Wybierz człowieka kultury i wydarzenie sezonu 2017/2018


Już po raz szósty  można wybrać najważniejsze wydarzenie kulturalne oraz  człowieka kultury minionego sezonu. Plebiscyt podsumowuje to, co wydarzyło się w poznańskiej kulturze w ciągu ostatniego roku – licząc od września 2017 do sierpnia 2018. Spośród kilkudziesięciu wydarzeń, obok których nie dało się przejść obojętnie i ludzi, których aktywność w tym sezonie dała o sobie znać szczególnie mocno wyłoniono dwie finałowe piątki. Głosowanie, w którym każdy może wziąć udział, potrwa do 30 września. Zwycięzców poznamy w październiku. 

NOMINOWANI W KATEGORII: CZŁOWIEK KULTURY

 Łukasz Borowicz, I dyrygent gościnny Orkiestry Filharmonii Poznańskiej

Za przywracanie światu dzieł zapomnianych polskich kompozytorów, w tym muzyki Feliksa Nowowiejskiego. W szczególności za nagranie wraz z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej oratorium Quo vadis, które zdobyło prestiżową nagrodę International Classical Music Awards.

Piotr Klimek, dyrektor Teatru Animacji, kompozytor

Za pierwszy sezon w Teatrze Animacji pod jego skrzydłami, który przyniósł kilka ważnych, przyjętych przez widzów z dużym entuzjazmem. Za kompozytorski w nich udział. Za szersze otwarcie drzwi Teatru dla widzów dorosłych i na muzyczne projekty. Za ewolucję – nie rewolucję – na scenie.

Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Za nową wystawę stałą w Muzeum Powstania Wielkopolskiego – godną zapowiedź muzeum, które ma powstać w Poznaniu. Za łączenie sił (zwłaszcza politycznych) ponad podziałami i konsekwentne, zdecydowane działania zmierzające do stworzenia nowoczesnej, odpowiadającej na potrzeby współczesności instytucji.

Noriaki, artysta streetartowy

Za artystyczne improwizacje w miejskiej przestrzeni. Za ożywianie jej, przeobrażanie i interpretowanie. Za zaskakiwanie i wyrywanie nas z rutyny. Za Watchera (Pana Peryskopa) – „niezależnego obserwatora miejskiego” – który spogląda na Poznań z zaskakujących miejsc i dziwnych perspektyw.

Adam Ziajski, animator, aktywista, aktor i reżyser teatralny

Za reżyserski dyptyk: spektakle Nie mów nikomu i Spójrz na mnie, otwierające dla nas (i nas na) światy na co dzień niedostępne: osób niewidomych i niesłyszących. Za przekraczanie nadal trudnych do przekraczania barier, szukanie pomostów i dróg komunikacji, uwrażliwianie na drugiego człowieka. W teatrze i poza nim.

NOMINOWANI W KATEGORII: WYDARZENIE ROKUWystawa Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst­ (wrzesień–styczeń)

Za wydarzenie o światowej randze, na które z nieukrywaną zazdrością spoglądały inne miasta, a widzowie przyjeżdżali z odległych zakątków Polski. Za oryginalne spojrzenie na twórczość meksykańskiej artystki i odnalezienie w niej wątków dotąd nieznanych. Za organizacyjny rozmach, liczne wydarzenia towarzyszące, bogaty program edukacyjny. Za całe zjawisko zatytułowane „Frida w Poznaniu”.

Otwarcie filii Biblioteki Raczyńskich na Naramowicach (luty)

Za trend odwrotny do ogólnie panującego, czyli przywracanie mody na czytanie. Za odważną próbę naprawiania fatalnych czytelniczych statystyk. Za „otwieranie”, a nie „zamykanie”. Za kulturotwórcze ożywianie peryferyjnej dzielnicy miasta, która do niedawna kojarzyła się głównie z „porannymi korkami na Naramowickiej”.

III Nie-Kongres Animatorów Kultury (kwiecień)

Za animacyjny ferment w centrum miasta, nakręcany „siłą współpracy”. Za spotkanie, wymianę myśli i doświadczeń „ludzi od Kultury” z różnych stron Polski. Za pokazanie, że Kultura może być żywa, pasjonować, integrować i nakręcać do wspólnego działania.

Premiera Wielkiego Fryderyka w Teatrze Polskim (maj)

Za głośny reżyserski powrót Jana Klaty. Za błyskotliwą satyrę na polskie wady i ponadczasową opowieść o mechanizmach władzy. Za genialną rolę wykreowaną na poznańskich deskach przez Jana Peszka i za kilka innych udanych ról w interpretacji aktorów Teatru Polskiego. Za Teatr „z krwi i kości”, Teatr przez wielkie T.

Festiwal Sztuka Szuka Malucha (lipiec)

Za poszukiwanie i odnajdywanie widzów dotąd w teatrze czy sztukach wizualnych nieobecnych. Za twórczą eksplorację wszystkich obszarów sztuki dla najnajów. Za udowadnianie, że bariery wiekowe dla odbiorców kultury nie istnieją. Za nieograniczoną niczym przestrzeń dla spotkania pokoleń.

Głosowanie odbywa się:

  • za pomocą kart dostępnych w Centrum Informacji Miejskiej, przy ul. Ratajczaka 44, czynne: poniedziałek-piątek 10:00-19:00; sobota 10:00-17:00;
  • za pomocą aplikacji na stronie Kulturapoznan.pl: http://bit.ly/2wt5Ekr

bezpośredni link do ankiety: ANKIETA

Dodaj komentarz