Nasz weekend poznański


W każdy weekend zastanawiamy się jak spędzić go z rodziną, gdzie znaleźć ciekawą imprezę, by nie decydować się na popularny nie tylko wśród poznaniaków shoping. Postaramy się co tydzień przygotować kilka propozycji, które będą w swoim charakterze bardzo różne by każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Będą to więc imprezy od aktywnego spędzania czasu po delektowanie się kulturą i sztuką.

 

Lato z przewodnikiem w Puszczy Zielonka

To propozycja dla tych wszystkich, którzy lubić zwiedzać Wielkopolskę i spędzają wakacje w domu. Na weekendowe wyjazdy i rajdy zaprasza Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”. To już 4 edycja tej imprezy organizowanej przez Gminy Członkowskie Związku: Czerwonak, Kiszkowo, Murowaną Goślinę, Pobiedziska, Skoki i Swarzędz. Tegoroczne imprezy turystyczne: piesze, rowerowe i autokarowe dadzą możliwość dogłębnego poznania Puszczy Zielonka – największego i najbardziej naturalnego kompleksu leśnego w okolicach Poznania – wszystkie odbędą się bez względu na warunki pogodowe. Udział jest bezpłatny. Ubezpieczenie i wyżywienie uczestnicy zapewniają sobie w własnym zakresie. Zgłoszenia wymagane są jedynie na wyjazdy promocyjne na Szlak Kościołów Drewnianych. Oprowadzać będą znakomici przewodnicy i regionaliści.

8 lipca (niedziela) – Wycieczka Nordic Walking

Start: godz. 9:00 na parkingu leśnym nad Jeziorem Brzostek, gmina Pobiedziska. Dystans: ok 10 km.

Wycieczka wyruszy na otwarte w tym roku Pobiedziskie Szlaki Nordic Walking na terenie Parku Krajobrazowego Promno. Powrót na miejsce startu i zakończenie imprezy planowane jest na godz. 12:00. Trzeba zabrać własne kijki.

Program imprez na całe lato

 

Odrobina historii

W niedzielę Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu oraz Środowisko „Ostra Brama” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Poznaniu zapraszają na uroczystości 68 rocznicy Obchodów Operacji Ostra Brama. Była to operacja wojskowa rozpoczęta 7 lipca 1944 przez oddziały Armii Krajowej, w ramach Akcji Burza, w celu samodzielnego oswobodzenia Wilna z rąk okupanta niemieckiego siłami AK i zgodnego z założeniami „Burzy” wystąpienia wobec Armii Czerwonej „w roli gospodarza terenu”. Plan operacji został opracowany w marcu 1944 przez sztab okręgu wileńskiego – zakładał on zdobycie miasta przez połączone siły wileńskiego i nowogrodzkiego okręgu AK.

O godz. 12.15 rozpocznie się Msza św. w kościele pw. św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha 1. Po mszy nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą, która znajduje się w murze otaczającym kościół i upamiętnia żołnierzy i dowódców akcji Burza na Wileńszczynie. Obchody rocznicy zakończy spotkanie przy kawie połączone z pokazem multimedialnym.

 

Festyn rodzinny „Akcja Ewakuacja”

Impreza odbędzie się w sobotę w godzinach od 11:00-21:00 w Parku Nad Wartą z amfiteatrem, przy os. Piastowskim w Poznaniu  pomiędzy mostem Królowej Jadwigi a Przemysła I. Wstęp wolny

Na uczestników czeka wiele atrakcji: zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży (komiks, decoupeage, korale, rysunek), Poznańska Masa Krytyczna – przejazd rowerzystów i bębny, policjanci na motocyklach, polskie CSI, psy policyjne i maskotka Pyrek, strażnicy miejscy z maskotką Wartusiem, ratownicy medyczni z pokazem, występy solowe i zespołowe na scenie, Wikingowie z pokazem, zabawy sportowe dla dzieci i młodzieży, tor przeszkód dla rodzin, przemarsz Nordic Walking, dmuchana zjeżdżalnia oraz… ciasto, a także przyczółek grupy historyczno-rekonstrukcyjnej Warta w mundurach

Festyn jest imprezą charytatywną organizowaną na rzecz przenosin Warsztatu Terapii Zajęciowej Pomost (rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych intelektualnie) w nowe lepsze miejsce.

 

Przechadzki po Chwaliszewie

Każda przechadzka będzie się rozpoczynać o godz. 11:30 w Maglu Kultury, przy ul. Tylne Chwaliszewo 23. Na początek przewodnik miejski opowie o historii dzielnicy oraz o realizowanym na Chwaliszewie Miejskim Programie Rewitalizacji. Następnie nastąpi przejście i zwiedzanie Starej Gazowni, kościoła Wszystkich Świętych i przyczółka mostu Chwaliszewskiego. Dalsza część przechadzki będzie prowadziła przez Pawilon Nowej Gazowni w kierunku ul. Chwaliszewo i ul. Czartoria. Na koniec, ok. godz. 14 przewidziano słodki poczęstunek oraz projekcję filmu fabularnego w Maglu Kultury. Udział w przechadzce jest bezpłatny

 

Wystawa „Parki Narodowe Kenii”

W piątek została otwarta wystawa Haliny i Henryka Błachnio „Parki Narodowe Kenii” w Ogrodzi Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Znajduje się ona w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu Botanicznego UAM, ul. Dąbrowskiego 165, Poznań. Wystawa czynna jest 26.08.2012.

Fotografie przedstawiają faunę i florę parków i rezerwatów. Autorom udało się uwiecznić Wielką Piątkę Afrykańską: lwa, geparda, słonia, bawoła i nosorożca. Scenerię dla najwspanialszego na świecie spektaklu dzikiej przyrody tworzą porośnięte trawą i akacjowymi zagajnikami tereny o zróżnicowanym krajobrazie.

 

Rodzinny Piknik Naukowy

Czym jest chemiczna lokomotywa? Czy można ożywić maszynę? Czy da się wbić gwóźdź za pomocą banana? Jak wygląda z bliska Układ Słoneczny? Na wszystkie te pytania odpowiedzi będzie można uzyskać  8 lipca od 13 do 18 podczas kolejnego organizowanego przez Galerię Malta Pikniku rodzinnego. W drugą niedzielę lipca, w godzinach od 13-18 odbędzie się „Piknik naukowy”. Będzie można podziwać pokazy chemików i fizyków, którzy zademonstrują między innymi co można zrobić z ciekłym azotem, jak stworzyć chemiczny wulkan i wyprodukować sztuczną krew. Ponadto wewnątrz mobilnego planetarium wewnątrz Galerii (wejście obok kładki), podziwiać będzie można Układ Słoneczny. Wyświetlane będą tam trzy różne seanse: „Opowieści o gwiazdach i planetach”, „Rodzina Słońca” oraz „Niebo nad Poznaniem” dostosowane odpowiednio do wieku uczestników. Pierwszy pokaz przewidziany jest dla dzieci do lat 9, drugi dla dzieci w wieku 9 -12 lat, zaś trzeci dla młodzieży i dorosłych. Uczestnicy „Pikniku naukowego” będą mogli obejrzeć roboty i inne maszyny, stworzone dzięki pomysłowości naukowców. Wszyscy, zarówno najmłodsi, jak i starsi wielbiciele nauki będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach budowy robotów i samodzielnie skonstruować jednego z nich. Dla tych, którzy wolą tradycyjne materiały przygotowano warsztaty budowania robotów z…kartonu. O godz. 15:40 i 17:40 odbędą się Wielkie Pochody Robotów, w których przemaszerują  ekologiczne „maszyny” skonstruowane podczas Pikniku. Dla najmłodszych odbędą się konkursy plastyczne, a także ćwiczenia ruchowe z chustami Klanzy. Animator Jupi Parku namaluje dzieciom na twarzach nawiązujące do tematyki Pikniku motywy.

Opracował Tadeusz Hetman

Fot. J. Podolski

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz