CBA w Urzędzie Miasta Poznania


Funkcjonariusze CBA weszli w poniedziałek do poznańskiego Urzędu Miasta, jego Biura Nadzoru Właścicielskiego, PKS-u oraz firmy doradczej i kancelarii rzeczoznawców majątkowych.  Zabezpieczają dokumenty w związku ze sprzedażą dawnej bazy PKS-u w centrum Poznania.

 

 

Według  ustaleń poznańskich agentów CBA, nieprawidłowości w sprzedaży nieruchomości prowadzonej w latach 2015-2017 polegały m.in. na odstąpieniu przez PKS w Poznaniu S.A. od przeprowadzenia otwartej procedury przetargowej dotyczącej zbycia działki  oraz na zaakceptowaniu przy tym ceny nieruchomości na poziomie 63,5 mln zł podczas gdy w aktualnych operatach szacunkowych sporządzonych przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, łączna wartość nieruchomości określona została na poziomie 72,8 mln zł.

W lutym, po zawiadomieniu CBA Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze wszczęła śledztwo w sprawie m.in. wyrządzenia majątku poznańskiej spółki komunikacyjnej szkody majątkowej w wielkich rozmiarach i niedopełnienia obowiązków w trakcie nadzoru nad procedurą sprzedaży.

– Agenci CBA zabezpieczają dziś dokumentację i korespondencję między podmiotami zaangażowanymi w sprzedaż tej nieruchomości, w biurach Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Poznaniu, Urzędzie Miasta Poznania przy Placu Kolegiackim oraz w Biurze Nadzoru Właścicielskiego urzędu przy ul. Gronowej – informuje Piotr Kaczorek z CBA. – Funkcjonariusze CBA zabezpieczyli także dokumenty w siedzibie warszawskiej firmy świadczącej usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych i w jednej z poznańskich kancelarii rzeczoznawców majątkowych.

Urząd Miasta Poznania poinformował, że współpracuje z przedstawicielami Delegatury CBA i na bieżąco wydaje wszelkie niezbędne dokumenty związane z tą sprawą.

-Przedstawiciele Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu zgłosili się dziś przedpołudniowych do Urzędu Miasta Poznania, przedstawiając postanowienie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, zawierające żądanie wydania rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie domniemania działania na szkodę PKS S.A. przez członków zarządu i rady nadzorczej tej spółki w związku ze sprzedażą nieruchomości, na terenie której znajdował się dworzec autobusowy – wyjaśnia Hanna Surma, rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta.  – Na terenie wspomnianej nieruchomości obecnie realizowana jest inwestycja o nazwie Nowy Rynek. To projekt budowlany o funkcji mieszanej, z przewagą biur. Na terenie 3,8 ha powstanie 5 budynków o różnym przeznaczeniu, które docelowo stworzą nowy miejski rynek, czyli dostępną dla wszystkich przestrzeń publiczną.

 

 

 

Dodaj komentarz