Jak zachować młodość spojrzenia?


Wygląd skóry wokół oczu potrafi zdradzić to, co chciałybyśmy ukryć: zmęczenie, nieprzespaną noc, chorobę. O skórę wokół powiek warto dbać szczególnie starannie także dlatego, że najszybciej zdradza wiek. Kremy pod oczy to nie kaprys, ale podstawa codziennej pielęgnacji.

Skóra pod oczami jest wyjątkowo delikatna. Ma tylko 0,5 mm grubości, czyli jest cztery razy cieńsza niż ta na czole czy policzkach. W dodatku jest pozbawiona ochronnej warstwy lipidowej, która zabezpiecza naskórek przed utratą wody i szkodliwym wpływem środowiska. Słabsze w tym obszarze są też włókna kolagenu i elastyny, odpowiedzialne za sprężystość i jędrność. To o tyle niesprawiedliwe, że skóra pod okiem pracuje na pełnych obrotach przez niemal przez 24 godziny na dobę. Za sprawą 22 mięśni, przy każdym uśmiechu, mrugnięciu okiem, zaciśnięciu powiek kurczy się i rozkurcza, ściąga i rozciąga. To dlatego potrzebuje specjalistycznego kosmetycznego wsparcia.

Co dekadę inne potrzeby

Kiedy mamy 20 lat do pielęgnacji okolic oczu wystarczy żel lub lekki krem nawilżający. Taki, który dostarczy skórze antyoksydantów, ochroni ją przed promieniami UV, załagodzi ewentualne podrażnienia oraz pomoże usunąć skutki pracowitych dni i nieprzespanych nocy. W kolejnych latach będziemy potrzebować kosmetyku o bogatszym składzie. Jako trzydziestolatki wśród substancji aktywnych musimy szukać nie tylko tych nawilżających (np. kwasu hialuronowego), ale i ceramidów, witamin, kofeiny – składników, które dobrze radzą sobie nie tylko z widocznymi objawami braku snu czy stresu, ale też ze skutkami upływającego czasu. Po 40.– 45. roku życia – kiedy spada produkcja kolagenu i elastyny – krem pod oczy musi nie tylko walczyć z głównymi objawami starzenia się skóry, ale i rozjaśniać cienie pod oczami i minimalizować obrzęki. Pięćdziesięciolatkom przyda się natomiast zarówno mocne ujędrnienie, jak i zabezpieczenie przed powstawaniem przebarwień.

Po pierwsze – delikatnie

Skóry okolic oczu nie można ani mocno pocierać, ani rozciągać. Dlatego zmywanie makijażu czy nakładanie kosmetyków pielęgnacyjnych musi być wyjątkowo delikatne. Krem wklepujemy zawsze od wewnętrznego kącika oka do zewnętrznego, na koniec rozprostowując delikatnie zmarszczki w zewnętrznym kąciku oka. Nakładanie kosmetyku rozpoczynamy tuż nad kością policzkową, ponieważ pod wpływem ciepła preparat i tak przemieści się do góry, a nałożony zbyt wysoko może dostać się do worka spojówkowego i wywołać podrażnienie. Przy okazji nakładania kremu pod oczy warto również pobudzić krążenie krwi i limfy poprzez automasaż. Naciskając obszar skóry pod okiem – miejsce przy miejscu – a na koniec przyciskając środkową część dolnej powieki, zredukujemy cienie i opuchliznę pod oczami

Po drugie – codziennie

Z nakładaniem kremów pod oczy jest jak z myciem zębów: aby było skuteczne, musi być systematyczne. Preparat na powieki nakładamy dwa razy dziennie: rano (najlepiej schłodzone w lodówce) i wieczorem. Do wyboru mamy różne formy preparatów – więc nie powieje pielęgnacyjną nudą. Wybierajmy wśród bogatej oferty klasycznych kremów, ale możemy też sięgnąć po sztyfty pod oczy, żelowe płatki pod oczy, maski chłodzące, preparaty typu roll on, kosmetyki o podwójnej formule – kremowo-żelowej albo wypełniacze zmarszczek w pisaku. Na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Jak zamaskować cienie pod oczami?

Kremy pod oczy są w stanie poradzić sobie z cieniami, opuchnięciami czy zaczerwienieniem oczu, choć musimy pamiętać, że nawet najlepszy preparat nie zwalczy naturalnych skłonności do zasinień czy obrzęków powiek.

  • Na cienie pod oczami dobre zastosujmy kremy z witaminą C i witaminą K. Pierwsza działa rozjaśniająco, druga wzmacnia naczynia krwionośne. Korzystnie będą działać tez algi. Kremy pod oczy warto przechowywać w lodówce, bo zimne lepiej obkurczają naczynka.
  • Na opuchnięte powieki i zaczerwienione oczy pomogą okłady z kostek lodu. Wykonany nimi masaż wokół oka przyspieszy krążenie limfy, zniweluje opuchliznę, nada skórze świeżość. Oczy będą wyglądały zdecydowanie lepiej, a nałożony krem rozświetli i napnie skórę wokół nich.
  • Na podkrążone oczy pomoże przede wszystkim odpoczynek, lekkostrawna dieta i wypijanie odpowiedniej ilości wody.
  • Przy skłonności do obrzęków na powiekach zastosujmy lekkie preparaty ze składnikami, które pobudzają krążenie np. z kofeiną, algami, zieloną herbatą.

Sen – naturalny kosmetyk

Coco Chanel mówiła, że najlepszym z jej sposobów dbania o urodę jest położenie się do łóżka przed północą. Miała rację – sen to podstawa dobrego i młodego wyglądu, bowiem właśnie w tym czasie zachodzi intensywny podział i regeneracja komórek skóry. Około drugiej -trzeciej nad ranem, wydzielany jest hormon wzrostu, dzięki któremu uaktywnia się także proces odnowy komórek skóry. Warto go wspomóc go kosmetykiem regenerującym. Dlatego nie zapominajmy, by przed położeniem się spać sięgnąć nie tylko po krem do twarzy, ale też ten pod oczy.

1 komentarz

  1. kasia pisze:

    Jak się zadba odpowiednio o nasze oczy i skórę wokół nich to będziemy mogli się cieszyć bardzo długo młodym i atrakcyjnym spojrzeniem. Wiadomo, nie wszystko od razu, ale odpowiednia pielęgnacja bardzo nam pomoże. Słyszałam dużo pozytywów o kremie Remescar, sama myślę nawet nad jego zakupem

Dodaj komentarz