Piknik w Parku Wodziczki za nami


Wiele atrakcji czekało na poznaniaków, którzy odwiedzili w niedzielę park Wodziczki. Liga Ochrony Przyrody świętowała jubileusz 90-lecia. Pamiątką tego dnia będzie dąb, który posadzili wspólnie działacze LOP, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i zastępca prezydenta Maciej Wudarski.

– Gratuluję tego jubileuszu! Mieliśmy wielkie szczęście, że po okresie zaborów takie osoby jak prof. Szafer, prof. Wodziczko i prof. Sokołowski uświadomiły innym, jak ważna jest przyroda. Cieszę się, że mają swoich naśladowców. Najlepszym sposobem, aby docenić prace wielkich przyrodników i patriotów, jest dbałość nie tylko o ich nazwiska. Pokażmy, jak szanujemy ich dziedzictwo. Możemy robić niezależnie od przekonań politycznych. Korzystajmy z tej przyrody i zabezpieczmy ją dla następnych pokoleń – mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Organizatorem pikniku w parku Wodziczki była Liga Ochrony Przyrody i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Jak podkreślają, wybór miejsca był nieprzypadkowy.

– Profesor Adam Wodziczko był członkiem Państwowej Rady Ochrony Przyrody, która podejmowała decyzję o utworzeniu Ligi Ochrony Przyrody w Polsce. A ponieważ był działaczem wielkopolskim, to jako pierwszy założył oddział terenowy LOP w Poznaniu. To miasto może więc poszczycić się pierwszym, najstarszym oddziałem w Polsce, zaraz po nas była Warszawa. Dzisiejsze obchody zorganizowaliśmy w pięknym odnowionym przez miasto w tym roku parku prof. A. Wodziczki. Bardzo się z tego powodu cieszymy – tłumaczył Daniel Łowicki, prezes zarządu okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Poznaniu.

Prace w parku Wodziczki rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku i trwały niecały rok. Na jego terenie powstały dwa place zabaw. Wśród atrakcji, oddanych do użytku, są też plac do gry w koszykówkę, stoły do gry w tenisa stołowego, piłkarzyki i szachy, plac do gry w bule czy siłownia zewnętrzna.

– Ta rewitalizacja to początek działań. Pozostała nam jeszcze część północna parku. Do tej pory w Poznaniu nie było okresu, w którym dokonalibyśmy tak istotnych działań w zakresie poprawy stanu przyrody i jej dostępności dla mieszkańców. Za naszymi plecami widzimy plac zabaw, który jest bardzo chętnie odwiedzany przez poznaniaków. Wspomnę też zakończenie budowy parku w Starym Korycie Warty, rewitalizację parku Górczyńskiego, budowę od podstaw parku Heweliusza, rewitalizację parków na Głuszynie czy przy ul. Browarnej. Do tego dochodzi spektakularna, największa inwestycja, czyli budowa parku Rataje i wiele innych działań – podkreślił Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Jak podkreślił zastępca prezydenta, to wszystko nie byłyby możliwe, gdyby nie współpraca z radami osiedli.

– Poznaniacy są bardzo przychylni dla lokowania publicznych pieniędzy w takich inwestycjach. One się zwracają. Dzięki temu ludzie będą chcieli w Poznaniu mieszkać i odpoczywać. Myślę, że takich działań w przyszłości będzie jeszcze więcej – powiedział Maciej Wudarski.

Źródło: Poznan.pl

Dodaj komentarz