Weekend z Niepodległą w Parku Dzieje


W ten weekend aż trzy razy zostanie pokazane widowisko „Orzeł i Krzyż – Niepodległa”, a niedzielny spektakl będzie już pięćdziesiątym widowiskiem plenerowym granym w Murowanej Goślinie. Spektakle dzienne dla najmłodszych oraz mnóstwo atrakcji czeka też na odwiedzających Park Dzieje w weekend w ramach programu Niepodległa.

Z Niepodległą w Parku Dzieje

Już dzisiaj w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie zaczyna się weekend z Niepodległą. Każdego dnia od piątku do niedzieli odwiedzający park mogą zobaczyć dwa widowiska dzienne: „Zawisza” oraz „Powstanie Wielkopolskie”, wziąć udział w warsztatach kuglarskich, wystąpić w teatrzyku, uczestniczyć w warsztatach manualnych lub oglądać pokazy sokolnicze.

Z Niepodległą w Parku Dzieje to projekt, który zachęca mieszkańców Murowanej Gośliny, okolicznych gmin i całej Wielkopolski do świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości. Odwiedzający nasz park mogą poznawać historię w myśl zasad: doświadczaj, wypróbuj, oglądaj, odkrywaj. W ten weekend do Parku Dzieje zapraszamy zwłaszcza osoby niepełnosprawne, duże rodziny, osoby objęte wsparciem ośrodków pomocy i podobnych instytucji. Poprzez wspólną, rodzinną zabawę, nad którą będzie czuwać grupa animatorów, chcemy przekazywać treści edukacyjne związane z wydarzeniami sprzed 100 lat – mówi Michał Motyl, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Dzieje. Pomoże w tym widowisko dzienne o Powstaniu Wielkopolskim oraz widowisko „Zawisza”, wystawiane we współpracy z grupą kaskaderską Apolinarski Group.

Jubileuszowe widowisko w Murowanej Goślinie

Wieczorami w Parku Dzieje można zobaczyć największe w Polsce plenerowe widowisko historyczne – „Orzeł i Krzyż – Niepodległa”. Wyjątkowym widzem zaplanowanego na niedzielę dodatkowego spektaklu będzie Guillaume Allaire – CEO i dyrektor do spraw rozwoju francuskiego parku historycznego Puy du Fou, który dla Stowarzyszenia Dzieje tworzącego goślińskie widowiska stanowi inspirację i wzór do naśladowania. – Puy du Fou jest dla nas wzorem i swoistym drogowskazem tego, jak można opowiadać o historii tworząc atrakcyjne widowiska dla tysięcy osób. Niezwykle cieszy nas wizyta Guillaume’a, tym bardziej, że niedzielne widowisko będzie już 50. spektaklem historycznym wystawianym w Murowanej Goślinie przez nasze stowarzyszenie – mówi Michał Motyl.

Ta, angażująca setki osób z Murowanej Gośliny i okolic, przygoda z widowiskami historycznymi rozpoczęła się w 2009 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza, Tomasza Łęckiego. Wystawiono wtedy spektakl „Dzieje Murowanej Gośliny”. Następnie, w kolejnych latach, wystawiano widowiska: „Miłość, Armaty, Konfederaty”, „Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi” i „Husaria pod Gnieznem”. Grane już trzeci sezon (od 2016 roku) widowiska wystawiane pod tytułem „Orzeł i Krzyż” zobaczyło dotychczas już ponad 30 tysięcy widzów.

 Pełne trybuny podczas pierwszego tegorocznego weekendu oraz owacje na stojąco po obejrzeniu „Orzeł i Krzyż – Niepodległa” pokazują, że taki sposób pokazywania historii odpowiada oglądającym, którzy przyjeżdżają nawet na kilka spektakli w sezonie.

Widowisko „Orzeł i Krzyż – Niepodległa” to grany przez trzystu aktorów plenerowy spektakl, opowiadający o ponadtysiącletniej historii Polski od legendy o Lechu, Czechu i Rusie, poprzez początki państwa polskiego z Chrztem Polski, aż po wiek XX z przesłaniem Jana Pawła II i „Solidarności”. W widowisku występują konie i akrobaci, a jego malowniczą oprawę tworzą wspaniałe mappingi i efekty specjalne.

Nocne widowiska zostaną zaprezentowane jeszcze pięciokrotnie do 14 lipca. Bilety na „Orzeł i Krzyż – Niepodległa” i do Parku Dzieje oraz szczegółowy harmonogram atrakcji są dostępne na stronie www.ParkDzieje.pl .Weekend z Niepodległą w Parku Dzieje dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-21 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Sponsorzy główni widowiska: Enea – dostawca energii oraz PKN Orlen. Organizatorzy: Stowarzyszenie Dzieje i Narodowe Centrum Kultury.

Dodaj komentarz