na chybił trafił.

  1. Traktuj zakupy jako obowiązek, nie rozrywkę

Czy wiecie, kiedy wydaje się najwięcej pieniędzy? Wtedy, gdy wybieracie się do centrum handlowego czy marketu z nudy. Spacerując pomiędzy półkami czy od sklepu do sklepu odruchowo sięgamy po produkty albo kupujemy sobie buty czy bluzkę na poprawę humoru. Taka postawa to błąd! Traktuj zakupy jako codzienny obowiązek, a nie sposób na nudę czy nagrodę po nieudanym dniu w pracy.

  1. Szukaj promocji i obniżek

Wejdź na stronę Blix.pl albo pobierz na telefon aplikację mobilną Blix – znajdziesz tam kilkadziesiąt gazetek promocyjnych sklepów, takich jak Aldi, Kaufland czy Netto. Możesz przeglądać je w wolnej chwili, szukać najbardziej atrakcyjnych ofert i uzupełniać swoją listę zakupów.

  1. Oglądaj na żywo, kupuj przez Internet

Z roku na rok rośnie liczba sklepów internetowych – bardzo często mają one niższe ceny niż sklepy stacjonarne, gdyż ich właściciele ponoszą niższe koszty prowadzenia działalności. Jeśli jest taka możliwość, obejrzyj na żywo produkt, który chcesz kupić – np. buty, sukienkę, telewizor – sprawdź, czy jest dokładnie taki, jaki powinien być, a następnie porównaj jego cenę stacjonarną z ceną online. Uwaga! Nie zapomnij sprawdzić, jakie są koszty przesyłki towaru ze sklepu internetowego – mogą się okazać tak wysokie, że zakup nie będzie już tak opłacalny.

Można  zbierać punkty w programach lojalnościowych i szukać w Internecie kodów rabatowych, na zakupy lepiej nie jeździć z pustym żołądkiem i brać ze sobą gotówkę zamiast kart płatniczych. To tylko kilka porad dotyczących taniego kupowania. Wprowadź je w życie, a szybko zauważysz różnice w domowym budżecie.

 

Dodaj komentarz