Odgrzybianie i dezynfekcja klimatyzacji – jak wykonać ją samemu?


Klimatyzacja i wentylacja samochodowa dba o nasz komfort podczas podróży autem. Latem pozwala uniknąć upałów, a zimą pomaga w odparowywaniu szyb. Jednak jest to także idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, które mogą być groźne dla naszego zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. By nie dopuścić do ich rozwoju w wentylacji naszego auta, należy wykonywać odgrzybianie i dezynfekcje tego systemu regularnie, przynajmniej raz do roku.

Metody odgrzybiania i dezynfekcji klimatyzacji

Niestety, kierowcy bardzo często zaniedbują system wentylacyjny swojego auta i najczęściej decydują się na jego przegląd w momencie, kiedy ten zaczyna szwankować. Objawami tego, że system wentylacyjny auta nie pracuje prawidło są m.in. parujące szyby i słaba siła nawiewu. Jeśli do tego pojawia się nieprzyjemny zapach, przypominający pleść, można mieć pewność, że w naszej wentylacji pojawiły się bakterie i konieczna jest procedura czyszczenia i dezynfekcji. Metod jest kilka. Możemy zdecydować się na czyszczenie chemiczne lub najnowsze sposoby, takie jak np. ozonowanie lub metodę ultradźwiękowego czyszczenia klimatyzacji w specjalistycznym serwisie. Możemy wykonać to również sami, z pomocą specjalistycznych preparatów.

Samodzielna dezynfekcja klimatyzacji

Samodzielna dezynfekcja klimatyzacji będzie możliwa dzięki piance dezynfekującej w formie aerozolu, z dołączoną rurką, którą wprowadzamy bezpośrednio do dolotowego kanału wentylacyjnego. Decydując się na tę metodę, warto jednak sięgać po sprawdzone środki dedykowane do samodzielnego czyszczenia klimatyzacji. Własnoręczne odgrzybianie jest zdecydowanie najtańszą z metod i może być bardzo skuteczne, jeśli tylko przeprowadzimy je prawidłowo. Pianka wymaga dokładnego rozprowadzenia, dlatego ważne jest, aby trzymać się ściśle instrukcji dołączonej do opakowania. Pamiętajmy, że niedokładne odgrzybienie klimatyzacji sprawi, że w układzie mimo wszystko pozostaną bakterie, a nieprzyjemny zapach niestety szybko powróci. Dlatego jeśli nasze auto nie wyjechało dopiero co z salonu, w celu dokładnego wyczyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji najpierw lepiej jest udać się do serwisu i zainwestować w profesjonalną usługę, a następnie samodzielnie działać jedynie profilaktycznie. Należy także pamiętać, że bez względu na to, na jaką metodę się zdecydujemy, odgrzybianie klimatyzacji zawsze powinno być połączone z wymianą filtra kabinowego. Bez tego nie usuniemy z auta wszystkich bakterii i nieprzyjemnego zapachu. Chociaż ceny takich filtrów zaczynają się już od 20 złotych, wymianę lepiej jest zlecić mechanikowi. Podczas serwisu klimatyzacji warto również sprawdzić jej szczelność oraz uzupełnić czynnik chłodzący. Dobrze jest zlecić również osuszanie. Pamiętajmy, że nieprzyjemny zapach wydostający się z kanałów wentylacyjnych podczas pracy klimatyzacji to nie tylko dyskomfort podczas podróży, ale także zagrożenia dla zdrowia naszego i pasażerów.

Warto wiedzieć, że zaniedbana klimatyzacja znacznie skraca trwałość całej instalacji, a koszty naprawy mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego dbajmy o klimatyzację, dla dobra nie tylko własnego, ale i zdrowia naszego samochodu.

Dodaj komentarz