HPV i PNEUMOKOKI – od czwartku bezpłatne szczepienia


Od czwartku, 10 maja powiat poznański rozpoczyna bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla swych młodych mieszkanek. Również w maju rusza program szczepień dzieci przed zakażeniami pneumokokowymi. Chętnych przyjmie kilkanaście gminnych placówek medycznych. Decydująca jest kolejność zgłoszeń. – Dotychczas z akcji szczepień skorzystało 15 tysięcy dzieci. Wydaliśmy na ten cel 5,5 miliona złotych – mówi Jan Grabkowski starosta poznański.

 

Specjaliści szacują, że na przykład w przypadku szczepionek przeciw HPV, po podaniu zalecanych 3 dawek, ryzyko zachorowania zmniejsza się nawet o 70 – 90 procent. Warto podkreślić, że wszystkie nasze programy profilaktyczne są dobrowolne i bezpłatne – dodaje Jan Grabkowski, starosta poznański.

To kolejny rok, kiedy na terenie podpoznańskich gmin prowadzone będą szczepienia dla dzieci. W tym roku na ich realizację przeznaczymy 600 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że nasz samorząd  jako jeden z trzech powiatów w kraju otrzymał w tym roku wyróżnienie „Zdrowy Samorząd” za prowadzenie programów szczepień oraz szerokiej edukacji zdrowotnej.

– W maju ruszamy ze szczepieniami dla dzieci, chroniącymi je przed zakażeniami pneumokokowymi i HPV. Na jesień natomiast planujemy ponownie zadbać o zdrowie seniorów, oferując im bezpłatne szczepienia przeciw grypie. Do tej pory otrzymało je blisko 7,6 tysięcy seniorów – dodaje starosta poznański.

Szczepienia chroniące przed zakażeniami wirusem HPV będą realizowane od 10 maja br. Skierowane są do zameldowanych na terenie powiatu poznańskiego dziewcząt z rocznika 2004 oraz uzupełniająco dla tych urodzonych w roku 2003, jeżeli nie skorzystały z nich w minionej akcji profilaktycznej.

Ponieważ program ochrony przed HPV wymaga podania 3 dawek, aby zmieścić się w harmonogramie szczepień pierwsza dawka musi być podana najpóźniej do końca lipca.

Z akcji bezpłatnych szczepień przeciwko zakażeniom pneumokokowym od 21 maja mogą skorzystać wszystkie dzieci urodzone w latach 2010-2016, które na dzień podania szczepionki ukończyły 24 miesiące życia, zameldowane są w gminach powiatu poznańskiego i nie są objęte programem obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko zakażeniom pneumokokowym.

Również w maju zorganizowane zostaną spotkania informacyjno–edukacyjne dla rodziców mających jakiekolwiek wątpliwości dotyczące szczepień lub chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat zakażeń pneumokokowych czy HPV.

Harmonogramy spotkań oraz więcej wiadomości na temat programu szczepień można uzyskać od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu (61) 847 04 54 lub osobiście w siedzibie EDICTUM ul. Mickiewicza 31, w Poznaniu, I piętro, pok. 120 oraz na stronie internetowej poradni a także na stronie www.powiat.poznan.pl

Dlaczego warto szczepić?

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest jedną z głównych przyczyn zachorowania na raka szyjki macicy. Przewlekła infekcja związana z tym wirusem zwiększa prawie 500-krotnie ryzyko nowotworu. Ochronę przed zachorowaniem daje m.in. szczepienie. Szacuje się, że szczepionki, po podaniu zalecanych 3 dawek, zmniejszają ryzyko zachorowania nawet o 70 – 90 %. Szybkie zdiagnozowanie choroby bywa bardzo trudne, gdyż rak szyjki macicy we wczesnym etapie często nie daje charakterystycznych objawów. Oznacza to możliwość podstępnego rozwijania się nowotworu nawet przez kilka lat.

Pneumokoki to jedne z najbardziej niebezpiecznych bakterii zagrażających zdrowiu i życiu przede wszystkim małych dzieci. Wcześniejsze zaszczepienie daje możliwość wyeliminowania najgroźniejszych bakterii, skutecznie zmniejszając liczbę zachorowań i jednocześnie redukując liczbę powikłań i zgonów. W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim maluchy w wieku od 2 do 5 lat, które na co dzień przebywają w większych skupiskach, np. w żłobku czy przedszkolu. Warto zauważyć, że to właśnie pneumokoki stanowią jedną z głównych przyczyn umieralności wśród najmłodszych, dlatego zapewnienie dziecku zawczasu odpowiedniej ochrony może uchronić je przed zakażeniem.

1 komentarz

  1. Mateo pisze:

    zdecydowanie wybierzcie platna szczepionke na pneumokoki Prevanar. Ta bezplatna apteczna jest do niczego poniewaz nie chroni przed trzema waznymi szczepeami pneumokoków.

Dodaj komentarz