Najczęściej popełniane błędy w PIT 37


PIT-37 jest jedną z najczęściej wykorzystywanych deklaracji podatkowych. Składana przez miliony podatników, do końca kwietnia każdego roku, za poprzedni okres podatkowy (rok). Ze względu na ilość formularzy można również niestety stwierdzić, że w PIT-36 i PIT-36 pojawia się również najwięcej błędów. Część z nich wynika z nieuwagi podatników, część z braku skrupulatności, część zaś z niewiedzy. Warto pamiętać, że przesyłane do urzędów skarbowych deklaracje, są oficjalnymi dokumentami finansowymi i jesteśmy zobowiązani podawać informacje prawdziwe i prawidłowe. Za błędy lub zaniechania może grozić kara, w tym nawet sankcje przewidziane w ramach przepisów karnoskarbowych. Jedną z najłatwiejszych form nauki jest przeanalizowanie błędów innych podatników. Dlatego sprawdźmy – jakie błędy najczęściej pojawiają się w PIT-37?

Smart home control on tablet. Interior of living room in the background.

Skrupulatność finansowa i błędne podstawy wyliczenia

Wbrew pozorom, większość podatników stara się odpowiednio wypełnić dane finansowe, albowiem zdają sobie sprawę, że przekazywane informacje są ważne i zależy od nich wysokość należnego zobowiązania podatkowego. Dlatego przeliczają po kilka razy, starają się korzystać z pomocy specjalistów, czy pytać o radę znajomych. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy finansista czy księgowa nie policzy, ani nie pomoże nam prawidłowo, jeżeli nie dostanie całości danych. Dlatego jeżeli mamy więcej niż jedno źródło dochodu, należy uwzględnić je wszystkie przy wyliczaniu PIT.

Najczęstsze grzechy podatników w Polsce

Jesteśmy bardzo zabiegani, a coraz więcej rzeczy robimy na tak zwaną „ostatnią chwilę”. Trzeba jednak pamiętać, że wypełnienie zeznania podatkowego PIT (czy też e-pity) wymaga pewnego czasu oraz odpowiedniego skupienia. Złudnym może okazać się wrażenie, że przecież robimy to już kolejny raz. Formularze ulegają zmianom i aktualizacjom. Dlatego zawsze przed przystąpieniem do pracy, należy sprawdzić aktualnie obowiązujący druk oraz obecne na czas wypełniania dokumentu możliwości do skorzystania z ulg i zwolnień. Warto również sprawdzić aktualne przepisy, które też są reformowane. Może bowiem zdarzyć się tak, że nasze wyliczenie będzie wyglądało inaczej niż w poprzednich latach. Dodatkowo, pośpiech przy przygotowywaniu PIT, skutkować może niejednokrotnie pominięciem danej części deklaracji, wpisaniem nieprawidłowych danych osobowych lub brakiem zamieszczenia odpowiednich dat czy podpisów. Wszystko to, składa się na błędnie wypełnioną deklarację, a w niektórych wypadkach może być nawet uznane, jako brak złożenia PIT.

Podsumowanie i rekomendacje

PIT-37 jest sformalizowanym drukiem podatkowo-księgowym i nie należy go traktować dowolnie. Wszystkie wyszczególnione i wymagane informacje powinny zostać odpowiednio wprowadzone, a żadne z obowiązkowych pól nie może zostać pominięte. W każdym wypadku rekomendowane jest przygotowanie dokumentu odpowiednio wcześniej, tak aby przed jego złożeniem ponownie sprawdzić całość dokumentu. W przypadku jeżeli mamy taką możliwość, warto dać formularz do przeczytania innej osobie, profesjonaliście lub chociaż członkowi najbliższej rodziny. Może bowiem zdarzyć się, że o ile wyliczenia finansowe są prawidłowe popełniliśmy jeden z podstawowych błędów w innym zakresie. Jeżeli nie czujemy się zbyt pewnie przy wypełnianiu oficjalnych druków podatkowych warto zastanowić się nad skorzystaniem ze wsparcia – np. specjalnych programów i aplikacji komputerowych.

Dodaj komentarz