Poznaniacy pamiętają o ofiarach powstania w getcie


W czwartek, o godzinie 12 w mieście zostaną uruchomione syreny alarmowe. W ten sposób poznaniacy uczczą 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało niecały miesiąc – do 16 maja. W czasie walk zginęło kilka tysięcy ludzi. Ci, którzy przeżyli, zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Teren dzielnicy żydowskiej został zrównany z ziemią.

O ofiarach Holocaustu pamiętają także poznaniacy. W czwartek w południe w mieście usłyszymy syreny alarmowe. Jak co roku, przedstawiciele Poznańskiej Gminy Żydowskiej, władze miasta i uczniowie VIII LO w Poznaniu złożą kwiaty pod pomnikiem ofiar obozu pracy dla Żydów w Poznaniu, który znajduje się przy ul. Królowej Jadwigi.

Obchodom towarzyszyć będzie akcja „Żonkile”, której inicjatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Kwiaty te mają znaczenie symboliczne. Stały się znakiem szacunku i pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. To właśnie te żółte kwiaty Marek Edelman – ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej składał w każdą rocznicę pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Projekt ma wymiar ogólnopolski. W ramach akcji, młodzież rozdaje przechodniom na ulicach żonkile. Towarzyszą jej też działania o charakterze edukacyjnym.

Dodaj komentarz