Dopiewskie 100 lat (ZDJĘCIA)


W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w gminie Dopiewo „Koncert Galowy” z udziałem Orkiestry Dętej i Mażoretek Gminy Dopiewo, zespołów 4te Quartet i AudioFeels. Kilkuset mieszkańców gminy i jej gości w ten sposób wspólnie uczciło wyjątkowy jubileusz. Zdjęcia na końcu artykułu.

Przy stawie i z patronem

Uroczystości gminne rozpoczęły się w południe przy stawie w Więckowicach, gdzie otwarto kompleks rekreacyjno – historyczny. Obok miejsc odpoczynku i zabawy, znajduje się tu ścieżka edukacyjna, przybliżająca wielkopolską drogę do niepodległości i pomnik poświęcony powstańcom wielkopolskim.

Najpierw jednak odprawiona została w tym miejscu uroczysta msza polowa, z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych, mieszkańców i gości gminy Dopiewo. O oprawę muzyczną zadbał Chór Gminy Dopiewo „Bel Canto”, który zaśpiewał także kilka pieśni, w tym „Pierwszą Brygadę” i „Marsyliankę Wielkopolską”. Pomnik uroczyście odsłonięto i poświęcono. Widniejąca na nim tablica przypomina nazwiska 20 powstańców z Więckowic. W przecięciu wstęgi wzięła udział córka jednego z nich – Józefa Konewki. Do wydarzeń sprzed wieku, w Polsce i Wielkopolsce, nawiązywały również występy artystyczne uczniów więckowickiej szkoły, gdzie zorganizowano „Dzień Patrona” – rok temu placówce nadano imię Powstańców Wielkopolskich. Obchody połączono z pasowaniem pierwszoklasistów.

Koncertowo

„Koncert Galowy z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości” rozpoczął występ kwartetu smyczkowego. Panie z 4te Quartet zagrały melodie osadzone w polskiej kulturze. Publiczność mogła usłyszeć utwory Ogińskiego, Paderewskiego i Chopina, a także wiązankę znanych pieśni – wśród nich nie zabrakło „O mój rozmarynie”, „Piękna nasza Polska” czy „Hej, hej ułani”.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz