Rodzaje pił i pilarek oraz ich zastosowanie


Myśląc o piłach, większość ludzi ma przed oczyma prostą piłę ręczną do drewna. Są oczywiście także piły łańcuchowe, które częściej kojarzą się z horrorami (i Teksasem) niż z pracami ogrodowymi czy budowlanymi. A przecież ta kategoria obejmuje również wszelkie pilarki – tarczowe lub taśmowe – czy też piły szablaste. Warto zastanowić się, do czego służy każdy z tych produktów i kiedy po który sięgnąć.

Piły łańcuchowe

Choć pierwszym skojarzeniem fanów kina będzie zawsze „Teksańska masarka piłą mechaniczną”, urządzenie tego rodzaju można wykorzystywać w zdecydowanie bardziej konstruktywnych celach. Najczęściej piły łańcuchowe posłużą nam w pracach z drewnem. Ich ogromną zaletą jest mobilność, która pozwala wykorzystywać je na zewnątrz, z dala od źródeł zasilania – na przykład w lesie. Napędzane są benzyną, choć możemy spotkać się także z modelami elektrycznymi – czyli z piłami akumulatorowymi. Te ostatnie w pełni wystarczą do prostych prac wokół domu.

Pilarki tarczowe

Pilarki tarczowe to szeroka grupa pił, które służą wielu różnym zastosowaniom. Mogą przyjmować postać urządzeń stacjonarnych – stołowych – lub też przenośnych. W zależności od potrzeb użyjemy ich do obróbki różnorodnych materiałów. Zwykłe piły tarczowe posłużą głównie cięciu drewna czy też innych surowców, lecz takie ich warianty jak ukośnice umożliwią bardziej precyzyjne i wymagające prace – choćby przecinanie materiałów pod dokładnie określonym kątem.

Pilarki taśmowe

Pilarki taśmowe różnią się tym od tarczowych, że zamiast okrągłego ostrza (tarczy) posiadają zębatą taśmę o zamkniętym obwodzie. Można wykorzystać je co różnego rodzaju cięć – poprzecznych, podłużnych czy profilowych. Dzięki nim możliwe jest docinanie profili o dowolnych kształtach. Pilarki akumulatorowe tego typu mają tę zaletę, że można użyć ich w każdych warunkach, niezależnie od dostępności energii elektrycznej. Pojemne, ładowalne baterie pozwolą na wiele godzin komfortowej pracy.

Piły szablaste

Nazwa pił szablastych wzięła się z ich wyglądu, przez który często bywają określane także jako „aligatory”. Można wykorzystać je w szerokim spektrum prac warsztatowych. Z jednej strony posłużą one do przycinania gałęzi, z drugiej do docinania aluminium czy tworzyw sztucznych. Ich przewaga nad innymi pilarkami polega na ergonomicznym kształcie, który umożliwia prace nawet w trudno dostępnych miejscach. Wszędzie tam, gdzie nie zmieścimy się z piłą tarczową czy łańcuchową, poradzimy sobie właśnie dzięki szablastej.

Jeśli szukasz dobrych narzędzi, sprawdź koniecznie ofertę z piłami akumulatorowymi w sklepie z narzędziami PHUABC.

 

Dodaj komentarz