Jakość powietrza w Polsce nie zawsze zła! Dowiedz się, jak być z nią na bieżąco


O tym, że w Polsce oddychamy złej jakości powietrzem, wie praktycznie każdy. Od kilku lat media nieustannie bombardują nas bowiem informacjami o smogu. Polska znajduje się także na niechlubnym pierwszym miejscu w Europie wśród krajów o najsilniej zanieczyszczonym powietrzu. Nie zawsze jednak powietrze w naszym kraju jest złej jakości. Są bowiem dni, kiedy możemy bez obaw o swoje zdrowie wyjść na zewnątrz, pobiegać oraz wywietrzyć mieszkanie. Jak sprawdzić, które dni nadają się na aktywność na świeżym powietrzu, a w których lepiej schronić się w domowym zaciszu?

Jakość powietrza w Polsce – jak zmienia się na przestrzeni pór roku?

Jakość powietrza w Polsce nie zawsze jest taka sama. Mimo tego, że nadal możemy „poszczycić” się najgorszej jakości powietrzem w całej Unii Europejskiej, to jednak nie każdego dnia oddychamy zanieczyszczonym powietrze. Jakość powietrza w Polsce jest bowiem uzależniona m. in. od pór roku.

Smog londyński w Polsce w zimie

Najsilniej zanieczyszczone powietrze w naszym kraju możemy zaobserwować w miesiącach zimowych. Wtedy to częstym zjawiskiem atmosferycznym, które obserwują zwłaszcza mieszkańcy dużych miast, jest smog.

Powstawaniu smogu sprzyja bezwietrzna pogoda, mgła oraz obecność dużej ilości zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu. W zimie o nie nietrudno, gdyż jest to okres grzewczy oraz czas, kiedy najczęściej korzystamy z własnych samochodów. Palenie słabej jakości opałem, spalanie śmieci oraz wzmożona emisja spalin samochodowych sprzyjają zwiększaniu się ilości zanieczyszczeń w powietrzu. Brak wiatru oraz mgła z kolei sprawiają, że zanieczyszczenia te koncentrują się w jednym miejscu i w konsekwencji tworzy się smog.

Najlepsza jakość powietrza w Polsce wiosną

Sytuacja zaczyna się nieco poprawiać wraz z nadejściem wiosny, kiedy rezygnujemy z domowego ogrzewania, nasze auto coraz częściej zastępujemy rowerem, a krótsze dystanse pokonujemy na piechotę. Wiosenna pogoda, a więc brak mgły i silniejszy wiatr nie są także zbyt korzystne dla koncentracji zanieczyszczeń, dzięki czemu smog w miesiącach wiosennych występuje znacznie rzadziej niż w zimie.

Smog typu Los Angeles w Polsce w miesiącach letnich

W lecie natomiast jakość powietrza w Polsce ponownie ulega zmianie. Od czerwca do września w naszym kraju zaobserwować można bowiem inny rodzaj smogu, tzw. smog fotochemiczny (typu Los Angeles). Jego powstawaniu sprzyja duże nasłonecznienie, brak wiatru, wysokie temperatury dochodzące do 30 stopni Celsjusza oraz duże stężenie spalin samochodowych.

Smog typu Los Angeles w lecie możemy zaobserwować zwłaszcza w dużych polskich miastach, w których natężenie ruchu ulicznego jest największe. Należą do nich Warszawa, Kraków, Katowice oraz Wrocław. Jest równie niebezpieczny dla naszego zdrowia i życia, co smog londyński.

Jakość powietrza w Polsce w zależności od regionu

Jakość powietrza w Polsce różni się jednak nie tylko w zależności od pór roku, ale zależy także od regionu oraz wielkości miasta. Najczystszym powietrzem w Polsce dysponują wsie i małe miasteczka na północy naszego kraju. Najgorszą jakością powietrza może z kolei „pochwalić się” południe, w tym województwo Małopolskie. Najbardziej zanieczyszczone w Polsce miasta to m. in. Pszczyna, Rybnik, Kraków, Częstochowa, Gliwice oraz Zabrze.

Jak być zawsze na bieżąco z jakością powietrza w Polsce?

Jakość powietrza w Polsce zmienia się z minuty na minutę. Aby móc więc poznać aktualne dane pomiarowe warto zaopatrzyć się w specjalną aplikację, która będzie nas informowała na bieżąco o jakości powietrza w naszej najbliższej okolicy.

Możemy sprawdzić jakość powietrza w Polsce w Airly.eu, serwisie, który rozmieszcza w całym naszym kraju sieci sensorów badających stan powietrza. Dzięki znajomości najświeższych danych pomiarowych możemy być więc świadomi jakości powietrza, którym oddychamy w naszym miejscu zamieszkania, a w razie jej pogorszenia, przedsięwziąć odpowiednie środki, aby chronić się przed jej negatywnymi następstwami.

Dodaj komentarz