„Dąb Pamięci” posadzono w Dąbrowie


 Już ponad dwieście „Dębów Pamięci” zostało posadzonych w Wielkopolsce w ramach programu patriotyczno-edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia”, którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej. Dąb numer 208. został posadzony przy Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Dąbrowie, w gminie Dopiewo.

Celem programu patriotyczno-edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia” jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej. Polega on na posadzeniu 21.857 dębów, a jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Do tej pory posadzono blisko 4400 dębów nie tylko w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji, Norwegii, Turcji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie.

W Wielkopolsce takich dębów jest już 208, a ostatni został posadzony w piątek przy Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Dąbrowie dla uhonorowania pamięci porucznika Aleksandra Zapłaty zamordowanego strzałem w tył głowy w Charkowie w roku 1940 przez NKWD. Dąb posadzony w Dąbrowie jest pierwszym drzewkiem w gminie Dopiewo.

Uroczystość rozpoczęła się o Mszą Świętą w intencji zamordowanych w Katyniu w Kościele św. Marcina i Wincentego w Skórzewie. – Pamięć o Golgocie Wschodzie musi być wieczne żywa, a prawda z przed 73. lat oraz tragicznego wypadku z 2010 roku musi być znana – mówił w swoim kazaniu ks. Marek Niemir.

Druga cześć uroczystości odbyła się przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Dąbrowie. – Ślubujemy zachować pamięć: o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy; o wymordowaniu polskiej inteligencji, lekarzy, naukowców, sędziów, artystów, duchownych, dyplomatów – ślubowali na sztandar uczniowie szkoły. Następnie posadzony został „Dąb Pamięci”, odsłonięto pamiątkową tablicę, a uczniowie zaprezentowali program artystyczny o tematyce katyńskiej.

– Dziś jestem szczególnie wzruszona, że w Dąbrowie jest tak wspaniała młodzież, która pamięta i będzie pamiętać o tragicznym losie naszych dziadków, ojców i członków rodzin – mówi Dobrochna Konrad ze Stowarzyszenia Katyń.

Przypomnijmy, że porucznik piechoty Aleksander Zapłata to syn Jana i Anny z Sobkowiaków, urodzony 30 grudnia 1906 roku w Poznaniu. Absolwent Państwowego Gimnazjum w Śremie, Wydziału Prawno-Ekonomicznego Uniwersytetu Poznańskiego i BPRPiech. nr 7. Magister prawa i kierownik Sądu Grodzkiego w Śmiglu. Zamordowany strzałem w tył głowy w Charkowie w roku 1940 przez NKWD. Odznaczony Krzyżem Kampanii Wrześniowej.

 

Dodaj komentarz