Propozycje na weekend w Poznaniu


Weekend, z racji przypadającego 1 listopada Wszystkich Świętych, będzie dość spokojny i wyciszony. Wydarzeniem przewodnim będzie festiwal słowa w piosence Frazy, który zakończy się dopiero we wtorek. W związku z zapowiadaną dobrą pogodą warto wybrać się na Stary Rynek, by obejrzeć inscenizację wjazdu generała Dąbrowskiego do Poznania. Godne polecenie są również koncerty Ørganka i Muńka z przyjaciółmi.

Piątek, 2 listopada

Frazy – „Z piekła do nieba”

Najnowsza propozycja Teatru Polskiego ze Szczecina. Przedstawienie miało swoją premierę 26 października tego roku. Prezentacja podczas Fraz to pierwszy pokaz tego tytułu poza siedzibą teatru. „Z piekła do piekła” to spektakl poetycko-muzyczny poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego – barda, który opisywał otaczającą rzeczywistość przez pryzmat niezwykłego wyczucia ironii dziejów. W przedstawieniu piosenki układają się w swoisty notatnik – czasami dziennik, czasami pamiętnik – opisujący losy ludzi, którzy urodzili się w kraju nad Wisłą. Bowiem o Polsce i Polakach jest to opowieść. Trochę w niej historii, trochę współczesności. Momentami jest metaforyczna, momentami – boleśnie dosłowna. Słodka i gorzka zarazem. W spektaklu usłyszymy trzydzieści utworów, z którymi zmierzą się nie tylko Aktorzy szczecińskiej sceny, ale i zaproszeni goście: Mirosław Czyżykiewicz i Mariusz Lubomski

Bilety: 15-20zł

Godz. 20:00, Aula Artis, ul. gen. T. Kutrzeby 10

Więcej na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/234259813933451/

Nico Zdankiewicz

Razem ze swoim zespołem łączy w eklektyczny sposób mieszankę bluesa, r&b, funku oraz rocka. Urodzony w Paryżu, Nico, jest przedstawicielem nowego pokolenia utalentowanych młodych gitarzystów, którzy wypracowują swoje nazwisko na współczesnej scenie r&b we Francji, Europie i USA. Ukształtował przy tym swój własny styl podczas rozwijania nowych dźwięków. Jego zespół, który towarzyszy mu podczas trasy koncertowej, składa się z doświadczonych muzyków, akompaniujących mu na instrumentach klawiszowych, gitarze basowej i perkusji.

Bilety: 45-60zł

Godz. 20:00, Blue Note Jazz Klub, ul. Kościuszki 79

Więcej na stronie: http://bluenote.poznan.pl/event/nico-zz/

Sobota, 3 listopada

Wjazd generała Dąbrowskiego do Poznania

Około 12 na Stary Rynek wjedzie w powozie generał Dąbrowski i Józef Wybicki z asystą. Objedzie rynek. Dojdzie do starć z Prusakami. Odbędzie się swego rodzaju podróż w czasie, bowiem powóz zatrzyma się przy wystawie dotyczącej Powstania, które odbyło się 112 lat później. Wszystko zakończy się przed Ratuszem przemową generała Dąbrowskiego w otoczeniu żołnierzy ubranych w kolorowe stroje napoleońskie z początku XIX wieku. Wjazd generała Jana Henryka Dąbrowskiego do Poznania odbędzie się już po raz trzeci.

Godz. 12:00, Stary Rynek

Więcej o wydarzeniu na stronie: http://www.wmn.poznan.pl/uroczystosci-z-okazji-212-rocznicy-wjazdu-gen-dabrowskiego-i-wybickiego-do-poznania/

Frazy dla dzieci: Warsztaty tworzenia piosenek

Festiwal Frazy nie zapomniał o najmłodszych. Podczas warsztatów piosenki, uczestnicy będą mogli poczuć się jak najprawdziwsi kompozytorzy i twórcy tekstów. Celem będzie bowiem powołanie do życia nowej piosenki pod okiem Joanny Wabik, na co dzień związanej ze Szkołą Baletową Anny Niedźwiedź i Teatr Cortiqué w Poznaniu. Kto jednak spodziewa się statycznych zajęć opartych wyłącznie na słowie i muzyce, tego zadziwi fakt, iż warsztatowicze do ukończonego utworu dobiorą także ruch! Choreograf Michał Mroczkowski pokaże, jak odpowiednio połączone z warstwą znaczeniową tekstu kroki i układ ciała mogą wpłynąć na doświadczanie tekstu. Piosenka zawładnie umysłami i ciałem! A to wszystko w czytelni- miejscu, które zazwyczaj jest ciche i spokojne. Do udziału w warsztatach zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 10 lat wraz z rodzicami.

Wstęp wolny

Godz. 12:00, Biblioteka Raczyńskich, plac Wolności 19

Więcej na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/955701567940861/

Spotkanie z Grażyną Kulczyk

W samo południe będzie można wybrać się do Starego Browaru i na Szachownicy posłuchać rozmowy dziennikarki Doroty Wellman z właścicielką SB – Grażyną Kulczyk. Pretekstem do tego spotkania jest 15. rocznica powstania Starego Browaru, a także premiera książki o tym miejscu – „Stary Browar. Od idei do ideału”. Będzie to jedyna okazja do posłuchania nie tylko o jego barwnej historii, ale i poznania planów na najbliższe lata, o których opowiedzą przedstawiciele obecnego właściciela, funduszu DWS Grundbesitz GmbH i goście specjalni.

Wstęp wolny

Godz. 12:00, Szachownica, Stary Browar, ul. Półwiejska 42

Więcej na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/604923119905678/

Frazy – Laureaci i Zespół Reprezentacyjny

W pierwszej części koncertu wystąpią laureaci Ogólnopolskiego konkursu piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego. Gwiazdą wieczoru będzie Zespół Reprezentacyjny. W latach 80. ściągali tłumy (studentów i nie tylko) na programy poświęcone balladom Katalończyka Lluisa Llacha, piosenkom Francuza Georgesa Brassensa, czy pieśniom sefardyjskich Żydów. Sami je tłumaczyli i opracowywali. W 2006 roku, po wielu latach hibernacji Zespół Reprezentacyjny powrócił w swoim najlepszym składzie (Gugała, Hernik, Karlsbad, Łobodziński, Wojtczak), by sporadycznie pojawiać się na scenie. Podczas koncertu Zespół wykona utwory ze starych i nowych programów. Między innymi piosenki Lluisa Llacha, Georgesa Brassensa, Boba Dylana, Jaromira Nohavicy czy Paolo Conte.

Bilety: 10-15zł

Godz. 19:00, Aula Artis, ul. gen. T. Kutrzeby 10

Więcej na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/663747830691912/

Ørganek

Zespół sygnowany nazwiskiem lidera, autora muzyki oraz tekstów – Tomasza Organka. Formacja Ørganek powstała w roku 2013. Wydanym w tym samym roku debiutanckim albumem „Głupi” przebojem wtargnął na rynek muzyczny w Polsce, zapewniając zespołowi czołówki list przebojów rozgłośni radiowych oraz liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół prezentuje wyraziste, błyskotliwie opisujące teraźniejszość teksty osadzone w pełnej cytatów i historycznych odniesień muzyce. Niezwykła ekspresja sceniczna stanowi o wartości zespołu.

Bilety: 66zł

19:00, Hala MP2, Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP), ul. Głogowska 14

Więcej na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/549193205517082

Mecz Warty Poznań

Po perturbacjach i zmianach właścicielskich poznański zespół grający w 1. lidze odzyskał spokój i zdobywa cenne punkty. Tym razem czeka go mecz z klubem, który w poprzednim sezonie grał jeszcze w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce – Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Warta zachęca swoich kibiców do przyjścia na stadion hasłem „Wszyscy do Ogródka!”

Bilety: 15-20zł

Godz. 13:00, stadion przy Drodze Dębińskiej 12

https://www.facebook.com/events/297854524369262/

Hubertusowe zawody konne

W programie imprezy zaplanowanej na weekend 3-4 listopada jest aż 13 klas od najniższych dla dzieci na kucach po Grand Prix dla profesjonalistów. W sobotę najważniejszym konkursem będą wieczorne (początek około 19:30) VI KIA DELIK Halowe Derby Poznania, łączące tradycyjny konkurs skoków z elementami krosu. Jak zawsze zapowiada się ostra rywalizacja pomiędzy skoczkami a wkkw-istami. Kulminacja sportowych emocji będzie miała miejsce w niedzielne popołudnie (godzina 16:00). Z inicjatywy rodziny i znajomych Andrzeja Kramera konkurs Grand Prix z pulą nagród 10 000 zł będzie I Memoriałem tego przedwcześnie zmarłego hodowcy koni i miłośnika jeździectwa.

Wstęp bezpłatny

Zawody w sobotę i niedzielę rozpoczynać się będą o 8:00.

Hipodrom Wola, Lutycka 34

Więcej na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/304579380129550/

O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych

O czym pisałaby Maria Konopnicka, gdyby żyła w dzisiejszych czasach? Spektakl jest fantazją na temat Konopnickiej, która wyrywa się wizerunkom i oczekiwaniom – poprzez eksperyment sprawdza, z jakich pragnień, celów i postaw się składa. Odtwarza te spalone listy, te notatki na marginesie, te przemilczane dekady spędzone pod rękę z Marią Dulębianką, zwaną przez nią „Pietrkiem z powycieranymi łokciami”. Premiera spektaklu odbyła się 27 października.

Bilety: 50-80zł

3, 4 listopada o g. 19.00, Teatr Polski, ul. 27 grudnia 8/10

Więcej na stronie http://teatr-polski.pl/

Niedziela, 4 listopada

Frazy – Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky

Pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją ethno-rockową Haydamaky z Kijowa wspólnie nagrali 10 kompozycji inspirowanych twórczością Adama Mickiewicza. Pomysł niby znany – zinterpretować współcześnie wielkiego poetę – jednak w tym wypadku jest wyjątkowy. Po pierwsze – Ukraińcy, po drugie – nieśpiewający wcześniej Stasiuk, po trzecie – mickiewiczowski trzynastozgłoskowiec.

Bilety: 10-15zł

Godz. 20:00, Aula Artis, ul. gen. T. Kutrzeby 10

Więcej na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/297809554347474/

Spektakl „Dwoje na huśtawce”

Poznańska premiera gościnnego przedstawienia z warszawskiego Teatru Imka. Nawet ci, którzy nie czytali sztuki ani nie widzieli spektakli z Kępińską i Cybulskim albo Jandą i Machalicą, amerykańskiego filmu czy którejś z polskich adaptacji telewizyjnych, domyślą się co to za historia. Bohaterami sztuki jest dwoje trzydziestolatków pochodzących z różnych środowisk, różnych miast, mających za sobą małżeństwa i romanse. Co wyniknie z takiego spotkania? Wielka miłość, czy banalne rozczarowanie? W amerykańskiej filmowej wersji sztuki Williama Gibsona zagrali Shirley MacLain i Robert Mitchum. W Polsce reżyserowali ją między innymi Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski i Radosław Piwowarski. Główne role grają: Anna Dereszowska i Mikołaj Roznerski.

Bilety: 90zł

Godz. 17:00 i 20:00, Kino Teatr Apollo Duża Sala, ul. Ratajczaka 18

Więcej na stronie: https://wojart.pl/spektakle/dwoje-na-hustawce-premiera-57.html

Muniek i przyjaciele

Akustyczna odsłona koncertów w wykonaniu Zygmunta „Muńka” Staszczyka lidera formacji T. Love. „Nie planujemy żadnego nowego albumu ani projektu. Po prostu chcemy sobie na luzie pograć w nieco mniejszych, kameralnych salach. Program koncertów będzie wypadkową różnych moich projektów artystycznych, zarówno z repertuaru zespołu T. Love, jak i działań solowych, przedstawimy także kilka nowych pomysłów” – mówi Muniek Staszczyk. W koncertach towarzyszą mu: Cezariusz Kosman – gitara akustyczna oraz Janek „Jahlove” Pęczak – gitara akustyczna.

Bilety 45-59zł

Godz. 20:00, Blue Note Jazz Klub, ul. Kościuszki 79

Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/381284239014453/

Dagadana. Świat bez granic – premiera

Premiera filmu „Dagadana. Świat bez granic” w reżyserii Pawła Zabla. To z jednej strony film o muzyce, która staje się pomostem łączącym odległe kultury a z drugiej – „kino drogi”- opowieść o niezwykłym zespole muzycznym podczas azjatyckiej trasy koncertowej. Najważniejsze są spotkania zarówno te, z których jak z nasiona wyrastają po latach wielkie piękne drzewa, jak i te, będące zaledwie chwilą, którą po latach, choć może z nostalgią tylko wspomnimy. Z takich spotkań, ważnych i ulotnych, utkana jest droga Dagadany przez Chiny, Malezję, wyspę Bali i Singapur – taki też jest film dokumentalny Pawła Zabla, który towarzyszył im w azjatyckiej wyprawie.

Bilety: 15-18zł

Godz. 20:00, Sala Wielka CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

https://www.facebook.com/events/273525963298963/

 

Dodaj komentarz