Ocieplenie i wykończenie poddasza w starym domu


Nieużytkowane poddasze w starym domu możesz zagospodarować, np. jako pokój dzienny, sypialnię lub garderobę. Zyskasz w ten sposób dodatkowe pomieszczenia i wykorzystasz wolne przestrzenie w swoim budynku. Bez względu na to, jaki będziesz mieć pomysł na zaadaptowanie poddasza, ważne jest szczelne jego ocieplenie, które ochroni dom przed wnikaniem wilgoci i stratami ciepłego powietrza, czyli wychładzaniem pomieszczeń.

Nieregularna struktura poddasza spowodowana przez skosy, załamania, kominy i ścianki kolankowe, daje Ci możliwość stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego wnętrza. Zabawa kolorem, materiałami i fakturą nada całości artystycznego charakteru i pozwoli zapomnieć o pudełkowej nudzie typowych wnętrz.

Ocieplenie – pierwszy etap zagospodarowania poddasza

Adaptacja poddasza w starym domu to dobry sposób na zyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej w domu. W wyższej kondygnacji budynku możesz zorganizować, np. strefę nocną, dostępną wyłącznie domownikom lub pomieszczenie do przechowywania sezonowych ubrań i akcesoriów. Ważne, aby prace rozpocząć od wykonania izolacji termicznej poddasza, oczywiście jeżeli nie planujesz już zmiany pokrycia dachu. Materiał do ocieplenia – wełna mineralna, pianka poliuretanowa lub styropian – powinien być ułożony od strony poddasza pomiędzy i pod krokwiami. Wybierając taki sposób ocieplenia, poprawisz parametry cieplne budynku, ale też ograniczysz stopień oddziaływania mostków cieplnych.

Zabudowa skosów na poddaszu

Od strony wewnętrznej, konstrukcję dachu i skosy, należy zabudować tak, aby całość tworzyła jednolity sufit. W dawnym budownictwie wykorzystywano do tego celu deski, obecnie wygodniejszym i mniej kosztownym rozwiązaniem są płyty kartonowo-gipsowe lub trwalsze, ale i droższe płyty gipsowo-włóknowe lub włóknowo-cementowe. Firma budowlana, która będzie realizować dla Ciebie zlecenie zabudowy skosów na poddaszu, na początku swoich prac zajmie się przykręcaniem stalowych profili, które stworzą ruszt dla płyt montowanych na dalszym etapie prac. Taki stalowy stelaż sprawi, że więźba dachowa podczas ruchów i reakcji na wilgoć nie będzie odkształcać płyt ani powodować ich pęknięć.

Dodaj komentarz